
A közlekedési program megelőzi a torlódást a Madarasi Hargita felé vezető utakon
Fotó: Beliczay László
Tavaly év végén többször is „bedugult” a Madarasi Hargita Síközponthoz vezető ivói út, a további problémák elkerülésére közlekedési programot vezettek be a hegyre felvezető erdei úton. A fel- és lejárásra vonatkozó program marad az idei szezonban, a tumultus elkerülésére a Szentegyháza felől felvezető úton is korlátozások lesznek.
2021. január 16., 08:492021. január 16., 08:49
Az ünnepi „hórukkban” több száz hazai turista rohamozta meg a Madarasi Hargitát – fogalmazott Lőrincz Csaba. Szentegyháza polgármestere szerint elkerülhetetlen volt a forgalomkorlátozás bevezetése. Tűzoltásként előbb a Zetelaka községhez tartozó ivói úton korlátozták a hegyre való fel- és lejárást, de a jövő héttől hasonló intézkedésre lehet számítani Szentegyháza felől is.
„A lehető legemberbarátibb módon próbáltuk megoldani a problémát, a panziótulajdonosokkal és a szentegyházi városvezetéssel való egyeztetések eredményeként még kissé finomhangoljuk a programot, majd mindkét út alsó és felső szakaszán is közlekedési táblákon fogjuk azt jelezni” – avatott be Nagy Attila. Zetelaka község polgármestere ugyanakkor fontosnak tartotta hozzátenni:
„Az új gumi tapadásának és a hóláncnak köszönhetően a legtöbb baleset megelőzhető. Már a hegy lábánál ellenőrzésre kell számítani, és aki nem felel meg a követelményeknek, azt visszafordítják” – hangsúlyozta a településvezető. A szigorú szabályok elkerülhetetlenek voltak:
– nyomatékosította Nagy Attila.
Fotó: Beliczay László
„Soha ilyen nagy probléma nem volt, ezért az első hetekben váratlanul is ért” – tette hozzá. A hatalmas tumultust egyrészt a járványnak tulajdonítják, hiszen hazaszorultak a turisták, másrészt meg annak, hogy az ünnepi időszakban a térségben csak a Madarasi Hargita sípálya volt nyitva. Mindemellett a község vezetősége tavaly nyár óta aktívan dolgozik a térség imázsépítésén, főként hazai turistákat célozva meg: a terv bevált.
„Azonban azt is fontos hangsúlyozni, hogy sem a turistáknak, sem a helybélieknek, de még a panziótulajdonosoknak sem jó, ha 500 méteres autósor áll már az ivói eltérőnél, vagy ha egy órát kell várni a felvonónál.
– summázott a községvezető. Az egyeztetések során egyébként kikristályosodott: a cél az lenne, hogy személygépjármű egyáltalán ne menjen fel a csúcsra, hiszen ez egy abnormális helyzet:
Az érintett településvezetők tehát hosszú távú terv kidolgozásába fogtak, amelynek része az is, hogy Ivóban parkolót kell kialakítani, illetve autóbusz-járatokat kellene indítani a síközponthoz.
Fotó: Beliczay László
Az aktuális közlekedési program
Jelenleg 10 és 14 óra között csak felfelé lehet közlekedni a Madarasi Hargita Síközponthoz Zetelaka-Ivó irányából, 14.30 és 17 óra között pedig csak lefelé lehet jönni a Hargitáról. A hólánc használata kötelező, kivételt képezhetnek az összkerék-meghajtású, kézi váltós, 2018 utáni téli gumiabronccsal rendelkező autók. A jelzett órák előtt és után lehet mindkét irányba közlekedni.
Bár az elmúlt hetekben egyre inkább tavasziasra fordult az időjárás, a fagyok még nem értek véget. Kedden hajnalban Székelyföld teljes területén fagypont alá süllyedt a hőmérők higanyszála.
Újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra ellen Oroszország keddre virradóra, a Tulcea megyei Plauru térségében lehulló dróndarabokat észleltek.
A parlament költségvetési és pénzügyi bizottságaiban folytatódik kedden a 2026-os állami költségvetés tervezetének vitája.
A nyolcadikosok próba-képességvizsgájának második napján, kedden matematikából mérik fel a tanulók tudását.
Gyergyószentmiklós mindegyik lakónegyedében jellemző, hogy a lakók közterületeket foglalnak el, és azokat saját parkolóhelyként használják. A helyi rendőrség most akciót indít ennek megszüntetésére.
Két ember életét vesztette egy közúti balesetben a Kovászna megyével szomszédos Buzău megyében, miután egy személyautó és egy haszongépjármű összeütközött.
Kiközölte a Rákóczi Szövetség a Szülőföldön Magyarul Program idei támogatásigénylési időszakát.
Összeveszett a vendéglátóegység üzemeltetőjével, majd több mint 10 ezer lej értében rongált meg javakat egy férfi Salamás községben szombaton, akit azóta őrizetbe vettek a hatóságok – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Szászrégen után hétfőn Segesváron is megnyílt a gépjármű-nyilvántartási iroda, ami mintegy ötvenezer személyt szolgál ki.
Hűvösebb napokkal indul a hét Erdélyben, helyenként fagypont alatti minimumokkal. Március 21-től, a csillagászati tavasz kezdetétől azonban fokozatos felmelegedés várható, miközben a csapadék esélye egyelőre alacsony marad.
szóljon hozzá!