
Előkészületek a kertészkedéshez. Palántákat cseréltek a majálisozók
Fotó: Pethő Melánia
Ami egyeseknek többlet, az másoknak lehet szükséglet – bizonyosodott be ismételten a szombati, gyergyószentmiklósi Palántamajálison. Az Ajándék, csere, kaláka csoport másodjára szervezett tavaszi eseményén minden egyes növényi hajtás gazdára lelt a kezdeményezés alapelve szerint: pénz nélkül, cserélve.
2017. május 08., 13:552017. május 08., 13:55
Oszlopra függesztett plakát hirdette a gyergyószentmiklósi szárhegyi úton, merre keresse az érdeklődő a Palántamajális helyszínét. A nyíl a 30-as házszámú gazdaság kertjébe irányított, ahol a házigazda Pál Árpád fogadta a betérőket.
Az otthonokban sarjadtak a zöldek, amikből szintén bőséges volt a felhozatal: konyhakerti, fűszer- és dísznövények palántáitól roskadozott egy hosszú asztal. A fölösleget vitték otthonról a majálisozók, hogy azokért olyasmit vigyenek magukkal, amikre nekik szükségük van. Így cserélt gazdát a paradicsompalánta a kövirózsával, a kamillahajtás az épp gyökerező vízipálma-dugvánnyal, a cékla- a paprikapalántával.
Akik számára ismerős az Ajándék, csere, kaláka csoport működése, tudják, hogy az e név alatt szervezett eseményeken nincs helye a pénznek és az értékbecslés is egyénre szabott. Így a Palántamajálison sem kellett attól tartania senkinek, hogy megrovást kap, amiért alig kisarjadt palántát kínál a fejlettebb növényért cserébe, és azért sem, hogy gumikesztyű lett az „ára” néhány magoncnak.
Fotó: Pethő Melánia
Köszönettel fizetett mindenki a házigazdának, aki nem csak a helyet biztosította, de gazdaságába is betekintést engedett. Ezt nem csak egyszeri alkalomra tervezte Pál Árpád, hisz mint kifejtette, ha terményeiket, termékeiket értékesíteni szeretnék, ellenőrizhetőséget kell biztosítsanak vásárlóiknak a gazdák. Ő maga erre törekszik, és ehhez ötletpártolókat keres.
– hangoztatja Pál Árpád. A miértről úgy fogalmazott: „Vallom, hogy nem az egy-két pohár pálinka árt meg az emberiségnek, hanem az, amit megeszünk, főleg az, amit az üzletláncok kínálnak. Látok esélyt arra, hogy ezektől megvédjük magunkat.”
A közösségért is tenni kell – fogalmazott Pál Árpád. Hozzátette, az Ajándék, csere, kaláka elnevezésű kezdeményezésben éppen azt találja jónak, hogy a közösségre koncentrál.
– jelentette ki. A Palántamajális idei házigazdájaként fogalmazta meg kérését: a jövő évi eseményre minden résztvevő készüljön virágpalántákkal. Legalább annyival, hogy a cserebere után bőséggel maradjon felajánlanivaló is, amiket a városlakók körében lehet majd szétosztani.
Pénteken rongyrázás
A jövő tavaszi terv mellett a csoport legközelebbi eseményét is leszögezték a Palántamajálison. Pénteken, május 12-én tartják a Tavaszi rongyrázást. Ennek helyszíne Orotván lesz. A házigazda Nagy Marcsi mindenkit szívesen lát, aki ruhaneműt, cipőt vagy játékok szeretne csereberélni, és azokat a szülőket is, akik kalákában ötletelnének az alternatív oktatási lehetőségekről.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!