
Az író alakja máig összekapcsolja a magyarságot, ma is az egyik legolvasottabb magyar szerző
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Színházi előadások, táncjáték, könyvbemutató és emlékkiállítás is része a Tamási 125 jubileumi fesztiválnak, amelynek a mikházi Csűrszínáz ad otthont augusztus 17. és 21. között. Az ötnapos rendezvény célja, hogy fókuszba kerüljön a 125 éve született székely író – nemcsak a munkássága, de az élete is.
2022. augusztus 15., 15:532022. augusztus 15., 15:53
2022. augusztus 15., 16:212022. augusztus 15., 16:21
Januárban a magyar kultúra napján Marosvásárhelyen nyílt meg a Tamási Áron-emlékév, az elmúlt hónapokban szerte a Kárpát-medencében ünnepelték a 125 éve született írót. Most ismét Maros megyében, a mikházi Csűrszínházban zajlik az emlékév egyik eseménye, a Tamási Áron 125 jubileumi fesztivál, amelyet a Magyarság Háza szervez a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával.
A fesztivál augusztus 17-én, szerdán 18 órakor kezdődik a Tamási Áron 125 címmel összeállított tablósorozat megnyitójával. A kiállítás az író életművét mutatja be. A tárlatot több helyszínen bemutatták már, a budapesti megnyitón Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára elmondta,
Az emlékév programjaival nemcsak Tamási Áronra, hanem az erdélyi magyarságra és a székelységre is felhívják a figyelmet. Olyan népszerű íróról van szó, akit ennek ellenére újra és újra meg kell ismertetni a magyar társadalomban, hiszen
A mikházi tárlatot A. Szabó Magda nyitja meg, a Tamási Áron 125 Emlékév Budapest projektvezetője, közreműködnek Pataki András és Török Viola rendezők.
Ugyancsak szerdán 18 órától a békéscsabai Jókai Színház által színre vitt Tamási Áron Vitéz lélek című előadást láthatja a közönség. A darab azt mutatja meg, hogy a háborúból hét év után visszatérő, súlyos lelki sebeket hordozó Balla Péter hogyan találja meg a helyét a falu közösségében.
A fesztivál keretében csütörtökön 17 órától bemutatják Barabás László néprajzkutató és Bálint Zsigmond fotóművész Összenéztünk, értettük egymást című közös kötetét. A napot ezúttal is színielőadás zárja: 20 órától Tamási Énekesmadár című szerelmes játékát nézheti meg a közönség Szabó Sebestyén László rendezésében és a Budapesti Nemzeti Színház művészeinek előadásában.
Pénteken az Ábel lesz műsoron,
így az előadás a tánc nyelvén fogalmazza meg Ábel figuráját. Rendező-koreográfus Varga János, az előadást 20 órától láthatják a nézőt.
Szombaton ugyancsak 20 órától a Spectrum Színház előadásában láthatjuk a Boldog nyárfalevél című színpadi játékot. A Török Viola rendezésében színpadra állított drámajáték alaptémája a megmaradás, a helytállás, a hűség és a szeretet a történelem viharában. A gyötrő szenvedélyeket, a hazajutás és az egymásra találás vágyát, a hitetlenség és a bizalom, a kétkedés és a bizonyosság küzdelmét hordozó dráma kifejezőerejét gazdagítja Kelemen László zenéje és a Maros Művészegyüttes színes-fergeteges táncbetétei.
A vasárnapi program már reggel 9-kor elkezdődik, a nyárádremetei templomban a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete bemutatja Az ének megmarad című pódiumműsort. 15 órától már a Csűrszínházban folytatódik ismét a program: Szarka Gyula: Tücsöklakodalom címmel mesekoncertet adnak elő a gyerekeknek. Az idén 37 éves Ghymes tagjai – az élen Szarka Gyulával – szinte a kezdetektől írnak kifejezetten gyermekeknek szánt népdalfeldolgozásokat, rendszeresen adnak gyerekkoncerteket. A mostani előadásban nem csupán a zene lesz a főszerepben, hanem megismerkedhetnek a gyerekek a hagyományos lakodalmi szokásokkal is – követve a Tücsökvőfély és a Tücsöknyoszolyólány vendéghívogató útját egészen a mulatságig.
A fesztivált 20 órától az Ördögölő Józsiás című előadás zárja, amelyet zenés tündérjátékként láthat a közönség: Tamási üzenete – Szarka Gyula eredeti zenéjével és dalaival – a ma emberének is újult erővel szól: az emberi lélekben – ha csak egy szikrája létezik is a tisztességnek – az eszményi jóra való hajlandóság szeretne érvényesülni.
Az előadásokra a belépés ingyenes.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.
A Leoni vállalat aradi gépkocsialkatrész-gyártó üzeme értesítette az Arad megyei munkaerő-elhelyezési ügynökséget, hogy 465 alkalmazottjától válik meg a decemberben bejelentett leépítések keretében. Az első munkaszerződéseket márciusban bontják fel.
Májusban vélhetően általános sztrájkba lépnek a közoktatásban dolgozók – nyilatkozta a Társadalmi Párbeszéd Bizottság csütörtöki ülésén a Tanügyi Szakszervezetek Ligájának Botoșani megyei elnöke.
Marcel Ciolacu volt miniszterelnök szerint nem igaz, hogy a Bolojan-kormány reformjainak köszönhetően csökkent a költségvetési hiány.
A földgázárak liberalizálása a korábbi ütemtervnek megfelelően áprilisban várható, ezen a téren nem történt változás – jelentette ki a kormányszóvivő.
Első olvasatban tárgyalta a kormány csütörtöki ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a nem járulékalapú nyugdíjjal rendelkező személyek elesnek a nyugdíjuk 85 százalékától, ha azt állami fizetéssel halmozzák.
A Biológiai Tudományok Osztályához kapcsolódó új köztestületi tagjává avatta a Magyar Tudományos Akadémia a kézdivásárhelyi dr. Tóth Piroskát, a vizes élőhelyek specialistáját.
szóljon hozzá!