
A közlekedési program megelőzi a torlódást a Madarasi Hargita felé vezető utakon
Fotó: Beliczay László
Tavaly év végén többször is „bedugult” a Madarasi Hargita Síközponthoz vezető ivói út, a további problémák elkerülésére közlekedési programot vezettek be a hegyre felvezető erdei úton. A fel- és lejárásra vonatkozó program marad az idei szezonban, a tumultus elkerülésére a Szentegyháza felől felvezető úton is korlátozások lesznek.
2021. január 16., 08:492021. január 16., 08:49
Az ünnepi „hórukkban” több száz hazai turista rohamozta meg a Madarasi Hargitát – fogalmazott Lőrincz Csaba. Szentegyháza polgármestere szerint elkerülhetetlen volt a forgalomkorlátozás bevezetése. Tűzoltásként előbb a Zetelaka községhez tartozó ivói úton korlátozták a hegyre való fel- és lejárást, de a jövő héttől hasonló intézkedésre lehet számítani Szentegyháza felől is.
„A lehető legemberbarátibb módon próbáltuk megoldani a problémát, a panziótulajdonosokkal és a szentegyházi városvezetéssel való egyeztetések eredményeként még kissé finomhangoljuk a programot, majd mindkét út alsó és felső szakaszán is közlekedési táblákon fogjuk azt jelezni” – avatott be Nagy Attila. Zetelaka község polgármestere ugyanakkor fontosnak tartotta hozzátenni:
„Az új gumi tapadásának és a hóláncnak köszönhetően a legtöbb baleset megelőzhető. Már a hegy lábánál ellenőrzésre kell számítani, és aki nem felel meg a követelményeknek, azt visszafordítják” – hangsúlyozta a településvezető. A szigorú szabályok elkerülhetetlenek voltak:
– nyomatékosította Nagy Attila.
Fotó: Beliczay László
„Soha ilyen nagy probléma nem volt, ezért az első hetekben váratlanul is ért” – tette hozzá. A hatalmas tumultust egyrészt a járványnak tulajdonítják, hiszen hazaszorultak a turisták, másrészt meg annak, hogy az ünnepi időszakban a térségben csak a Madarasi Hargita sípálya volt nyitva. Mindemellett a község vezetősége tavaly nyár óta aktívan dolgozik a térség imázsépítésén, főként hazai turistákat célozva meg: a terv bevált.
„Azonban azt is fontos hangsúlyozni, hogy sem a turistáknak, sem a helybélieknek, de még a panziótulajdonosoknak sem jó, ha 500 méteres autósor áll már az ivói eltérőnél, vagy ha egy órát kell várni a felvonónál.
– summázott a községvezető. Az egyeztetések során egyébként kikristályosodott: a cél az lenne, hogy személygépjármű egyáltalán ne menjen fel a csúcsra, hiszen ez egy abnormális helyzet:
Az érintett településvezetők tehát hosszú távú terv kidolgozásába fogtak, amelynek része az is, hogy Ivóban parkolót kell kialakítani, illetve autóbusz-járatokat kellene indítani a síközponthoz.
Fotó: Beliczay László
Az aktuális közlekedési program
Jelenleg 10 és 14 óra között csak felfelé lehet közlekedni a Madarasi Hargita Síközponthoz Zetelaka-Ivó irányából, 14.30 és 17 óra között pedig csak lefelé lehet jönni a Hargitáról. A hólánc használata kötelező, kivételt képezhetnek az összkerék-meghajtású, kézi váltós, 2018 utáni téli gumiabronccsal rendelkező autók. A jelzett órák előtt és után lehet mindkét irányba közlekedni.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!