
Előkészületek a kertészkedéshez. Palántákat cseréltek a majálisozók
Fotó: Pethő Melánia
Ami egyeseknek többlet, az másoknak lehet szükséglet – bizonyosodott be ismételten a szombati, gyergyószentmiklósi Palántamajálison. Az Ajándék, csere, kaláka csoport másodjára szervezett tavaszi eseményén minden egyes növényi hajtás gazdára lelt a kezdeményezés alapelve szerint: pénz nélkül, cserélve.
2017. május 08., 13:552017. május 08., 13:55
Oszlopra függesztett plakát hirdette a gyergyószentmiklósi szárhegyi úton, merre keresse az érdeklődő a Palántamajális helyszínét. A nyíl a 30-as házszámú gazdaság kertjébe irányított, ahol a házigazda Pál Árpád fogadta a betérőket.
Az otthonokban sarjadtak a zöldek, amikből szintén bőséges volt a felhozatal: konyhakerti, fűszer- és dísznövények palántáitól roskadozott egy hosszú asztal. A fölösleget vitték otthonról a majálisozók, hogy azokért olyasmit vigyenek magukkal, amikre nekik szükségük van. Így cserélt gazdát a paradicsompalánta a kövirózsával, a kamillahajtás az épp gyökerező vízipálma-dugvánnyal, a cékla- a paprikapalántával.
Akik számára ismerős az Ajándék, csere, kaláka csoport működése, tudják, hogy az e név alatt szervezett eseményeken nincs helye a pénznek és az értékbecslés is egyénre szabott. Így a Palántamajálison sem kellett attól tartania senkinek, hogy megrovást kap, amiért alig kisarjadt palántát kínál a fejlettebb növényért cserébe, és azért sem, hogy gumikesztyű lett az „ára” néhány magoncnak.
Fotó: Pethő Melánia
Köszönettel fizetett mindenki a házigazdának, aki nem csak a helyet biztosította, de gazdaságába is betekintést engedett. Ezt nem csak egyszeri alkalomra tervezte Pál Árpád, hisz mint kifejtette, ha terményeiket, termékeiket értékesíteni szeretnék, ellenőrizhetőséget kell biztosítsanak vásárlóiknak a gazdák. Ő maga erre törekszik, és ehhez ötletpártolókat keres.
– hangoztatja Pál Árpád. A miértről úgy fogalmazott: „Vallom, hogy nem az egy-két pohár pálinka árt meg az emberiségnek, hanem az, amit megeszünk, főleg az, amit az üzletláncok kínálnak. Látok esélyt arra, hogy ezektől megvédjük magunkat.”
A közösségért is tenni kell – fogalmazott Pál Árpád. Hozzátette, az Ajándék, csere, kaláka elnevezésű kezdeményezésben éppen azt találja jónak, hogy a közösségre koncentrál.
– jelentette ki. A Palántamajális idei házigazdájaként fogalmazta meg kérését: a jövő évi eseményre minden résztvevő készüljön virágpalántákkal. Legalább annyival, hogy a cserebere után bőséggel maradjon felajánlanivaló is, amiket a városlakók körében lehet majd szétosztani.
Pénteken rongyrázás
A jövő tavaszi terv mellett a csoport legközelebbi eseményét is leszögezték a Palántamajálison. Pénteken, május 12-én tartják a Tavaszi rongyrázást. Ennek helyszíne Orotván lesz. A házigazda Nagy Marcsi mindenkit szívesen lát, aki ruhaneműt, cipőt vagy játékok szeretne csereberélni, és azokat a szülőket is, akik kalákában ötletelnének az alternatív oktatási lehetőségekről.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!