Hirdetés
Hirdetés

Pénz nélkül maradhat a marosvásárhelyi városháza

A marosvásárhelyi tanácsosok, szinte teljes létszámban. Archív •  Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi tanácsosok, szinte teljes létszámban. Archív

Fotó: Haáz Vince

Anyagi nehézségbe kerülhet a marosvásárhelyi városháza, miután a Maros Megyei Prefektusi Hivatal megtámadta a közigazgatósági bíróságon a szervezeti felépítésre vonatkozó tanácsi határozatot. Az organigram elfogadásához kötötte ugyanis a pénzügyi igazgatóság a személyi jövedelemadóból és a hozzáadott értékadóból (TVA) visszautalt összegek átutalását.

Simon Virág

2024. július 30., 17:382024. július 30., 17:38

Marosvásárhelyen június 28-án, a soros havi tanácsülésen fogadták el a városháza szervezeti felépítését, többek között kilencvenről ötvenre csökkentve a vezetői tisztségeket. Az ülésen többek között elhangzott, hogy ha a tanácsosok július elsejéig nem fogadják el az organigramot, úgy a megyei pénzügyi igazgatóság nem utalja át a visszaosztott pénzalapokat. A tanácsosok végül elfogadták a városháza szervezeti felépítéséről szóló határozatot.

Mivel elégedetlen a prefektúra?

Mint a júliusi soros tanácsülésen kiderült, ezt a döntést megtámadta a prefektúra a közigazgatósági bíróságon. A tanácsosok csak egy értesítést kaptak erről az intézkedésről, és csak kérésre kapták meg a városháza jegyzőjétől a prefektúra indoklását. A prefektusi hivatal jogászai szerint a határozatban nem tüntették fel helyesen, hogy pontosan hány állás van a városházán és ebből hány marad meg.

De nem indokolták meg azt sem, hogy a vezetői tisztségeket milyen érvek alapján szüntették meg. A jogászok szerint a törvény előírja, hogy minden vezetői állás megszüntetését, felszámolását meg kell indokolni. Ugyanakkor

a vezető tisztségeket betöltő személyeket nem lehet áthelyezni alacsonyabb beosztásba, ha van üresen levő vezetői állás, csakis akkor, ha mindenik ilyen állás be van töltve.

A prefektúra értékelése szerint a városházának belső versenyvizsgát kellett volna szerveznie a vezető szerepeket betöltő személyek között, és annak nyomán kellett volna betöltenie az vezetői állásokat.

Hirdetés

Az elfogadott orgarnigram – ahogy a prefektúra jogászai megjegyzik – nem rendelkezett a jogi osztály törvényességet igazoló láttamozásával, és összeállításkor nem egyeztettek a szakszervezet képviselőivel sem. Ugyanakkor a határozathoz csatolt indoklásból

nem derül ki, hogy az átszervezésnek milyen anyagi vonzatai vannak, holott a törvény szerint ezt is fel kellett volna tüntetni.

Ciprian Dobre Maros megyei prefektus a jogászai által összeállított kereslet alapján kérte a közigazgatási bíróságot, hogy „érvénytelenítse a marosvásárhelyi képviselő-testület június 28-án, az organigram elfogadásáról szóló határozatát, és nyilvánítsa semmisnek az alkalmazásából következő változásokat”.

Várják, hogy mi lesz

Mivel a marosvásárhelyi városháza szervezeti felépítésének elfogadásakor elhangzott, hogy a pénzügyi igazgatóság a döntéshez köti a visszaosztott pénzek átutalását, megkérdeztük a hivatal sajtószóvivőjét, hogy mire számítanak most. Cristina Pruteanu sajtószóvivő rövidre fogta válaszát: a jogi osztály vezetője szabadságon van, és a gazdasági osztályról csak annyit sikerült megtudnia, várják, hogy az ANAF utalja-e a pénzeket vagy sem.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 24., péntek

Csapdát állítottak a Somostetőn ólálkodó medvének

Rendszeresen visszajár egy kifejlett medve a marosvásárhelyi Somostetőre, az állatkert közelében. A biztonság érdekében csapdát helyeztek el azon a területen, ahol az állatot a leggyakrabban látták.

