
Már nem kérhetnek pénzbeli kompenzációt a ki nem vett szabadnapjaikra a közszférában dolgozók, ha nyugdíjba mennek vagy más okból megszűnik a munkaviszonyuk
Fotó: Barabás Ákos
A közszféra alkalmazottai idei, megmaradó szabadnapjaikat már nem fogják tudni pénzre váltani munkaszerződésük felbontásakor. A szabadnapokat érintő megszorításokról kért minisztériumi pontosítást a Sanitas szakszervezet.
2025. február 19., 10:322025. február 19., 10:32
A munkaügyi minisztériumtól kért pontosítást a Sanitas szakszervezet az év elején bevezetett megszorító intézkedéseknek a szabadnapokra vonatkozó részéről. Mint kiderült, a költségvetési hiány csökkentését célzó törvénycsomag értelmében már nem fogják kifizetni az idei, megmaradt szabadnapokat azoknak az alkalmazottaknak, akiknek megszűnik a munkaviszonya.
– ismertette az eddigi lehetőségeket és a salátatörvényként ismert új törvénycsomag megszorításait Nyulas Emma, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei szervezetének vezetője. Megjegyezte ugyanakkor, hogy visszamenőleg nem érvényes a korlátozó intézkedés, így például a 2024-ből megmaradt szabadságnapokat nem érintik.
A szabadnapokat az adott év lejártától számított 18 hónapon belül még kivehették az alkalmazottak, és ez továbbra is így marad, azaz a 2025-ös szabadnapokat is letölthetik később, de kifizetni már nem fogják azokat – magyarázta.
– véli Nyulas Emma. „Én ezt átküldtem mindenkinek, hogy tudjanak róla, és mielőtt beadják az iratokat a nyugdíjazáshoz, vegyék ki a megmaradt szabadnapjaikat” – közölte a szakszervezeti tagok tájékoztatásáról.
Az egészségügyben és szociális ellátórendszerben dolgozók érdekeit képviselő Sanitas szakszervezet kérésére a munkaügyi minisztérium által küldött pontosítás értelmében a megmaradt szabadnapokra vonatkozó megszorító intézkedés nem csak a két ágazatban dolgozókat érinti, hanem minden közintézményben, illetve hatóságnál dolgozó alkalmazottat.
– áll a munkaügyi minisztérium által a Sanitas szakszervezetnek küldött levelében.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
A sofőr epilepsziás rohama miatt következhetett be a hatóságok elsődleges vizsgálatai alapján a kedd esti, két halálos áldozatot követelő baleset Brassó központjában.
Az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezeti szövetség határozottan elutasítja az oktatási alkalmazottak bérezésére vonatkozó legújabb javaslatot.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
szóljon hozzá!