Hirdetés
Hirdetés

Ötnapos Tamási-kavalkád a mikházi Csűrszínházban

Az író alakja máig összekapcsolja a magyarságot, ma is az egyik legolvasottabb magyar szerző •  Fotó: MTI/Illyés Tibor

Az író alakja máig összekapcsolja a magyarságot, ma is az egyik legolvasottabb magyar szerző

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Színházi előadások, táncjáték, könyvbemutató és emlékkiállítás is része a Tamási 125 jubileumi fesztiválnak, amelynek a mikházi Csűrszínáz ad otthont augusztus 17. és 21. között. Az ötnapos rendezvény célja, hogy fókuszba kerüljön a 125 éve született székely író – nemcsak a munkássága, de az élete is.

Szász Cs. Emese

2022. augusztus 15., 15:532022. augusztus 15., 15:53

2022. augusztus 15., 16:212022. augusztus 15., 16:21

Januárban a magyar kultúra napján Marosvásárhelyen nyílt meg a Tamási Áron-emlékév, az elmúlt hónapokban szerte a Kárpát-medencében ünnepelték a 125 éve született írót. Most ismét Maros megyében, a mikházi Csűrszínházban zajlik az emlékév egyik eseménye, a Tamási Áron 125 jubileumi fesztivál, amelyet a Magyarság Háza szervez a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával.

Képekben az író életműve

A fesztivál augusztus 17-én, szerdán 18 órakor kezdődik a Tamási Áron 125 címmel összeállított tablósorozat megnyitójával. A kiállítás az író életművét mutatja be. A tárlatot több helyszínen bemutatták már, a budapesti megnyitón Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára elmondta,

az író alakja máig összekapcsolja a magyarságot, ma is az egyik legolvasottabb magyar szerző.

Az emlékév programjaival nemcsak Tamási Áronra, hanem az erdélyi magyarságra és a székelységre is felhívják a figyelmet. Olyan népszerű íróról van szó, akit ennek ellenére újra és újra meg kell ismertetni a magyar társadalomban, hiszen

a kultúrát folyamatosan tanulni kell.

A mikházi tárlatot A. Szabó Magda nyitja meg, a Tamási Áron 125 Emlékév Budapest projektvezetője, közreműködnek Pataki András és Török Viola rendezők.

Hirdetés

Ugyancsak szerdán 18 órától a békéscsabai Jókai Színház által színre vitt Tamási Áron Vitéz lélek című előadást láthatja a közönség. A darab azt mutatja meg, hogy a háborúból hét év után visszatérő, súlyos lelki sebeket hordozó Balla Péter hogyan találja meg a helyét a falu közösségében.

Tamási versben, prózában és zenében is

A fesztivál keretében csütörtökön 17 órától bemutatják Barabás László néprajzkutató és Bálint Zsigmond fotóművész Összenéztünk, értettük egymást című közös kötetét. A napot ezúttal is színielőadás zárja: 20 órától Tamási Énekesmadár című szerelmes játékát nézheti meg a közönség Szabó Sebestyén László rendezésében és a Budapesti Nemzeti Színház művészeinek előadásában.

Pénteken az Ábel lesz műsoron,

Tamási egyik legismertebb művét most a Maros Művészegyüttes mutatja be,

így az előadás a tánc nyelvén fogalmazza meg Ábel figuráját. Rendező-koreográfus Varga János, az előadást 20 órától láthatják a nézőt.

Szombaton ugyancsak 20 órától a Spectrum Színház előadásában láthatjuk a Boldog nyárfalevél című színpadi játékot. A Török Viola rendezésében színpadra állított drámajáték alaptémája a megmaradás, a helytállás, a hűség és a szeretet a történelem viharában. A gyötrő szenvedélyeket, a hazajutás és az egymásra találás vágyát, a hitetlenség és a bizalom, a kétkedés és a bizonyosság küzdelmét hordozó dráma kifejezőerejét gazdagítja Kelemen László zenéje és a Maros Művészegyüttes színes-fergeteges táncbetétei.

