Hirdetés
Hirdetés

Pénz a kártyákon, már csak el kell költeni

Otthonunkban is fizethetünk vele, ha jön a postás •  Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium

Otthonunkban is fizethetünk vele, ha jön a postás

Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium

Vidéki és városi postások osztották meg Székelyhonnal, hogy meglepően zökkenőmentes az energiakártyákkal való fizetés. Noha vannak fennakadások, ezek főként a személyes adatokkal függnek össze, és nem a kártyahasználatból adódnak. Február közepétől március közepéig országszerte 155 millió lejnyi számlát fizettek így ki.

Simon Virág

2023. március 23., 21:222023. március 23., 21:22

Február elsejétől kezdték kézbesíteni az európai uniós pénzalapokból biztosított energiakártyát, amelyen első körben 700 lej volt. Ezt az összeget, amint a kártya elnevezése is mutatja, az energiaszámlákra lehet elkölteni: törleszteni lehet vele a földgáz- és villanyszámlát, a távhőszámlát, de a tűzifa ellenértékét is.

Kevés a pénz, gyorsan elköltik

Rácz Gizella egy vidéki községben postás, és mint a Székelyhon érdeklődésére elmondta, nem tapasztalt különösebb fennakadást az energiakártyák használatával kapcsolatban. Az érintettek nála is fizettek, ez

a folyamat viszonylag egyszerű, és nem jelent nehézséget a postásoknak sem.

Voltak olyan esetek, hogy a kártyán és a számlán szereplő adatok nem találtak, ilyenkor a jogosultnak kellett a szükséges módosításokat kérnie a szolgáltatónál vagy ahol szükséges volt. De egyébként a számlák kifizetése zökkentőmentes volt – tette hozzá.

Hirdetés

A Marosvásárhelyen dolgozó postás ismerősünk is arról számolt be, hogy az elvártnál gördülékenyebben megy az energiakártyákon lévő összegek elköltése. Hiszen, mint emlékeztetett,

a postásoknál is lehet fizetni, de a postahivatalokban is.

Az energiaszámlák kézbesítése utáni napokban voltak néha sorok a postahivatalokban, de legtöbben nem az első napokban mentek, így megoszlott a tömeg. „Amúgy sem olyan nagy összeg az a 700 lej, hogy ne lehessen könnyen, akár 2–3 számlával elkölteni.”

Kifogott rajta a rendszer

„Hittem saját képességeimben, végül mégis segítséget kellett kérnem a csíkszeredai postán” – mondta egy érintett hölgy, amikor az energiakártya-használati tapasztalatairól kérdeztük. Mint mesélte, először az interneten próbálta kifizetni a villanyszámláját az energiakártya adatainak felhasználásával, ám olyan adatokat kértek, amelyek számára nem voltak világosok, hogy mire is vonatkoznak.

„Elismerem, hogy idejekorán feladtam, és inkább másnap bementem a postára. Ott azonban azzal kellett szembesülnöm, hogy a kártyahasználattal nem vagyok egyedül: előttem tucatnyian várakoztak arra, hogy segítséget kapjanak.

Idézet
Amikor végre sorra kerültem, már könnyen ment a fizetés: a postai alkalmazott mindenben segített.

Több időbe telt tehát, amíg kifizettem az első számlámat, de megérte a befektetett idő, mert a 270 lejes villanyszámlám egy lejembe se került” – magyarázta az energiakártyával kapcsolatos tapasztalatait.

Otthon is, postán is

Az általunk megkérdezett nyugdíjasok között volt, aki otthon fizette ki a gázszámláját a postásnál, amikor az a nyugdíjat kézbesítette. Mint mondta, ritkán hagyja el az otthonát, mert beteg, a postás azonban szívesen segített neki. Megvárta, amíg a nyugdíját hozza, nem hívta korábban, hiszen a gázszámlát nem egyik naptól a másikra kell kifizetni.

korábban írtuk

Mostantól az energiakártyákkal is lehet fizetni, ezeket érdemes tudni előtte
Mostantól az energiakártyákkal is lehet fizetni, ezeket érdemes tudni előtte

A postahivatalokban és a postásoknál is lehet fizetni február 20-ától az energiakártyákkal. Ezek jelenleg 700 lejjel vannak feltöltve, és villany-, földgáz- és központifűtés-számlát lehet velük törleszteni, illetve tűzifát is, ha igazolni tudjuk eredetét.

Egy másik olvasónk azt mesélte, hogy mivel neki a nyugdíja bankkártyára jön és a nyugdíjszelvényét a postás a postaládába teszi, így a postán törlesztette a gázszámlát. Percek alatt, gördülékenyen ment minden.

Lehetnek fennakadások

Az energiakártyákkal való fizetés során vannak kisebb-nagyobb fennakadások is, többnyire azért, mert a kártyán szereplő adatok nem felelnek meg a valóságnak. Például

ha egy elhunyt családtag nevén van a gázszámla, és az energiakártya az élő élettársa nevére jött, akkor a gázszolgáltatóval kötött szerződésen szereplő nevet át kellett íratni, hogy a kártyát használni lehessen.

Az érintettekkel beszélgetve azt is megtudtuk, hogy például, ha valakinek be van állítva a bankkártyája, hogy a szolgáltató automatikusan levehesse a fogyasztás ellenértékét, akkor ezt vagy fel kell függeszteni arra a hónapra, amikor az érintett az energiakártyával fizet, vagy hagyni a szolgáltatást, bízva abban, hogy a szolgáltató által leemelt összeg nem tűnik el, hanem a következő számlákkal kiegyenlítődik (amikor már nem fizet az érintett az energiakártyákkal).

Hivatalos adatok

Az európai alapokért felelős minisztérium tájékoztatása szerint március közepéig országszerte 2 110 134 személy kapta meg az energiakártyákat. Február 20. és március 15. között 155 millió lejt költöttek el az energiakártyákról, félmilliónyi kifizetést bonyolítottak le ezekkel, amelyek 17 százaléka online történt. Országosan kilencezer postásnál lehet fizetni. Az ingyenes hívószám, ahol tájékoztatást és segítséget lehet kérni: 0319966. A kártyára a második 700 lejt szeptemberben utalják át.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
2026. június 25., csütörtök

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak

Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.

Pusztító földrengések voltak Venezuelában: az első becslések szerint akár több tízezren is meghalhattak
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen

Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen
2026. június 25., csütörtök

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében

Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében
Hirdetés