
A marosvásárhelyi tanácsosok, szinte teljes létszámban. Archív
Fotó: Haáz Vince
Anyagi nehézségbe kerülhet a marosvásárhelyi városháza, miután a Maros Megyei Prefektusi Hivatal megtámadta a közigazgatósági bíróságon a szervezeti felépítésre vonatkozó tanácsi határozatot. Az organigram elfogadásához kötötte ugyanis a pénzügyi igazgatóság a személyi jövedelemadóból és a hozzáadott értékadóból (TVA) visszautalt összegek átutalását.
2024. július 30., 17:382024. július 30., 17:38
Marosvásárhelyen június 28-án, a soros havi tanácsülésen fogadták el a városháza szervezeti felépítését, többek között kilencvenről ötvenre csökkentve a vezetői tisztségeket. Az ülésen többek között elhangzott, hogy ha a tanácsosok július elsejéig nem fogadják el az organigramot, úgy a megyei pénzügyi igazgatóság nem utalja át a visszaosztott pénzalapokat. A tanácsosok végül elfogadták a városháza szervezeti felépítéséről szóló határozatot.
Mint a júliusi soros tanácsülésen kiderült, ezt a döntést megtámadta a prefektúra a közigazgatósági bíróságon. A tanácsosok csak egy értesítést kaptak erről az intézkedésről, és csak kérésre kapták meg a városháza jegyzőjétől a prefektúra indoklását. A prefektusi hivatal jogászai szerint a határozatban nem tüntették fel helyesen, hogy pontosan hány állás van a városházán és ebből hány marad meg.
De nem indokolták meg azt sem, hogy a vezetői tisztségeket milyen érvek alapján szüntették meg. A jogászok szerint a törvény előírja, hogy minden vezetői állás megszüntetését, felszámolását meg kell indokolni. Ugyanakkor
A prefektúra értékelése szerint a városházának belső versenyvizsgát kellett volna szerveznie a vezető szerepeket betöltő személyek között, és annak nyomán kellett volna betöltenie az vezetői állásokat.
Az elfogadott orgarnigram – ahogy a prefektúra jogászai megjegyzik – nem rendelkezett a jogi osztály törvényességet igazoló láttamozásával, és összeállításkor nem egyeztettek a szakszervezet képviselőivel sem. Ugyanakkor a határozathoz csatolt indoklásból
Ciprian Dobre Maros megyei prefektus a jogászai által összeállított kereslet alapján kérte a közigazgatási bíróságot, hogy „érvénytelenítse a marosvásárhelyi képviselő-testület június 28-án, az organigram elfogadásáról szóló határozatát, és nyilvánítsa semmisnek az alkalmazásából következő változásokat”.
Várják, hogy mi lesz
Mivel a marosvásárhelyi városháza szervezeti felépítésének elfogadásakor elhangzott, hogy a pénzügyi igazgatóság a döntéshez köti a visszaosztott pénzek átutalását, megkérdeztük a hivatal sajtószóvivőjét, hogy mire számítanak most. Cristina Pruteanu sajtószóvivő rövidre fogta válaszát: a jogi osztály vezetője szabadságon van, és a gazdasági osztályról csak annyit sikerült megtudnia, várják, hogy az ANAF utalja-e a pénzeket vagy sem.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
szóljon hozzá!