Hirdetés
Hirdetés

Pedagógusi versenyvizsgák: július 29-én írásbeliznek

A pedagógusok nagy része nyáron sem pihen. Egyesek felkészítőket tartanak, mások vizsgára készülnek. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

A pedagógusok nagy része nyáron sem pihen. Egyesek felkészítőket tartanak, mások vizsgára készülnek. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Sok pedagógus nyáron sem pihen, hanem tanulással, vizsgázással tölti idejét. Egy részük a véglegesítőre, mások a fokozati vizsgákra, és nagy részük az országos versenyvizsgára készül, hogy végleges vagy helyettesítői állásra pályázhasson. A harmadik, hivatalosan is kihirdetett vizsganaptár szerint július 29-én írásbeliznek a jelentkező pedagógusok. Megnéztük, hogyan alakulnak a tanügyi állások a kereslet-kínálat függvényében.

Hajnal Csilla

2020. július 08., 08:572020. július 08., 08:57

Egy hónappal a módosított időpont után kezdődik meg a pedagógusok országos vizsgájához szükséges dossziék leadásának ideje, miután Monica Anisie, oktatási miniszter június 17-én – pontosan egy nappal a jelentkezők dossziéinak leadása előtt – rendeletet írt alá, amellyel felfüggesztette a pedagógusok országos vizsgáját, azaz a végleges és helyettesítő állások betöltéséért szervezett versenyvizsgát, amely július 15-én kezdődött volna. A jelenlegi vizsganaptár szerint július 29-én zajlik majd a jelentkezők írásbeli vizsgája – immár a harmadik hivatalos dátum, az elsőt a szükségállapot írta felül, a másodikat a vészhelyzeti állapot. Július 9-16. között adhatják le irataikat és kérelmeiket a vizsgázni óhajtó pedagógusok.

Tornatanárokra várva

Maros megyében idén a tornatanárok és a román tagozatos óvodapedagógusok a legkeresettebbek. A 149 állásból 24 hely van a testnevelő tanároknak meghirdetve. Marosvásárhelyen a Szász Albert Sportiskolában, valamint a Romulus Guga, a Serafim Duicu, a Nicolae Bălcescu, az Elektromaros és a 7-es számú Általános Iskolában nincs végleges állású tornatanár, a többi meghirdetett hely pedig vidéki településeken van. Tanárokat, óvónőket és tanítókat is keresnek a román osztályokba, illetve tanítókat a marosvásárhelyi Friedrich Schiller Általános Iskola német tannyelvű osztályaiba, de a magyar tagozaton idén sincs meghirdetve egyetlen szabad tanítói állás sem. A tanfelügyelőség sajtóosztályának tájékoztatása szerint az előző évek tapasztalatából kiindulva legtöbben a tanítói és óvónői állások betöltésére jelentkeznek, mind a magyar, mind pedig a román tagozaton.

Idén román nyelv és irodalomból egyetlen végleges állás sincs meghirdetve Maros megyében, noha az előző évek összesítései szerint sokan jelentkeznek erre az állásra.

A rendes tanári állás elnyeréséhez a vizsgázónak legalább hetes osztályzatot kell elérnie, a helyettes tanári állás megszerzéséhez legalább ötöst kell kapnia, és az elmúlt években szerzett vizsgajeggyel nem lehet rendes, azaz végleges tanári állásra pályázni, csak helyettesítői állásra. A végleges helyekért ebben az évben ismét vizsgázniuk kell a jelentkezőknek. Maros megyében az elmúlt évben 959 pedagógus iratkozott fel a pedagógusi állásokra meghirdetett vizsgára, akik közül 668 személy jelent meg – tájékoztatott a részletekről a Maros megyei tanfelügyelőség sajtóosztálya.

Hirdetés

Román tanári állások is vannak

Hargita megyében tavaly 476 jelentkező vizsgázott a meghirdetett állásokért, és 54,6 százalékuk ért el hetest vagy annál nagyobb jegyet. Maros megyében a vizsgázók 45,1 százaléka, míg Kovászna megyében alig több mint negyven százaléka ért el legalább hetes minősítést, ahhoz, hogy végleges állásra pályázhasson. Hargita megyében jelenleg hét tornatanári állás vár gazdára román és magyar tagozaton összesen, ami nem számít soknak Maros megyéhez képest. Viszont

van végleges állás meghirdetve román nyelv és irodalom tanárok számára is, összesen három 

– a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, az etédi Jósika Miklós és a varsági Kőrösi Csoma Sándor általános iskolákban – amely hiánycikknek számít idén Hargita megyében.

