
Előkészületek a kertészkedéshez. Palántákat cseréltek a majálisozók
Fotó: Pethő Melánia
Ami egyeseknek többlet, az másoknak lehet szükséglet – bizonyosodott be ismételten a szombati, gyergyószentmiklósi Palántamajálison. Az Ajándék, csere, kaláka csoport másodjára szervezett tavaszi eseményén minden egyes növényi hajtás gazdára lelt a kezdeményezés alapelve szerint: pénz nélkül, cserélve.
2017. május 08., 13:552017. május 08., 13:55
Oszlopra függesztett plakát hirdette a gyergyószentmiklósi szárhegyi úton, merre keresse az érdeklődő a Palántamajális helyszínét. A nyíl a 30-as házszámú gazdaság kertjébe irányított, ahol a házigazda Pál Árpád fogadta a betérőket.
Az otthonokban sarjadtak a zöldek, amikből szintén bőséges volt a felhozatal: konyhakerti, fűszer- és dísznövények palántáitól roskadozott egy hosszú asztal. A fölösleget vitték otthonról a majálisozók, hogy azokért olyasmit vigyenek magukkal, amikre nekik szükségük van. Így cserélt gazdát a paradicsompalánta a kövirózsával, a kamillahajtás az épp gyökerező vízipálma-dugvánnyal, a cékla- a paprikapalántával.
Akik számára ismerős az Ajándék, csere, kaláka csoport működése, tudják, hogy az e név alatt szervezett eseményeken nincs helye a pénznek és az értékbecslés is egyénre szabott. Így a Palántamajálison sem kellett attól tartania senkinek, hogy megrovást kap, amiért alig kisarjadt palántát kínál a fejlettebb növényért cserébe, és azért sem, hogy gumikesztyű lett az „ára” néhány magoncnak.
Fotó: Pethő Melánia
Köszönettel fizetett mindenki a házigazdának, aki nem csak a helyet biztosította, de gazdaságába is betekintést engedett. Ezt nem csak egyszeri alkalomra tervezte Pál Árpád, hisz mint kifejtette, ha terményeiket, termékeiket értékesíteni szeretnék, ellenőrizhetőséget kell biztosítsanak vásárlóiknak a gazdák. Ő maga erre törekszik, és ehhez ötletpártolókat keres.
– hangoztatja Pál Árpád. A miértről úgy fogalmazott: „Vallom, hogy nem az egy-két pohár pálinka árt meg az emberiségnek, hanem az, amit megeszünk, főleg az, amit az üzletláncok kínálnak. Látok esélyt arra, hogy ezektől megvédjük magunkat.”
A közösségért is tenni kell – fogalmazott Pál Árpád. Hozzátette, az Ajándék, csere, kaláka elnevezésű kezdeményezésben éppen azt találja jónak, hogy a közösségre koncentrál.
– jelentette ki. A Palántamajális idei házigazdájaként fogalmazta meg kérését: a jövő évi eseményre minden résztvevő készüljön virágpalántákkal. Legalább annyival, hogy a cserebere után bőséggel maradjon felajánlanivaló is, amiket a városlakók körében lehet majd szétosztani.
Pénteken rongyrázás
A jövő tavaszi terv mellett a csoport legközelebbi eseményét is leszögezték a Palántamajálison. Pénteken, május 12-én tartják a Tavaszi rongyrázást. Ennek helyszíne Orotván lesz. A házigazda Nagy Marcsi mindenkit szívesen lát, aki ruhaneműt, cipőt vagy játékok szeretne csereberélni, és azokat a szülőket is, akik kalákában ötletelnének az alternatív oktatási lehetőségekről.
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.
Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.
Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
szóljon hozzá!