
Elviszik, de nem rendszeresen
Fotó: Haáz Vince
Noha úgy tűnt, hogy csaknem két hónapos fennakadás után sikerül szerződést kötni egy új szemétszolgáltatóval, aki tisztán tartja Marosvásárhelyt és a környező településeket, ez egyelőre nem történt meg. A két, versenyben maradt cégnek még mindig bizonyítani kell iratokkal, banki kivonatokat, hogy valós, amit lejelentett.
2023. május 23., 07:582023. május 23., 07:58
Mint ismert, a megyei hulladékszolgáltatásért felelős Ecolect társulás január elejétől próbál új szemétszolgáltatót találni Marosvásárhelyre és további tizennyolc településre, miután a kolozsvári Brantner céggel tavaly decemberben felmondták a szerződést, és idén április 4-én lejárt a kilencven napos türelmi időszak is. Több cégtől kértek ajánlatot, első és második körben sikertelenül, harmadszor pedig több cég jelentkezett.
Az Ecolect vezetője, Tóth Andrea a Székelyhonnak elmondta, bár úgy tűnt, hogy már pénteken sikerül kiválasztani az új szolgáltatót, mégsem így történt.
„A jogszabály értelmében a cégeknek bizonyítaniuk kell, hogy az ajánlatban szereplő műszaki és pénzügyi adatok valósak, ezen felül pedig lehet kérni – és kértünk is – plusz jelentéseket, adatokat, hogy minden a törvénynek megfelelő legyen.
Erre nagyon nagy szükség van, hiszen jelentősen melegedik az idő és a szemét tárolása egyre problémásabb lesz. Jelenleg egyszeri szerződések megkötésével lehet elszállíttatni az érintett településekről a hulladékot, de ez elég bonyolult és nehézkes megoldás. Nagyon várjuk, hogy végre legyen szolgáltató” – összegzett Tóth Andrea.
Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester a szemétkérdés kapcsán jelezte, hogy
Keddre ismét összehívták a vészhelyzeti bizottságot, hogy az megállapíthassa: nincs szolgáltató, és újra egyedi szerződést kell kötni. A városvezető azt szeretné, hogy újra 2500 tonna szemét összegyűjtésére kössenek szerződést. De nagy gondot jelent a szelektív hulladékgyűjtés, ami nem működik, és emiatt Marosvásárhelyt, de nemcsak, jelentős pénzbírsággal sújtja minden évben a Környezetvédelmi Alap.

Másfél millió lejes büntetést kapott a marosvásárhelyi városháza, mert tavaly nem gyűjtöttek össze szelektíven elég háztartási hulladékot. A bírság miatt a megyeszékhely büntetésből nem vehet részt az országosan meghirdetett helyi roncsautóprogramban.
Soós Zoltán szerint kezdeményezni fogják, hogy az idénre esedékes pénzbírságot az Ecolect fizesse majd ki, hiszen az ő hibája miatt nem lehetett külön gyűjteni a hulladékot. Marosvásárhely polgármestere arról is beszélt, hogy
és önállóan köthessen szerződést egy megbízható szemétszolgáltatóval.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
Az önkéntes tűzoltók körzeti és megyei versenyén is elsők lettek a szentegyházi önkéntes tűzoltók – adta hírül az alakulat és a városvezetés.
szóljon hozzá!