
Fotó: Haáz Vince
A mobilitási hét programjaihoz csatlakozva az egyik nagyáruház pénteken ingyen buszjegyeket osztogat azoknak, akik szelektíven gyűjtik a hulladékot és leadnak öt PET-palackot, üveget vagy aluminium dobozt. Marosvásárhelyen, Segesváron és Csíkszeredában is csatlakozni lehet a kezdeményezéshez.
2022. szeptember 15., 21:252022. szeptember 15., 21:25
Cseréld a palackot buszjegyre! mottóval szervezik meg országszerte a környezettudatosságra nevelő programot, amelynek keretében azok települések nagy részében, ahol Kaufland üzletek vannak, ingyen buszjegyet adnak a szelektíven gyűjtött hulladékért. A jegyeket az adott város helyi közszállítási járművein lehet használni. A nagyáruház az elmúlt két évben már több városban életbe ültette az Cseréld a palackot egy buszjegyre! programját és ez sikeresnek bizonyult. Összesen 6700 személy 3300 kilogrammnyi pillepalackot, üveget és alumínium dobozt adott le és kapott cserébe buszjegyet. Szeptember 16-án, pénteken több mint hatvan városra terjesztik ki ezt az akciót.
A nagyáruház honlapján szerepel többek között Marosvásárhely, ahol két üzlet is van, Segesvár, Székelyudvarhely és Csíkszereda is. Demény Attila, a Csíki Trans cég vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy nyitottak voltak az együttműködésre, örömmel fogadták a megkeresést, hiszen fontosnak tartják az autóbusszal való közlekedés népszerűsítését.
Jelenleg Csíkszeredában egy buszjegy, ha a buszon veszik meg, 4 lejbe kerül, 5 lejbe, ha a jegypénztárnál és ez utóbbi két utazásra jogosít fel.
Székelyudvarhelyen az Urbana cég vezetője, Hadnagy Gábor arról számolt be, hogy őket nem keresték meg, de nyitottak a kezdeményezésre, így felveszik ők a kapcsolatot a nagyáruházzal, hiszen szeretnék ők is népszerűsíteni a tömegközlekedést és a szelektív hulladékgyűjtést is.
A nagyáruház sajtóirodájától megtudtuk, hogy a Cseréld a palackot egy buszjegyre! tevékenységgel az Act for Tomorrow (Cselekedj a jövőért) Egyesületet bízták meg. Ennek képviselője, Loredana Luțescu a Székelyhonnak elmondta, hogy legtöbb esetben egy-egy helyi egyesülettel, alapítvánnyal vették fel a kapcsolatot a különböző városokban, hogy sikeres legyen a mobilitás hetén szervezett akció. „Marosvásárhelyen az önkéntesek megveszik a 2 lejes buszjegyeket és átadják azoknak, akik a nagyáruházak parkolójában levő szelektív hulladékgyűjtőbe helyezik a palackokat, üvegeket, dobozokat. Nem mindenhol a busztársaságokkal vettük fel a kapcsolatot, van, ahol az önkénteseink segítségével zajlik majd az akció.
– ismertette.
Megkérdeztük, hogy mit tud mondani a székelyudvarhelyi akcióról és csak annyit tudunk meg, hogy keresik a lehetőségét, hogy ott is lehetséges legyen az ingyen buszjegy átadása a palackokért, de nem biztos, hogy sikerrel járnak. Az illetékes azt is elmondta, hogy ha sikeres lesz az országos tevékenység, megismétlik majd. Hozzátette, a nagyáruházak parkolójában levő begyűjtőpontokat az év minden napján lehet használni és minden hónapban a leadott szelektív hulladékért cserébe más-más terméket lehet kedvezményesen megvásárolni az üzletekben.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!