
Romániában 7 millió személyautóra 1,2 millió közparkoló jut
Fotó: Haáz Vince
Romániában minden hetedik autóra jut egy parkolóhely, így nem csoda, hogy a városokban szinte lehetetlen szabad parkolót találni. Vannak önkormányzatok, amelyeknek jelentős bevétele van a közterületen kialakított fizetéses parkolóhelyekből, de jócskán akadnak olyanok is, amelyek nem tudták kihasználni ezt a bevételi forrást. A közparkolókról készült országos felmérést adataiból tallóztunk.
2020. október 11., 11:562020. október 11., 11:56
Az április 9. és szeptember 15. között készült országos felmérés alapján a polgármesteri hivataloktól bekért és beérkezett adatok alapján elemezték az önkormányzatok és a magáncégek tulajdonában levő fizetéses parkolóhelyeket. A Vegacomp Consulting szakemberei megnézték, hogy hol mennyit kell fizetni az állomásozásért és a tavalyi évben mennyi bevétele volt a városoknak a közterületen kialakított fizetéses parkolók nyomán.
Ami a számokat illeti, a felmérésből kiderül, hogy Romániában 7 millió gépkocsi van bejegyezve, a nyilvántartott közparkolók száma, magán- és önkormányzati tulajdonban levőké azonban csak 1,2 millió. Országos szinten 140 romániai városban vannak fizetéses parkolóhelyek és 108-ban nincsenek, ugyanakkor 78 városból nem kaptak választ a felmérés készítői. A bekért adatokból kiderül az is, hogy 2019-ben a fizetéses parkolók nyomán a városok bevétele országos szinten 140 millió lej volt.
A Központi Fejlesztési Régióban a legtöbb parkolóhelye, 57.625 Brassónak van, s ehhez mérten a bevételei is nagyok, tavaly a fizetéses parkolókból a városnak 7 millió 250 ezer lejes jövedelme volt. Bár nem a régióhoz tartozik, de érdekes megnézni, hogy Kolozsváron 38.475 fizetéses pakolóhely van, s ebből a városnak 23.610.983 lej bevétele volt.
A legtöbb helyen a mozgássérülteknek fenntartanak parkolókat is egészséges sofőrök foglalják el
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sepsiszentgyörgyön 4.590 fizetéses állomásozó van, ezek használata nyomán a város költségvetése 1,45 millió lejjel gazdagodott. Marosvásárhelyen, ahol 4.448 közparkolóhely van nyilvántartva csupán 930 ezer lejes bevételre tett szerte ezek nyomán. Csíkszeredában, a városházától kapott és a felmérésben szereplő adatok szerint 2.258 parkolóhely van közterületen, azonban ebből a városnak több éve nincs bevétele, miután a céggel, amely ezeket felügyelte, perben áll az önkormányzat.
Segesvár sem panaszkodhat, hiszen összesen 3019 fizetéses parkolót alakított ki a városháza, és a bevétele tavalyra ezekből 955.000 lej volt. Szászrégenben is kell fizetni, ha a közterületen, belvárosban szeretnék parkolni, összesen 650 hely van erre a a célra kialakítva, ezek használata nyomán a város pénztárába 250.000 lej folyt be.
Ami az árakat illeti: országos szinten átlagosan óránként 1-5 lej közötti díjat kell fizetni, kivétel Bukarest és Kolozsvár, ahol a felső határ 10 lej, a helyszíntől függően. A lakóknak fenntartott helyekre a bérleti díjak, kisebb városokban havonta 20-100 lej között, nagyobb településeken 70-150 lej között változnak. A felmérés készítői szerint a városok vezetői jobban oda kellene figyeljenek az állomásozok kialakítására és kihasználására, és olyan megoldásokat kellene keressenek, amelyek hatékonyabbá teszik a parkolást és bevételt generálnak.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.
A kéregetés visszaszorítása a célja annak, amikor a koldusok ellen lépnek fel a helyi rendőrök, és a törvény szerint meg is bírságolják őket. Ez eltünteti a kéregetőt a szemünk elől, de valójában nem oldja meg a problémát – csupán arrébb tolja.
Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.
Idén már huszonhat bejelentett vadkár volt Maros megyében, ahol tavaly 43 medvét lőttek ki. A napokban elkezdődött a medve-, farkas-, hiúz- és vadmacskaállomány felmérése is – számolt be a környezetvédelmi ügynökség vezetője, Cristina Pui.
Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.
Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.
Mircea Abrudean szenátusi elnök szerint az Ilie Bolojan vezette kormány minden lehetséges intézkedést meghozott, hogy megvédje a lakosságot az üzemanyagárak emelkedésétől.
Százakat ellenőriztek, több sofőrt ittas vezetésen értek, egyik esetben büntetőeljárás is indult a hétvégi közúti razziák nyomán Maros megyében.
Villanyáram nélkül maradt 844 fogyasztó Borszéken az erős szél miatt – közölte kedden délután a Hargita megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!