
A közlekedési program megelőzi a torlódást a Madarasi Hargita felé vezető utakon
Fotó: Beliczay László
Tavaly év végén többször is „bedugult” a Madarasi Hargita Síközponthoz vezető ivói út, a további problémák elkerülésére közlekedési programot vezettek be a hegyre felvezető erdei úton. A fel- és lejárásra vonatkozó program marad az idei szezonban, a tumultus elkerülésére a Szentegyháza felől felvezető úton is korlátozások lesznek.
2021. január 16., 08:492021. január 16., 08:49
Az ünnepi „hórukkban” több száz hazai turista rohamozta meg a Madarasi Hargitát – fogalmazott Lőrincz Csaba. Szentegyháza polgármestere szerint elkerülhetetlen volt a forgalomkorlátozás bevezetése. Tűzoltásként előbb a Zetelaka községhez tartozó ivói úton korlátozták a hegyre való fel- és lejárást, de a jövő héttől hasonló intézkedésre lehet számítani Szentegyháza felől is.
„A lehető legemberbarátibb módon próbáltuk megoldani a problémát, a panziótulajdonosokkal és a szentegyházi városvezetéssel való egyeztetések eredményeként még kissé finomhangoljuk a programot, majd mindkét út alsó és felső szakaszán is közlekedési táblákon fogjuk azt jelezni” – avatott be Nagy Attila. Zetelaka község polgármestere ugyanakkor fontosnak tartotta hozzátenni:
„Az új gumi tapadásának és a hóláncnak köszönhetően a legtöbb baleset megelőzhető. Már a hegy lábánál ellenőrzésre kell számítani, és aki nem felel meg a követelményeknek, azt visszafordítják” – hangsúlyozta a településvezető. A szigorú szabályok elkerülhetetlenek voltak:
– nyomatékosította Nagy Attila.
Fotó: Beliczay László
„Soha ilyen nagy probléma nem volt, ezért az első hetekben váratlanul is ért” – tette hozzá. A hatalmas tumultust egyrészt a járványnak tulajdonítják, hiszen hazaszorultak a turisták, másrészt meg annak, hogy az ünnepi időszakban a térségben csak a Madarasi Hargita sípálya volt nyitva. Mindemellett a község vezetősége tavaly nyár óta aktívan dolgozik a térség imázsépítésén, főként hazai turistákat célozva meg: a terv bevált.
„Azonban azt is fontos hangsúlyozni, hogy sem a turistáknak, sem a helybélieknek, de még a panziótulajdonosoknak sem jó, ha 500 méteres autósor áll már az ivói eltérőnél, vagy ha egy órát kell várni a felvonónál.
– summázott a községvezető. Az egyeztetések során egyébként kikristályosodott: a cél az lenne, hogy személygépjármű egyáltalán ne menjen fel a csúcsra, hiszen ez egy abnormális helyzet:
Az érintett településvezetők tehát hosszú távú terv kidolgozásába fogtak, amelynek része az is, hogy Ivóban parkolót kell kialakítani, illetve autóbusz-járatokat kellene indítani a síközponthoz.
Fotó: Beliczay László
Az aktuális közlekedési program
Jelenleg 10 és 14 óra között csak felfelé lehet közlekedni a Madarasi Hargita Síközponthoz Zetelaka-Ivó irányából, 14.30 és 17 óra között pedig csak lefelé lehet jönni a Hargitáról. A hólánc használata kötelező, kivételt képezhetnek az összkerék-meghajtású, kézi váltós, 2018 utáni téli gumiabronccsal rendelkező autók. A jelzett órák előtt és után lehet mindkét irányba közlekedni.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!