Hirdetés
Hirdetés

Pályázat nélkül, kérés alapján osztottak szét egymillió lejt Marosvásárhelyen

A tömegrendezvényeket, köztük a Vibe fesztivált is támogatja a marosvásárhelyi városvezetés •  Fotó: Haáz Vince

A tömegrendezvényeket, köztük a Vibe fesztivált is támogatja a marosvásárhelyi városvezetés

Fotó: Haáz Vince

Második nekifutásra már elfogadták a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők azt a jegyzéket, amelyen azok az egyesületek és alapítványok szerepeltek, akik „kiváltságosak” és egy kérés alapján kapnak támogatást a helyi költségvetésből. Idén ez már a második ilyen lista, a most szétosztott pénz összege 1,09 millió lej.

Simon Virág

2023. június 06., 17:492023. június 06., 17:49

2023. június 07., 18:332023. június 07., 18:33

Gyakorlatilag minden alkalommal vitát szül a marosvásárhelyi önkormányzatban, amikor egyesületnek és alapítványoknak egy kérés alapján ítélnek oda jelentős támogatásokat a vásárhelyi adófizetők pénzéből. A vita oka:

a „könnyű pénzzel” párhuzamosan van a pályázati eljárás is, ott pedig egyfajta válogatáson esnek át a támogatást igénylők, és jóval kevesebb összegeket kapnak, mint a korábbiak.

Hirdetés

Már volt egy lista

Áprilisban az önkormányzati képviselők már elfogadtak egy határozat-tervezetet:

akkor a városháza honlapján levő iratok értelmében 550 ezer lejt osztottak szét kulturális rendezvényekre, 256 ezret sportrendezvények támogatására, és 117 ezer lejt oktatásra.

A legnagyobb összeget, 300 ezer lejt a Vibe Fesztivált szervező Országos Magyar Diákszövetség kapta, igaz nem a teljes kért összeget, hiszen az általuk benyújtott igénylésben 872 500 lej szerepelt. Nagyobb összeggel, 200 ezer lejjel támogattak egy drogellenes tájékoztató kampányt és a triatlon bajnokságot is.

Először elutasították

Májusban, a költségvetés-kiegészítés nyomán az eredeti költségvetésben elfogadott összegeket megnövelték és újabb listát állítottak össze. Ezen többek között az szerepelt, hogy egyszerű kérés alapján szétosztják a következő pénzösszegeket:

930 ezer lejt kulturális események szervezőinek, 150 ezer lejt sporteseményre és az oktatási rendezvényekre (egy volt belőle) 10 ezer lejt.

A listán a legnagyobb összeggel, 180 ezer lejjel a Parapács Egyesület szerepel, és a támogatást a Vásárhelyi Forgatag megszervezésére kérte. 160 ezer lej állt a Spektrum Színház fesztiválja neve mellett; a Szféra Fesztivál 130 ezret kapott. 150 ezer lej szerepel az Aven Amentza Romale Egyesület neve mellett, amely második alkalommal szeretné megszervezni a roma kultúra napjait; a motorostalálkozót szervező egyesület neve mellett is 150 ezer lej szerepel, ők a Maris Fesztivál bemelegítő buliját szeretnék megszervezni augusztus 5-én a marosvásárhelyi Várban.

A Várban több esemény lesz, ezekre is szavaztak meg pénzt a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők •  Fotó: Vásárhelyi Forgatag Galéria

A Várban több esemény lesz, ezekre is szavaztak meg pénzt a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők

Fotó: Vásárhelyi Forgatag

Első nekifutásra május végén ezt a listát nem szavazták meg, de a június 6-án tartott rendkívüli tanácsülésen újra napirendre tűzték. Ezúttal két kisebb változtatást eszközöltek:

egy, már lejárt fesztivál kikerült a támogatottak sorából, egy másik esemény időpontját pedig a szervezők kérésére megváltoztatták.

Van, aki kért és nem kapott?

A második nekifutáskor, kedden már vérszegényebb volt a városi tanácsosok tiltakozása. A Szabad Emberek Pártjának (POL) két önkormányzati képviselője tett fel csak kérdéseket.

Adrian Mureșan egyszer hosszasan minősítette a városvezetést és az önkormányzati képviselőket, akik ily módon „szórják szét az adófizetők pénzét”.

Majd azt szerette volna tudni, hogy volt-e olyan egyesület vagy alapítvány, aki kért támogatást, de nem került fel a listára. Írásban kért erre választ.

