
A jelenlegi hulladékgyűjtő pontok kétharmadánál új, okos tárolók kapnának helyet
Fotó: Veres Nándor
A hulladékgazdálkodási rendszer modernizálására, digitalizált hulladékgyűjtő-szigetek kialakítására pályázik a csíkszeredai önkormányzat az országos helyreállítási alaphoz (PNRR). Ugyancsak a helyreállítási programból hoznának létre egy hulladékudvart a Hajnal utcában, a korábban tervezett krízisközpont helyére. A pályázatokról szóló határozattervezeteket csütörtöki rendkívüli ülésükön szavazták meg az önkormányzati képviselők.
2022. szeptember 22., 17:152022. szeptember 22., 17:15
2022. szeptember 22., 21:252022. szeptember 22., 21:25
Ötven digitális hulladéktároló-szigetet hoznának létre Csíkszeredában az országos helyreállítási alaphoz benyújtott pályázatból. A csíkszeredai önkormányzat hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztésére, korszerűsítésére és kiegészítésre vonatkozó projektjének értéke 2,5 millió lej, áfa nélkül. Mint Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta,
Ezeknek a szekrény típusú hulladéktárolóknak a közbeszerzését az illetékes minisztérium bonyolítja le, és akár két évet is igénybe vehet. Ezek a digitális hulladéktárolók csak kártyával nyithatók, a kuka elhelyezésekor pedig mérik a kidobott hulladék mennyiségét.
Ugyancsak az országos helyreállítási alaphoz nyújtanak be egy másik pályázatot a város részéről, amelynek a kiírását csütörtökön tette közzé a minisztérium. Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere elmondta, mivel az első pályázók között osztják szét a keretet, ezért fontos volt, hogy minél hamarabb leadhassák a dokumentációt.
Az udvarban egyébként olyan hulladékokat fogadhatnának, mint amilyenek például a gumiabroncsok, a nagyobb méretű bútorok, részlegesen veszélyes hulladékok, de a későbbiekben lehetőség nyílik építkezési törmelék leadására is. Ennek a projektnek az összértéke 4,5 millió lej.
A bukaresti ítélőtábla pénteken helyt adott Nelu Iordache üzletember rendkívüli jogorvoslati kérelmének.
Radu Miruță védelmi miniszter és kormányfőhelyettes pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a következő hónapokban felgyorsított ütemben összesen 21 haderőfejlesztési beruházásra készül a minisztérium.
Kilenc helyszínen tartott házkutatást a rendőrség pénteken. A Hargita és Maros megyékben végrehajtott akciók során jelentős értékű készpénzt, cigarettát, valamint mobiltelefonokat foglaltak le.
Önkormányzati vezetőkkel tanácskozott pénteken a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetése. Kelemen Hunor kijelentette, hogy az adóemelés sok családnak nehézséget okoz, bocsánatot kell kérniük mindenkitől.
Személyautó sodródott le egy baleset következtében a 13A jelzésű országútról Szentegyháza és Csíkszereda között, Kalibáskő közelében pénteken délután.
A bukaresti ítélőtábla bírája, Olimpiea Crețeanu pénteken január 30-ára halasztotta annak a keresetnek az elbírálását, amelyben Silvia Uscov ügyvédnő két alkotmánybíró – Mihai Busuioc és Dacian Cosmin Dragoș – tisztségből való felfüggesztését kéri.
A litván hatóságok szerint az orosz katonai hírszerzés (GRU) állt egy 2024-es litvániai gyár elleni gyújtogatási kísérlet mögött; az üzem rádióhullám-szkennereket szállít az ukrán hadseregnek – írja az Agerpres a Reuters pénteki beszámolója alapján.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken közzétett előrejelzése szerint a következő napokban országszerte rendkívül hideg idő várható, az éjszakák fagyosak lesznek, de vegyes csapadékra és heves szélre is számítani lehet.
Február 11-ére halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását.
2025 októberéhez képest novemberben 2,2 százalékkal 5615 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9371 lej volt tavaly novemberben, 2,4 százalékkal nagyobb, mint az előző hónapban.
1 hozzászólás