A vizsgajegyeket augusztus 4-én teszik közzé és augusztus 5-éig lehet óvásokat benyújtani, augusztus 11-én pedig nyilvánosságra hozzák a végleges jegyeket. Ezután pedig több szakaszban zajlik majd a pedagógusi állások elosztása, legutoljára augusztus végén, szeptember elején – ha maradnak állások – a szakképzetleneknek szerveznek vizsgákat helyi szinten.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 04., szerda

Épp az 1977-es tragédia évfordulóján rengett a föld

A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerdán 2 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Épp az 1977-es tragédia évfordulóján rengett a föld
Hirdetés
2026. március 04., szerda

Újabb Bukarestből induló repülőjáratokat töröltek

A közel-keleti események miatt összesen 29 járatot töröltek szerdán a bukaresti repülőtereken az Egyiptomba, Izraelbe, Dubajba, Katarba, Libanonba és Ciprusba közlekedő útvonalon – tájékoztatott a fővárosi repülőtér-üzemeltető vállalat (CNAB).

Újabb Bukarestből induló repülőjáratokat töröltek
2026. március 04., szerda

Költségcsökkentési kényszerek szorításában a polgármesterek

A prefektus azon rendeletére várnak a polgármesterek, amely megszabja, hogy milyen létszámmal folytathatják az önkormányzati munkát. Alternatívaként nem sok megoldás mutatkozik, a béralap csökkentése szinte lehetetlen.

Költségcsökkentési kényszerek szorításában a polgármesterek
2026. március 03., kedd

Új szolgáltató lép be a lakossági gázpiacra

Belép a lakossági gázszolgáltatás piacára a legnagyobb román gázipari vállalat, a Romgaz – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál cikke alapján.

Új szolgáltató lép be a lakossági gázpiacra
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Visszatáncolt a miniszter, mégis lehetségesnek tartja a 10 lejes üzemanyagárat

Az üzemanyag literenkénti ára akár a 10 lejt is elérheti Romániában, ha a kőolaj világpiaci ára hordónként 120–130 dollárra emelkedik, és tovább nő a gázolaj tonnánkénti ára – jelentette ki kedden Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.

Visszatáncolt a miniszter, mégis lehetségesnek tartja a 10 lejes üzemanyagárat
2026. március 03., kedd

Dubaj a tűzvonalban – helyszíni beszámoló egy ott élő székelytől

Rakéták robbanására ébredtek Dubajban: egy székelyföldi származású, ott élő férfi a Rádió GaGának mesélt arról, milyen volt testközelből megtapasztalni a Közel-Keleten kiéleződött konfliktus első óráit, és hogyan reagált a város a támadásokra.

Dubaj a tűzvonalban – helyszíni beszámoló egy ott élő székelytől
2026. március 03., kedd

Továbbra sem vethető be Marosvásárhelyen a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító autó

A közlekedésügyi rendőrség válaszára vár a marosvásárhelyi önkormányzat, hogy kiderüljön mikor állhat újra munkába a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító vontatóautó. A szolgáltatást január végén szüntették be.

Továbbra sem vethető be Marosvásárhelyen a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító autó
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Több mint nyolcszáz medvét lőnének ki idén megelőző jelleggel

A szenátus közigazgatási bizottsága kedden kedvező jelentést fogadott el a barnamedve-kilövési kvótát meghatározó törvénytervezetről.

Több mint nyolcszáz medvét lőnének ki idén megelőző jelleggel
2026. március 03., kedd

Összefogás a tűzkárosult gelencei családért

Tűz pusztított egy gelencei háznál hétfőn hajnalban: a lángok felemésztették az otthon tetőszerkezetét, a melléképületeket és egy autót. Pap László és családja most segítségre szorul, hogy mihamarabb visszaköltözhessenek az épületbe.

Összefogás a tűzkárosult gelencei családért
2026. március 03., kedd

Kelemen Hunor: március 15. és 17. között megvitathatja a parlament a költségvetés-tervezetet

Ha a koalíciós pártok szerdán megállapodnak az állami költségvetés tervezetének végső formájáról, a parlament március 15. és 17. között megvitathatja a jogszabályjavaslatot – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor: március 15. és 17. között megvitathatja a parlament a költségvetés-tervezetet
Hirdetés