
Országosan szervezték meg így a felvételik menetrendjét, ezért ebben az esetben sem a szülő, sem az iskola nem tud tenni semmit a változtatásért. Képünk illusztráció
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
Egybeesnek az idegennyelv-, és képességvizsgák két csíkszeredai középiskolánál, ezért a kilencedik osztályba felvételiző diákoknak dönteniük kell arról, hogy melyik szakra próbálnak bejutni. Így nem tudják kihasználni az összes választási lehetőséget. A felvételi menetrendjét a tanügyminisztérium határozta meg, a május 17-19. közötti időszakba sűrítve az alkalmassági próbák és az idegennyelv-vizsgák idejét.
2023. május 19., 08:122023. május 19., 08:12
Megkezdődtek a kilencedik osztályba felvételizők számára szerdán az idegennyelv-, és képességvizsgák. Ezeket a teszteket az iskoláknak péntekig kell lebonyolítaniuk, csakhogy
Ezt a problémát jelezte egy szülő, aki úgy vélte, másokat is érinthet a hátrányos helyzet, amely miatt gyermekük le kell mondjon egy lehetőségről.
– adott hangot neheztelésének az említett szülő. Gyermeke ugyanis elsőként a Nagy István Művészeti Középiskola képzőművészeti szakára jelentkezett, második opcióként viszont az angol és magyar nyelvű turisztikai technikus szakra próbálkozott volna a Kájoni János Szakközépiskolában. Csakhogy utóbbi lehetőségről le kellett mondania, ugyanis
Az érintett szülő kifejezte reményét arra, hogy a jövőben figyelmet fordítanak az ilyen helyzetek elkerülésére, azaz úgy szervezik meg a felvételit, hogy ilyen ne fordulhasson elő többet.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség honlapján elérhető naptár szerint május 17-19. között kell lebonyolítaniuk az iskoláknak az alkalmassági vizsgákat, illetve az idegennyelv- és anyanyelvvizsgákat is. A naptárban az idegennyelv-próba időpontja május 18., 9 óra. A Kájoni János Szakközépiskolában tehát ezen a napon szervezték meg az angol nyelvvizsgát. Sükösd Annamária, a tanintézet igazgatója megkeresésünkre elmondta, ezt országosan szervezték meg így, ezért ebben az esetben sem a szülő, sem az iskola nem tud tenni semmit. Ebben a helyzetben el kell dönteniük, melyik iskolát, melyik szakot választják.
A Nagy István Művészeti Középiskola holnapján olvasható információk szerint a kreativitási gyakorlati próbát szintén május 18-ra időzítették, 10 órai kezdéssel. Az igazgatónőt is kerestük, meg szerettük volna kérdezni, hogy őket is kötötte-e a minisztériumi rendelet az időpont kiválasztásában, de cikkünk publikálásáig nem sikerült elérnünk.
Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője megkeresésünkre az ügy kapcsán mindössze annyit mondott, hogy az eljárás az, hogy a szülők a problémát jelezzék az iskoláknál, az iskolák pedig a tanfelügyelőségnek. Hozzátette:
Egyébként a tehetségpróbát igénylő szakok kivételével a középiskolai felvételi az országos felmérés eredménye alapján történik. A tanulók választás szerint, csökkenő sorrendben írják be az osztályok/szakok kódszámait, elsőként azt, ahová a leginkább szeretnének bejutni, utána a második opciót és így tovább.
A felvételi részletes menetéről több információt a tanfelügyelőség honlapján található tájékoztató füzetből lehet kapni.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
szóljon hozzá!