Hirdetés
Hirdetés

Pénz a kártyákon, már csak el kell költeni

Otthonunkban is fizethetünk vele, ha jön a postás •  Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium

Otthonunkban is fizethetünk vele, ha jön a postás

Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium

Vidéki és városi postások osztották meg Székelyhonnal, hogy meglepően zökkenőmentes az energiakártyákkal való fizetés. Noha vannak fennakadások, ezek főként a személyes adatokkal függnek össze, és nem a kártyahasználatból adódnak. Február közepétől március közepéig országszerte 155 millió lejnyi számlát fizettek így ki.

Simon Virág

2023. március 23., 21:222023. március 23., 21:22

Február elsejétől kezdték kézbesíteni az európai uniós pénzalapokból biztosított energiakártyát, amelyen első körben 700 lej volt. Ezt az összeget, amint a kártya elnevezése is mutatja, az energiaszámlákra lehet elkölteni: törleszteni lehet vele a földgáz- és villanyszámlát, a távhőszámlát, de a tűzifa ellenértékét is.

Kevés a pénz, gyorsan elköltik

Rácz Gizella egy vidéki községben postás, és mint a Székelyhon érdeklődésére elmondta, nem tapasztalt különösebb fennakadást az energiakártyák használatával kapcsolatban. Az érintettek nála is fizettek, ez

a folyamat viszonylag egyszerű, és nem jelent nehézséget a postásoknak sem.

Voltak olyan esetek, hogy a kártyán és a számlán szereplő adatok nem találtak, ilyenkor a jogosultnak kellett a szükséges módosításokat kérnie a szolgáltatónál vagy ahol szükséges volt. De egyébként a számlák kifizetése zökkentőmentes volt – tette hozzá.

Hirdetés

A Marosvásárhelyen dolgozó postás ismerősünk is arról számolt be, hogy az elvártnál gördülékenyebben megy az energiakártyákon lévő összegek elköltése. Hiszen, mint emlékeztetett,

a postásoknál is lehet fizetni, de a postahivatalokban is.

Az energiaszámlák kézbesítése utáni napokban voltak néha sorok a postahivatalokban, de legtöbben nem az első napokban mentek, így megoszlott a tömeg. „Amúgy sem olyan nagy összeg az a 700 lej, hogy ne lehessen könnyen, akár 2–3 számlával elkölteni.”

Kifogott rajta a rendszer

„Hittem saját képességeimben, végül mégis segítséget kellett kérnem a csíkszeredai postán” – mondta egy érintett hölgy, amikor az energiakártya-használati tapasztalatairól kérdeztük. Mint mesélte, először az interneten próbálta kifizetni a villanyszámláját az energiakártya adatainak felhasználásával, ám olyan adatokat kértek, amelyek számára nem voltak világosok, hogy mire is vonatkoznak.

„Elismerem, hogy idejekorán feladtam, és inkább másnap bementem a postára. Ott azonban azzal kellett szembesülnöm, hogy a kártyahasználattal nem vagyok egyedül: előttem tucatnyian várakoztak arra, hogy segítséget kapjanak.

Idézet
Amikor végre sorra kerültem, már könnyen ment a fizetés: a postai alkalmazott mindenben segített.

Több időbe telt tehát, amíg kifizettem az első számlámat, de megérte a befektetett idő, mert a 270 lejes villanyszámlám egy lejembe se került” – magyarázta az energiakártyával kapcsolatos tapasztalatait.

Otthon is, postán is

Az általunk megkérdezett nyugdíjasok között volt, aki otthon fizette ki a gázszámláját a postásnál, amikor az a nyugdíjat kézbesítette. Mint mondta, ritkán hagyja el az otthonát, mert beteg, a postás azonban szívesen segített neki. Megvárta, amíg a nyugdíját hozza, nem hívta korábban, hiszen a gázszámlát nem egyik naptól a másikra kell kifizetni.

korábban írtuk

Mostantól az energiakártyákkal is lehet fizetni, ezeket érdemes tudni előtte
Mostantól az energiakártyákkal is lehet fizetni, ezeket érdemes tudni előtte

A postahivatalokban és a postásoknál is lehet fizetni február 20-ától az energiakártyákkal. Ezek jelenleg 700 lejjel vannak feltöltve, és villany-, földgáz- és központifűtés-számlát lehet velük törleszteni, illetve tűzifát is, ha igazolni tudjuk eredetét.

Egy másik olvasónk azt mesélte, hogy mivel neki a nyugdíja bankkártyára jön és a nyugdíjszelvényét a postás a postaládába teszi, így a postán törlesztette a gázszámlát. Percek alatt, gördülékenyen ment minden.

Lehetnek fennakadások

Az energiakártyákkal való fizetés során vannak kisebb-nagyobb fennakadások is, többnyire azért, mert a kártyán szereplő adatok nem felelnek meg a valóságnak. Például

ha egy elhunyt családtag nevén van a gázszámla, és az energiakártya az élő élettársa nevére jött, akkor a gázszolgáltatóval kötött szerződésen szereplő nevet át kellett íratni, hogy a kártyát használni lehessen.

Az érintettekkel beszélgetve azt is megtudtuk, hogy például, ha valakinek be van állítva a bankkártyája, hogy a szolgáltató automatikusan levehesse a fogyasztás ellenértékét, akkor ezt vagy fel kell függeszteni arra a hónapra, amikor az érintett az energiakártyával fizet, vagy hagyni a szolgáltatást, bízva abban, hogy a szolgáltató által leemelt összeg nem tűnik el, hanem a következő számlákkal kiegyenlítődik (amikor már nem fizet az érintett az energiakártyákkal).

Hivatalos adatok

Az európai alapokért felelős minisztérium tájékoztatása szerint március közepéig országszerte 2 110 134 személy kapta meg az energiakártyákat. Február 20. és március 15. között 155 millió lejt költöttek el az energiakártyákról, félmilliónyi kifizetést bonyolítottak le ezekkel, amelyek 17 százaléka online történt. Országosan kilencezer postásnál lehet fizetni. Az ingyenes hívószám, ahol tájékoztatást és segítséget lehet kérni: 0319966. A kártyára a második 700 lejt szeptemberben utalják át.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen

Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk

A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk
2026. június 28., vasárnap

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében

Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében
2026. június 28., vasárnap

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet

Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
2026. június 28., vasárnap

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban

Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel

10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel
2026. június 28., vasárnap

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt
2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés