Hirdetés
Hirdetés

Parlagfűírtás: törvény is kötelezi a gyomnövény megsemmisítését

Vasúti sínek mentén, elhanyagolt építőtelepeken látni parlagfüvet

Vasúti sínek mentén, elhanyagolt építőtelepeken látni parlagfüvet

Tavaly lépett érvénybe a parlagfű irtására vonatkozó törvény alkalmazási módszertana Romániában: az erősen allergén gyomnövény elszaporodását csak többszöri kaszálással lehet megakadályozni. Térségünkben eddig ritkának számított a parlagfű, ám az egyre enyhülő telek segítik elszaporodását.

Kovács Eszter

2020. június 06., 11:382020. június 06., 11:38

2020. június 06., 17:372020. június 06., 17:37

2018-ból származik ugyan a 62-es, a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) irtására vonatkozó törvény, a tényleges alkalmazását azonban tavalytól végzik az illetékes szakhatóságok. E szerint a helyi polgármesteri hivataloknak minden év május 25-éig fel kell térképezniük a parlagfüves területeket, ezek listáját pedig továbbítaniuk kell a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatósághoz.

A törvény egyébként arra kötelezi a területtulajdonosokat és -kezelőket, hogy a gyomnövény első virágzásától kezdve tegyenek meg mindent annak kiirtására, terjedésének megakadályozására.

A parlagfű kiirtása a virágzás előtti időszakban kell megtörténjen, minden évben legkésőbb június 30-áig.

Hirdetés

Kaszálni, kapálni, gyomirtózni – minél többször

Technológiák sokasága áll rendelkezésre a parlagfű megsemmisítésére – tájékoztat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztálya. A kaszálás, kapálás, gyomlálás mind hatékony. „Az első kaszálást mindig a virágbimbók megjelenése előtt 1-2 héttel kell elvégezni. Ugyanakkor az egyszeri kezelés nem végleges megoldás a növény kipusztítására, mert oldalrügyeiből is kihajt. Biztos eredményt csak az évi háromszori, 2 centiméter magasságban elvégzett kaszálás hoz. A fertőzött területek túlnyomó részén a parlagfű gazdaságos irtása mechanikai és kémiai védekezés együttes alkalmazásával, gyomirtó szerek felhasználásával oldható meg legkönnyebben” – tanácsolják a szakemberek.

Az elmúlt évek tapasztalata szerint Székelyföldön csak ritkán fordul elő nagyobb területen a parlagfű: az egyéves gyomnövény ugyanis magról szaporodik, aminek nem kedveznek a hosszú, hideg telek.

Szabó Anna botanikus korábban elmondta a Székelyhonnak: az erősen allergén gyomnövény irtását Magyarországon például már évek óta törvény szabályozza, Romániában leggyakrabban a déli és nyugati vidékeken fordul elő, azonban az egyre enyhébb telek a parlagfű székelyföldi elterjedésének is kedveznek.

Ellenőrzéseket végez a prefektusi hivatal

Nálunk leggyakrabban az elhanyagolt építési területeken, gondozatlan parkokban, folyók, vasúti sínek és utak mentén, tavak körül, külterületek parlagon hagyott részein és az elhanyagolt, nem művelt mezőgazdasági területeken fordul elő

a parlagfű, amelyet sokan összetévesztenek a labodával: mindkettő gyomnövény és gyorsan elszaporodó fajta, ám az utóbbi pollenje kevésbé erős, nem okoz heveny allergiás tüneteket.

Egyébként a tavalyelőtt megjelent jogszabály a prefektusi hivatalok esetében előírja, hogy hozzanak létre szakemberekből álló vegyes bizottságot, amely ellenőrzéseket végez minden évben két szakaszban: az elsőt július 1–15. között, a másodikat július 16–31. között. Azokat a területeket kell ellenőrizniük, amelyek tulajdonosait korábban már felszólított a mezőgazdasági igazgatóság a parlagfű irtására. Tavaly nem tapasztaltak kihágásokat, tudtuk meg, de ellenőrzésre idén is lehet számítani. Mulasztás esetén következhet a bírságolás: magánszemélyekre 750-től 5000 lejig terjedő pénzbírság, jogi személyekre pedig 5000-től 20 ezer lejig terjedő büntetés szabható ki.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 19., szerda

A közvita után dönt a kormány a diákok szociális ösztöndíjáról és a vizsgák megszervezéséről

A kormány a közvita lezárása után dönt az országos vizsgák megszervezésére és a tanulók szociális ösztöndíjára vonatkozó oktatási minisztériumi javaslatokról – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerda este a B1 TV műsorában.

