
Fotó: Pinti Attila
Függetlenként szerezne parlamenti képviselői mandátumot a választásokon Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului (Nemzet Útja) nacionalista román szervezet vezetője.
2024. szeptember 10., 20:472024. szeptember 10., 20:47
2024. szeptember 10., 20:492024. szeptember 10., 20:49
A felújítás alatt levő, román tannyelvű sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul Főgimnázium előtt felvett videóüzenetében jelentette be parlamenti képviselőnek való indulási szándékát az úzvölgyi román megemlékezések szervezéséről ismert Tîrnoveanu.
Mint fogalmazott, a Hargita és Kovászna megyei románság elhagyatottsága a politikum részéről egy akut probléma, és ezen változtatni akar.
Felrója a sepsiszentgyörgyi városvezetésnek, hogy már négy éve zajlik a Mihai Viteazul Főgimnázium felújítása, holott szerinte ez mindössze hat hónap alatt kivitelezhető lenne.
Tragikusnak nevezi azt is, hogy 100 évvel a Nagy Egyesülés után nincs román önkormányzati képviselő a sepsiszentgyörgyi tanácsban.
A videóban azt is elmondja, hogy méltóságot, nemzeti öntudatot és gazdasági erőt szeretne a „mieinknek”, ezt követően pedig nacionalista frázisokat puffogtat a videó hátralevő részében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
1 hozzászólás