Mivel a tanácsülést online tartották és az önkormányzati képviselők szóban szavaztak, első körben nem volt világos, hogy összegyűlt-e vagy sem az elegendő igen szavazat. Pápai László azt kérte, hogy név szerint mondja el mindenki, hogy hogyan voksol, mert ő első körben úgy számolta, hogy az RMDSZ-es és liberális tanácsosok szavazatai nem elengedőnek ahhoz, hogy a határozat-tervezetet elfogadják.

Végül kilenc RMDSZ- és három PNL-vokssal megszavazták a tanácsi határozat.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 25., szombat

Egyeztetésre hívta az Európa-barát pártok vezetőit az államfő

Nicușor Dan államfő meghívta hétfőre a Cotroceni-palotába az Európa-barát pártok vezetőit, hogy megbeszélést folytassanak a SAFE és a PNRR programról.

Egyeztetésre hívta az Európa-barát pártok vezetőit az államfő
Hirdetés
2026. április 25., szombat

Kommentszekció: valóban agresszívek a hozzászólások?

Meglepő eredményre jutottak azok a szakemberek, akik a mesterséges intelligencia segítségével kielemezték a közösségi háló néhány kommentszekcióját. Kiderült, hogy a hozzászólások hány százaléka sértő és durva.

Kommentszekció: valóban agresszívek a hozzászólások?
2026. április 25., szombat

Több mint kétszáz embert evakuáltak, miután lezuhant egy orosz drón Galacon – videóval

Kétszáztizenhét embert evakuáltak szombat reggel Galacon, miután a környéken orosz dróntörmelékekre bukkantak – jelentette az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (IGSU).

Több mint kétszáz embert evakuáltak, miután lezuhant egy orosz drón Galacon – videóval
2026. április 25., szombat

Viharos szél söpör végig az országon – féltucatnyi riasztást adtak ki

Több sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki megerősödő szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. A vasárnap reggeltől érvényes figyelmeztető előrejelzés az ország teljes területét, így a székelyföldi megyéket is érinti.

Viharos szél söpör végig az országon – féltucatnyi riasztást adtak ki
Hirdetés
2026. április 25., szombat

Kiderült, ki lesz Magyar Péter helyettese

Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita – jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.

Kiderült, ki lesz Magyar Péter helyettese
Kiderült, ki lesz Magyar Péter helyettese
2026. április 25., szombat

Kiderült, ki lesz Magyar Péter helyettese

2026. április 25., szombat

Árrobbanás: néhány nap alatt 65 banival drágultak az üzemanyagok

Hétvégén is folytatódik az üzemanyagok drágulása: szombaton minden nagy hálózat emelte az árakat, így kedd óta mintegy 65 banival emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj ára a romániai töltőállomásokon.

Árrobbanás: néhány nap alatt 65 banival drágultak az üzemanyagok
2026. április 25., szombat

Nyakunkon a piknikszezon, de ne üssük agyon egy miccssütéssel!

Az időjárás ugyan még nem kedvez a piknikhez, a fészerből előbb-utóbb csak előkerül a grillrács vagy a tárcsalap. Csakhogy még mielőtt flekken- vagy miccssütésre adnánk a fejünket, készíthetünk szmókert házilag. Azt is megindokoljuk, miért érdemes.

Nyakunkon a piknikszezon, de ne üssük agyon egy miccssütéssel!
Hirdetés
2026. április 24., péntek

Sárkányölő Szent György modern ábrázolásban – 25 éves a „Süsü-szobor”

Sepsiszentgyörgy védőszentjét ünnepli április 24-én. Sárkányölő Szent György alakját hivatott jelképezni a város központjában emelkedő, cseppet sem klasszikus „Süsü-szobor” is, amely huszonöt év elteltével is frappáns vicceknek ad ihletet.

Sárkányölő Szent György modern ábrázolásban – 25 éves a „Süsü-szobor”
2026. április 24., péntek

Nicușor Dan az üzemanyagválságról: aggasztóak a középtávú kilátások

Az üzemanyagválság tekintetében aggasztó kilátások várhatók középtávon Romániában – jelentette ki Nicușor Dan államfő pénteken.

Nicușor Dan az üzemanyagválságról: aggasztóak a középtávú kilátások
2026. április 24., péntek

Hamar jelentkezett a lottós rekordnyereményért a szerencsés játékos, de mi maradt utána?

Nem várt sokáig, már másnap jelentkezett a hatalmas pénzösszegért a múlt vasárnapi Joker-sorsolás szerencsés nyertese – közölte a Román Lottótársaság, amely azóta ismertette a most vasárnapi sorsolás előtti nyeremények összegeit.

Hamar jelentkezett a lottós rekordnyereményért a szerencsés játékos, de mi maradt utána?
Hirdetés