A közvita után dönt a kormány a diákok szociális ösztöndíjáról és a vizsgák megszervezéséről
Hirdetés
2026. augusztus 19., szerda

Az USR politikai bizottsága megerősítette Dominic Fritzet a pártelnöki tisztségben

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikai bizottsága szerdán egyhangú szavazással megerősítette politikai támogatását Dominic Fritz pártelnök iránt – közölte az alakulat. A döntést a testület ülésén jelen lévő mind a 151 tag támogatta.

Az USR politikai bizottsága megerősítette Dominic Fritzet a pártelnöki tisztségben
2026. augusztus 19., szerda

Fejlesztené a kormány a vasutat, már el is fogadták a stratégiát hozzá

Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vasúti infrastruktúra 2026-2030 közötti fejlesztési stratégiáját.

Fejlesztené a kormány a vasutat, már el is fogadták a stratégiát hozzá
2026. augusztus 19., szerda

Magyar Péter: augusztus 20-a a felelősség ünnepe is

Augusztus 20-a nemcsak a múlt, hanem a felelősség ünnepe is, amivel minden nemzedék tartozik a hazánknak, amit örökül kaptunk és amit egyszer majd továbbadunk – mondta a miniszterelnök a Facebook-oldalára szerdán feltöltött videójában.

Magyar Péter: augusztus 20-a a felelősség ünnepe is
Hirdetés
2026. augusztus 19., szerda

A véradást továbbra is jelentős juttatással honorálja az állam

A betegségek nem tartanak szünetet a szabadságolások idején, a kórházakban fekvő pácienseknek folyamatosan vérre van szükségük. A véradóknak sem érdemes elfeledkezni arról, hogy a szabadság mellé a nyárba befér ez a karitatív cselekedet is.

A véradást továbbra is jelentős juttatással honorálja az állam
2026. augusztus 19., szerda

A PNRR-projektekről egyeztet az elnök a volt koalíció pártjainak vezetőivel

Nicușor Dan államfő az országos helyreállítási terv (PNRR) beruházásairól egyeztet csütörtökön a Cotroceni-palotában a korábbi kormánykoalíciót alkotó pártok vezetőivel és a két illetékes miniszterrel – közölte az elnöki hivatal.

A PNRR-projektekről egyeztet az elnök a volt koalíció pártjainak vezetőivel
2026. augusztus 19., szerda

Nagy erőkkel keresik az építkezésről megszökött rabot

Nagy erőkkel keresik azt a 28 éves fogvatartottat, aki külső munkavégzés közben szökött meg Nagybányán szerda délután – közölte a helyi büntetés-végrehajtási intézet és a Máramaros megyei rendőrség.

Nagy erőkkel keresik az építkezésről megszökött rabot
Hirdetés
2026. augusztus 19., szerda

Nem kapcsol le és nem korlátoz ipari fogyasztókat az állam

Cáfolta az energiaügyi minisztérium azokat az értesüléseket, amelyek szerint a nagy ipari fogyasztók felszólítást kaptak volna áramfogyasztásuk korlátozására vagy a hálózatról való lekapcsolásra.

Nem kapcsol le és nem korlátoz ipari fogyasztókat az állam
2026. augusztus 19., szerda

Eltörölné egyes középiskolák saját felvételijét az USR törvénytervezete

Törvénytervezetet nyújtott be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párhuzamos felvételi rendszer megszüntetéséről – közölte szerdán a párt.

Eltörölné egyes középiskolák saját felvételijét az USR törvénytervezete
2026. augusztus 19., szerda

Több mint 7 millió lejre bírságolt a fogyasztóvédelem a román tengerparton

Összesen mintegy hétmillió lejre szabott ki bírságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a román tengerparton működő szolgáltatóknál és kereskedőknél július 6. és augusztus 16. között végzett ellenőrzések nyomán.

Több mint 7 millió lejre bírságolt a fogyasztóvédelem a román tengerparton
Hirdetés