A vasárnapi program már reggel 9-kor elkezdődik, a nyárádremetei templomban a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete bemutatja Az ének megmarad című pódiumműsort. 15 órától már a Csűrszínházban folytatódik ismét a program: Szarka Gyula: Tücsöklakodalom címmel mesekoncertet adnak elő a gyerekeknek. Az idén 37 éves Ghymes tagjai – az élen Szarka Gyulával – szinte a kezdetektől írnak kifejezetten gyermekeknek szánt népdalfeldolgozásokat, rendszeresen adnak gyerekkoncerteket. A mostani előadásban nem csupán a zene lesz a főszerepben, hanem megismerkedhetnek a gyerekek a hagyományos lakodalmi szokásokkal is – követve a Tücsökvőfély és a Tücsöknyoszolyólány vendéghívogató útját egészen a mulatságig.

A fesztivált 20 órától az Ördögölő Józsiás című előadás zárja, amelyet zenés tündérjátékként láthat a közönség: Tamási üzenete – Szarka Gyula eredeti zenéjével és dalaival – a ma emberének is újult erővel szól: az emberi lélekben – ha csak egy szikrája létezik is a tisztességnek – az eszményi jóra való hajlandóság szeretne érvényesülni.

Az előadásokra a belépés ingyenes.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 19., péntek

Kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája hétfőn

Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel.

Kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája hétfőn
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Megfellebbezte az ellene elrendelt hatósági felügyeletet Ciprian Ciucu

Ciprian Ciucu bukaresti főpolgármester csütörtökön megfellebbezte a fővárosi törvényszéken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által ellene elrendelt hatósági felügyeletet.

Megfellebbezte az ellene elrendelt hatósági felügyeletet Ciprian Ciucu
2026. június 19., péntek

Még egy kukázó medvét kilőtték Brassóban

Kevesebb mint egy hónap alatt már a második medvét lőtték ki Brassó leginkább medvejárta, Rakodó nevű lakónegyedében – közölte pénteken a város polgármesteri hivatala.

Még egy kukázó medvét kilőtték Brassóban
2026. június 19., péntek

Székelyföldet is „ostromolni kezdi” a hőhullám

Különösen magas hőmérsékletekre, helyenként kánikulára és kellemetlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetést, illetve elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A hőhullám Maros megyét is érinti.

Székelyföldet is „ostromolni kezdi” a hőhullám
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Kiemelték a tengerből az elsüllyedt vontatóhajót, két matróz holttestét továbbra sem találják

Kiemelték és a midiai kikötőbe vontatták csütörtökön a térségben márciusban elsüllyedt Astana vontatóhajót.

Kiemelték a tengerből az elsüllyedt vontatóhajót, két matróz holttestét továbbra sem találják
2026. június 19., péntek

Véget ér a tanév, kezdődik a nyári vakáció

Pénteken, a tanórák után kezdődik a nyári vakáció az iskolások számára.

Véget ér a tanév, kezdődik a nyári vakáció
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Pert vesztett a feddhetetlenségi ügynökséggel szemben az USR elnöke

Dominic Fritz csütörtökön jogerősen elvesztette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség ellen indított perét a legfelsőbb bíróságon. Az ANI korábban érdekellentétet állapított meg vele szemben.

Pert vesztett a feddhetetlenségi ügynökséggel szemben az USR elnöke
2026. június 18., csütörtök

Nicușor Dan: Portugália és Szlovákia is drónelhárító rendszereket ajánlott fel Romániának

Portugália és Szlovákia drónelhárító rendszereket ajánlott fel Romániának – nyilatkozta Nicușor Dan a csütörtöki EU-csúcs előtt.

Nicușor Dan: Portugália és Szlovákia is drónelhárító rendszereket ajánlott fel Romániának
2026. június 18., csütörtök

Medvét láttak Szécsenyben

Medve jelenléte miatt küldtek Ro-Alert üzenetet a csíkszeredaiaknak csütörtökön este.

Medvét láttak Szécsenyben
Medvét láttak Szécsenyben
2026. június 18., csütörtök

Medvét láttak Szécsenyben

Hirdetés