
Előkészületek a kertészkedéshez. Palántákat cseréltek a majálisozók
Fotó: Pethő Melánia
Ami egyeseknek többlet, az másoknak lehet szükséglet – bizonyosodott be ismételten a szombati, gyergyószentmiklósi Palántamajálison. Az Ajándék, csere, kaláka csoport másodjára szervezett tavaszi eseményén minden egyes növényi hajtás gazdára lelt a kezdeményezés alapelve szerint: pénz nélkül, cserélve.
2017. május 08., 13:552017. május 08., 13:55
Oszlopra függesztett plakát hirdette a gyergyószentmiklósi szárhegyi úton, merre keresse az érdeklődő a Palántamajális helyszínét. A nyíl a 30-as házszámú gazdaság kertjébe irányított, ahol a házigazda Pál Árpád fogadta a betérőket.
Az otthonokban sarjadtak a zöldek, amikből szintén bőséges volt a felhozatal: konyhakerti, fűszer- és dísznövények palántáitól roskadozott egy hosszú asztal. A fölösleget vitték otthonról a majálisozók, hogy azokért olyasmit vigyenek magukkal, amikre nekik szükségük van. Így cserélt gazdát a paradicsompalánta a kövirózsával, a kamillahajtás az épp gyökerező vízipálma-dugvánnyal, a cékla- a paprikapalántával.
Akik számára ismerős az Ajándék, csere, kaláka csoport működése, tudják, hogy az e név alatt szervezett eseményeken nincs helye a pénznek és az értékbecslés is egyénre szabott. Így a Palántamajálison sem kellett attól tartania senkinek, hogy megrovást kap, amiért alig kisarjadt palántát kínál a fejlettebb növényért cserébe, és azért sem, hogy gumikesztyű lett az „ára” néhány magoncnak.
Fotó: Pethő Melánia
Köszönettel fizetett mindenki a házigazdának, aki nem csak a helyet biztosította, de gazdaságába is betekintést engedett. Ezt nem csak egyszeri alkalomra tervezte Pál Árpád, hisz mint kifejtette, ha terményeiket, termékeiket értékesíteni szeretnék, ellenőrizhetőséget kell biztosítsanak vásárlóiknak a gazdák. Ő maga erre törekszik, és ehhez ötletpártolókat keres.
– hangoztatja Pál Árpád. A miértről úgy fogalmazott: „Vallom, hogy nem az egy-két pohár pálinka árt meg az emberiségnek, hanem az, amit megeszünk, főleg az, amit az üzletláncok kínálnak. Látok esélyt arra, hogy ezektől megvédjük magunkat.”
A közösségért is tenni kell – fogalmazott Pál Árpád. Hozzátette, az Ajándék, csere, kaláka elnevezésű kezdeményezésben éppen azt találja jónak, hogy a közösségre koncentrál.
– jelentette ki. A Palántamajális idei házigazdájaként fogalmazta meg kérését: a jövő évi eseményre minden résztvevő készüljön virágpalántákkal. Legalább annyival, hogy a cserebere után bőséggel maradjon felajánlanivaló is, amiket a városlakók körében lehet majd szétosztani.
Pénteken rongyrázás
A jövő tavaszi terv mellett a csoport legközelebbi eseményét is leszögezték a Palántamajálison. Pénteken, május 12-én tartják a Tavaszi rongyrázást. Ennek helyszíne Orotván lesz. A házigazda Nagy Marcsi mindenkit szívesen lát, aki ruhaneműt, cipőt vagy játékok szeretne csereberélni, és azokat a szülőket is, akik kalákában ötletelnének az alternatív oktatási lehetőségekről.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!