
A székelyföldi megyékben élő érdekeltek május 24-én, 25-én és 26-án tölthetik fel a támogatásigényléshez szükséges iratokat az AFM rendszerébe
Fotó: Melinda Instal
Elkezdődik pénteken a támogatásigényhez szükséges dokumentumok feltöltése a Környezetvédelmi Alap platformján. A székelyföldi megyékben élő igénylőknek maradt még egy kevés ideje az iratcsomójuk összeállítására, ugyanis a központi régióból csak néhány nap múlva fogadják a napelemrendszerek megvásárlására irányuló támogatáshoz szükséges dokumentumokat.
2023. május 18., 21:062023. május 18., 21:06
Pénteken délelőtt 10 órakor kezdődik el a Zöld Ház programban a napelemrendszerek megvásárlására szánt támogatások igényléséhez szükséges dokumentumok feltöltése a Környezetvédelmi Alap honlapján. Idén az igénylők maguk kell ezt elvégezzék, de a központi régió megyéiben – köztük Hargita, Maros és Kovászna megyében – élőknek még van pár napjuk az iratok beszerzésére – ha még nem tették ezt meg –, ugyanis
A Környezetvédelmi Alapnál (AFM) felosztották a kérelmek benyújtásának időszakát, régiónként három napot biztosítanak erre, azért, hogy megelőzzék a rendszer túlterhelését. Elsőként az Ilfov megyében élők kapnak lehetőséget az iratok feltöltésére, pénteken, hétfőn, illetve kedden tehetik ezt meg. Az országos program 1,7 milliárd lejes költségvetésből 99 860 000 lejt hívhatnak le támogatásként.
E térség számára 245 060 000 lejes támogatási keretet biztosítottak. A központi régió után az északkeleti, északnyugati, délkeleti, dél-munténiai, délnyugati, végül pedig a nyugati régió megyéiben élő igénylők tölthetik fel a támogatáshoz szükséges dokumentumokat az AFM platformján, az intézmény által meghatározott 3–3 napos periódusokban.
Amint arról korábban már írtunk, az igénylők a következő dokumentumok másolatát kell feltöltsék a rendszerbe:
személyazonossági igazolvány;
a helyi közpénzügyi igazgatóság által kiállított igazolás arról, hogy a kérelmezőnek nincs tartozása az állam felé;
továbbá egy hasonló igazolás a helyi polgármesteri hivataltól is arról, hogy helyiadó-tartozása sincs az illetőnek;
a kérelmezőnek egy 60 napnál nem régebbi telekkönyvi kivonatot is mellékelnie kell, ami igazolja, hogy ő a tulajdonosa az épületnek, amelyre a napelemrendszert felszereltetné. Ha ezt a földre telepítené, akkor arról is fel kell töltsön egy, a tulajdonjogát igazoló telekkönyvi kivonatot;
a közös telekkönyvi kivonattal rendelkező, legfeljebb két önálló egységből álló ingatlanok – például ikerházak, kis társasházak – tulajdonosai is igényelhetik a támogatást az említett dokumentumokkal.
Fontos kritérium az is, hogy természetes személyek csak akkor kaphatják meg a támogatást, ha a személyazonossági igazolványukon feltüntetett lakcím azonos annak az ingatlannak a címével, amelyre a támogatásból megvásárolt napelemrendszert felszereltetnék.
Az említett dokumentumok feltöltésre szolgáló felület a Környezetvédelmi Alap honlapján érhető el (a főoldalon legörgetve az első zöld négyzetre, vagyis az „Aplicația web »Casa Verde Fotovoltaice« 2023” feliratú menüpontra kattintva).
A Környezetvédelmi Alapnál május 2–12. között jelentkezhettek azok a szakcégek, amelyek napelemrendszerek forgalmazásával és telepítésével foglalkoznak és részt kívánnak venni a programban. Miután ezeknek a jóváhagyása lezajlik, az AFM elérhetővé teszi a vállalkozások listáját, a támogatásigénylők pedig maguk kell kiválasszák a platformon azt a céget, amelyet megbíznának a napelemek beszerzésével és telepítésével.
A szakcégek által kedvezően elbírált igényléseket ezt követően a Környezetvédelmi Alapnál is ellenőrzik, majd az intézmény honlapján közzéteszik a támogatásra jóváhagyott kérelmezők listáját.
A természetes személyek idén 20 ezer lejig terjedő támogatást igényelhetnek napelemrendszerek megvásárlására és telepítésére. Ehhez az összeghez a kedvezményezettek 2000 lejes önrésszel kell hozzájáruljanak.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
szóljon hozzá!