
Otthonunkban is fizethetünk vele, ha jön a postás
Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium
Vidéki és városi postások osztották meg Székelyhonnal, hogy meglepően zökkenőmentes az energiakártyákkal való fizetés. Noha vannak fennakadások, ezek főként a személyes adatokkal függnek össze, és nem a kártyahasználatból adódnak. Február közepétől március közepéig országszerte 155 millió lejnyi számlát fizettek így ki.
2023. március 23., 21:222023. március 23., 21:22
Február elsejétől kezdték kézbesíteni az európai uniós pénzalapokból biztosított energiakártyát, amelyen első körben 700 lej volt. Ezt az összeget, amint a kártya elnevezése is mutatja, az energiaszámlákra lehet elkölteni: törleszteni lehet vele a földgáz- és villanyszámlát, a távhőszámlát, de a tűzifa ellenértékét is.
Rácz Gizella egy vidéki községben postás, és mint a Székelyhon érdeklődésére elmondta, nem tapasztalt különösebb fennakadást az energiakártyák használatával kapcsolatban. Az érintettek nála is fizettek, ez
Voltak olyan esetek, hogy a kártyán és a számlán szereplő adatok nem találtak, ilyenkor a jogosultnak kellett a szükséges módosításokat kérnie a szolgáltatónál vagy ahol szükséges volt. De egyébként a számlák kifizetése zökkentőmentes volt – tette hozzá.
A Marosvásárhelyen dolgozó postás ismerősünk is arról számolt be, hogy az elvártnál gördülékenyebben megy az energiakártyákon lévő összegek elköltése. Hiszen, mint emlékeztetett,
Az energiaszámlák kézbesítése utáni napokban voltak néha sorok a postahivatalokban, de legtöbben nem az első napokban mentek, így megoszlott a tömeg. „Amúgy sem olyan nagy összeg az a 700 lej, hogy ne lehessen könnyen, akár 2–3 számlával elkölteni.”
„Hittem saját képességeimben, végül mégis segítséget kellett kérnem a csíkszeredai postán” – mondta egy érintett hölgy, amikor az energiakártya-használati tapasztalatairól kérdeztük. Mint mesélte, először az interneten próbálta kifizetni a villanyszámláját az energiakártya adatainak felhasználásával, ám olyan adatokat kértek, amelyek számára nem voltak világosok, hogy mire is vonatkoznak.
„Elismerem, hogy idejekorán feladtam, és inkább másnap bementem a postára. Ott azonban azzal kellett szembesülnöm, hogy a kártyahasználattal nem vagyok egyedül: előttem tucatnyian várakoztak arra, hogy segítséget kapjanak.
Több időbe telt tehát, amíg kifizettem az első számlámat, de megérte a befektetett idő, mert a 270 lejes villanyszámlám egy lejembe se került” – magyarázta az energiakártyával kapcsolatos tapasztalatait.
Az általunk megkérdezett nyugdíjasok között volt, aki otthon fizette ki a gázszámláját a postásnál, amikor az a nyugdíjat kézbesítette. Mint mondta, ritkán hagyja el az otthonát, mert beteg, a postás azonban szívesen segített neki. Megvárta, amíg a nyugdíját hozza, nem hívta korábban, hiszen a gázszámlát nem egyik naptól a másikra kell kifizetni.

A postahivatalokban és a postásoknál is lehet fizetni február 20-ától az energiakártyákkal. Ezek jelenleg 700 lejjel vannak feltöltve, és villany-, földgáz- és központifűtés-számlát lehet velük törleszteni, illetve tűzifát is, ha igazolni tudjuk eredetét.
Egy másik olvasónk azt mesélte, hogy mivel neki a nyugdíja bankkártyára jön és a nyugdíjszelvényét a postás a postaládába teszi, így a postán törlesztette a gázszámlát. Percek alatt, gördülékenyen ment minden.
Az energiakártyákkal való fizetés során vannak kisebb-nagyobb fennakadások is, többnyire azért, mert a kártyán szereplő adatok nem felelnek meg a valóságnak. Például
Az érintettekkel beszélgetve azt is megtudtuk, hogy például, ha valakinek be van állítva a bankkártyája, hogy a szolgáltató automatikusan levehesse a fogyasztás ellenértékét, akkor ezt vagy fel kell függeszteni arra a hónapra, amikor az érintett az energiakártyával fizet, vagy hagyni a szolgáltatást, bízva abban, hogy a szolgáltató által leemelt összeg nem tűnik el, hanem a következő számlákkal kiegyenlítődik (amikor már nem fizet az érintett az energiakártyákkal).
Hivatalos adatok
Az európai alapokért felelős minisztérium tájékoztatása szerint március közepéig országszerte 2 110 134 személy kapta meg az energiakártyákat. Február 20. és március 15. között 155 millió lejt költöttek el az energiakártyákról, félmilliónyi kifizetést bonyolítottak le ezekkel, amelyek 17 százaléka online történt. Országosan kilencezer postásnál lehet fizetni. Az ingyenes hívószám, ahol tájékoztatást és segítséget lehet kérni: 0319966. A kártyára a második 700 lejt szeptemberben utalják át.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.
A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.
Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.
Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.
Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.
szóljon hozzá!