Csapdát állítottak a Somostetőn ólálkodó medvének
Hirdetés
2026. április 24., péntek

Az ipari övezetbe „száműzik” a játégképeket Sepsiszentgyörgyön

Nem tiltja be teljesen a játéktermek működését a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, de a város egy eldugott ipari övezetébe száműzi őket. Erről a pénteki rendkívüli tanácsülésen született döntés.

Az ipari övezetbe „száműzik” a játégképeket Sepsiszentgyörgyön
2026. április 24., péntek

Tánczos Barna: az RMDSZ nem vesz részt olyan kormányban, amelyet az AUR támogat

Nem vesz részt olyan kormányban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, amelyet az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség támogat – jelentette be a párt miniszterelnök-helyettese pénteken.

Tánczos Barna: az RMDSZ nem vesz részt olyan kormányban, amelyet az AUR támogat
2026. április 24., péntek

Nem térne vissza kétfordulós önkormányzati választásokhoz a kormányfő

Ilie Bolojan kormányfő szerint a kétfordulós helyi választásokra való áttérés nem oldaná meg a helyi önkormányzatok problémáit, hangsúlyozva, hogy minden szavazási rendszernek vannak előnyei és hátrányai.

Nem térne vissza kétfordulós önkormányzati választásokhoz a kormányfő
Hirdetés
2026. április 24., péntek

Bolojan: az új közalkalmazotti egységes bértörvény nem fog jövedelemcsökkenést okozni

Ilie Bolojan kormányfő pénteken kijelentette, hogy az új közalkalmazotti egységes bértörvény nem fog jövedelemcsökkenést okozni, hanem egyes jövedelmek fokozatosan emelkedni fognak a méltányosság biztosítása érdekében.

Bolojan: az új közalkalmazotti egységes bértörvény nem fog jövedelemcsökkenést okozni
2026. április 24., péntek

Lannert Judit lesz a Tisza-kormány gyermek- és oktatási minisztere

Lannert Juditot kérte fel gyermek- és oktatási miniszternek Magyar Péter.

Lannert Judit lesz a Tisza-kormány gyermek- és oktatási minisztere
2026. április 24., péntek

Több mint egymilliárd italcsomagolást váltottak vissza az év első három hónapjában

Az idei első három hónapban több mint egymilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren (SGR) keresztül.

Több mint egymilliárd italcsomagolást váltottak vissza az év első három hónapjában
Hirdetés
2026. április 24., péntek

Csíkkozmásig vezetik a szépvízi tározó vizét

A szépvízi víztározóból új szállítóvezetéken juttatják el az ivóvizet Csíkkozmásig, ugyanakkor több új víztartály is készül, kettőt pedig felújítanak. Mindez a Harvíz Rt. óriásprojektje részeként történik.

Csíkkozmásig vezetik a szépvízi tározó vizét
2026. április 24., péntek

Vitézy Dávid lesz a Tisza-kormány közlekedési minisztere

Közlekedési és beruházási miniszternek Vitézy Dávidot, a Szociális és Családügyi Minisztérium vezetésére pedig Kátai-Németh Vilmost kérte fel Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke, leendő kormányfő.

Vitézy Dávid lesz a Tisza-kormány közlekedési minisztere
2026. április 24., péntek

Közel tízmillió lej hitelt vesz fel a csíkszeredai önkormányzat a városháza épületének felújítására

A játéktermeknek csak Csíkszereda nyugati ipari részén adnak majd működési engedélyt, az agresszív kutyafajták keverékeivel is tilos lesz őriztetni a nyájakat, és közel tízmillió lej hitelt vesz fel a város – ezekről döntöttek a tanácsülésen.

Közel tízmillió lej hitelt vesz fel a csíkszeredai önkormányzat a városháza épületének felújítására
Hirdetés