
A székelyföldi megyékben élő érdekeltek május 24-én, 25-én és 26-án tölthetik fel a támogatásigényléshez szükséges iratokat az AFM rendszerébe
Fotó: Melinda Instal
Elkezdődik pénteken a támogatásigényhez szükséges dokumentumok feltöltése a Környezetvédelmi Alap platformján. A székelyföldi megyékben élő igénylőknek maradt még egy kevés ideje az iratcsomójuk összeállítására, ugyanis a központi régióból csak néhány nap múlva fogadják a napelemrendszerek megvásárlására irányuló támogatáshoz szükséges dokumentumokat.
2023. május 18., 21:062023. május 18., 21:06
Pénteken délelőtt 10 órakor kezdődik el a Zöld Ház programban a napelemrendszerek megvásárlására szánt támogatások igényléséhez szükséges dokumentumok feltöltése a Környezetvédelmi Alap honlapján. Idén az igénylők maguk kell ezt elvégezzék, de a központi régió megyéiben – köztük Hargita, Maros és Kovászna megyében – élőknek még van pár napjuk az iratok beszerzésére – ha még nem tették ezt meg –, ugyanis
A Környezetvédelmi Alapnál (AFM) felosztották a kérelmek benyújtásának időszakát, régiónként három napot biztosítanak erre, azért, hogy megelőzzék a rendszer túlterhelését. Elsőként az Ilfov megyében élők kapnak lehetőséget az iratok feltöltésére, pénteken, hétfőn, illetve kedden tehetik ezt meg. Az országos program 1,7 milliárd lejes költségvetésből 99 860 000 lejt hívhatnak le támogatásként.
E térség számára 245 060 000 lejes támogatási keretet biztosítottak. A központi régió után az északkeleti, északnyugati, délkeleti, dél-munténiai, délnyugati, végül pedig a nyugati régió megyéiben élő igénylők tölthetik fel a támogatáshoz szükséges dokumentumokat az AFM platformján, az intézmény által meghatározott 3–3 napos periódusokban.
Amint arról korábban már írtunk, az igénylők a következő dokumentumok másolatát kell feltöltsék a rendszerbe:
személyazonossági igazolvány;
a helyi közpénzügyi igazgatóság által kiállított igazolás arról, hogy a kérelmezőnek nincs tartozása az állam felé;
továbbá egy hasonló igazolás a helyi polgármesteri hivataltól is arról, hogy helyiadó-tartozása sincs az illetőnek;
a kérelmezőnek egy 60 napnál nem régebbi telekkönyvi kivonatot is mellékelnie kell, ami igazolja, hogy ő a tulajdonosa az épületnek, amelyre a napelemrendszert felszereltetné. Ha ezt a földre telepítené, akkor arról is fel kell töltsön egy, a tulajdonjogát igazoló telekkönyvi kivonatot;
a közös telekkönyvi kivonattal rendelkező, legfeljebb két önálló egységből álló ingatlanok – például ikerházak, kis társasházak – tulajdonosai is igényelhetik a támogatást az említett dokumentumokkal.
Fontos kritérium az is, hogy természetes személyek csak akkor kaphatják meg a támogatást, ha a személyazonossági igazolványukon feltüntetett lakcím azonos annak az ingatlannak a címével, amelyre a támogatásból megvásárolt napelemrendszert felszereltetnék.
Az említett dokumentumok feltöltésre szolgáló felület a Környezetvédelmi Alap honlapján érhető el (a főoldalon legörgetve az első zöld négyzetre, vagyis az „Aplicația web »Casa Verde Fotovoltaice« 2023” feliratú menüpontra kattintva).
A Környezetvédelmi Alapnál május 2–12. között jelentkezhettek azok a szakcégek, amelyek napelemrendszerek forgalmazásával és telepítésével foglalkoznak és részt kívánnak venni a programban. Miután ezeknek a jóváhagyása lezajlik, az AFM elérhetővé teszi a vállalkozások listáját, a támogatásigénylők pedig maguk kell kiválasszák a platformon azt a céget, amelyet megbíznának a napelemek beszerzésével és telepítésével.
A szakcégek által kedvezően elbírált igényléseket ezt követően a Környezetvédelmi Alapnál is ellenőrzik, majd az intézmény honlapján közzéteszik a támogatásra jóváhagyott kérelmezők listáját.
A természetes személyek idén 20 ezer lejig terjedő támogatást igényelhetnek napelemrendszerek megvásárlására és telepítésére. Ehhez az összeghez a kedvezményezettek 2000 lejes önrésszel kell hozzájáruljanak.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!