
Ünnepi kisfilmet készítettek a marosvásárhelyi Bolyai diákjai
Fotó: Haáz Vince
A járványhelyzet miatti korlátozások nem tették lehetővé a magyarok legnagyobb nemzeti ünnepének közös térben való megünneplését, Székelyföld legnagyobb iskolái mégsem hagyták magyar szó nélkül március 15-ét. Volt, ahol az iskolarádió, máshol az internet vagy nagyszüneten az udvar adott teret és lehetőséget a diákoknak és tanáraiknak az emlékezésre.
2021. március 15., 14:542021. március 15., 14:54
2021. március 15., 16:022021. március 15., 16:02
Az idei március 15-e emlékeztetett azokra az időkre, amikor csak csendesen megtűrt megemlékezésekkel lehetett ünnepelni. Székelyföld iskoláiban sem gyűlhetett össze a magyar közösség, de sok osztályfőnök igyekezett felidézni a diákokkal a nap jelentőségét. Iskolák szintjén pedig a gyülekezés korlátozása ötletes megemlékezésekre sarkallta a közösséget.
Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnáziumban nemcsak az osztályok szintjén emlékeztek osztályfőnöki órán, de az egész tanintézetben hallható iskolarádióban is minden szünetben az 1848–49-es forradalommal és szabadságharccal kapcsolatos indulókat, énekeket játszottak be a diákszerkesztők.
„Nagyszünetben az iskola történelemtanára, Péter István pedig beszédet mondott a márciusi eseményekkel kapcsolatosan, egy tanulónk a tizenkét pontot is felolvasta, illetve a
– mesélt az ünnepségükről megkeresésünkre Laczkó György, a Gimnázium igazgatója.
Csíkszeredában a Márton Áron Főgimnázium online tanrendben tanuló osztályaiban csak az osztályfőnökök tudtak mesélni a diákoknak a nemzeti ünnepről, de az iskolába járó végzősök egy csoportja az igazgatósággal közösen idén is, mint minden évben,
„Hagyományosan minden március 15-én a diákokkal közösen megemlékezünk, és megkoszorúzzuk a nagy háromszéki forradalmár emléktábláját a díszteremben. Ez ma sem maradt ki, és örülünk, hogy egyáltalán erre sort tudtunk keríteni” – mondta el Varga László, a csíkszeredai főgimnázium vezetője. Hozzátette, arra biztattak minden diákot, hogy a délután folyamán a Petőfi Sándor és a Gál Sándor tábornok szobroknál helyezzenek el egy-egy szál virágot az iskola és a maguk nevében is, mert a fiatalok részvétele a legfontosabb ezen a napon.
A Maros megyei Ákosfalvi Általános Iskolában a hatodikosok műsorával emlékeztek a március 15-ei eseményekre: az iskolaudvaron tartották meg az ünneplést, ugyanakkor voltak osztályok, ahol osztályfőnöki órán kokárdákat is készítettek – osztotta meg velünk a tanintézet igazgatója, Józsa Gabriella.
Az erdőszentgyörgyi Szent György Iskolaközpontban nemcsak osztályfőnöki órán beszélgettek a szabadságharcról és a nemzeti ünnepről, hanem majdnem minden órán felidézték a történelmi eseményeket – mondta el megkeresésünkre Joó Borbála, az intézmény pedagógusa, aki maga is osztályfőnök.
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban tizenöt éve mindig a díszteremben szervezik meg az ünnepséget, minden évben részt vesznek a Petőfi-szobornál és a Székely Vértanúknál történő koszorúzáson is, de idén ezt nem lehetett, ezért online eseményben gondolkodtak: az elmúlt héten az iskola 34 diákjával készítettek egy 25 perces filmet – részletezte Hajdú Zoltán, az iskola történelemtanára és aligazgatója.
„Eltér az előző évektől, mert eddig az szokott elhangzani az ünnepségeken, hogy mi történt a Pilvax kávéházban, Petőfivel, Vasvárival folytatva az emlékezést, de mi idén arról készítettünk filmet, hogy mi történt Marosvásárhelyen.
Megnéztük a forradalom után felállított történelmi emlékműveket, a diákok elmesélték azok történelmét is. Majd Petőfi Marosvásárhelyen való tartózkodását mutattuk be percről percre, elszavalták a verset, amit itt írt, felolvasták a levelet, amelyet itt írt a Görög-házban” – mesélte a Székelyhonnak Hajdú Zoltán. A filmet elküldték az iskola tanárainak, és március 15-én 10 órától minden kolléga egyszerre bejátszotta a kisfilmet az osztályban, az online tanrendben lévőknek és a személyesen jelen lévőknek egyaránt. A filmet bárki megtekintheti alább.
A rendkívüli hőség miatt a Bihar megyei hatóságok korlátozzák pénteken a megyei utakon a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát.
Mihaela Ardelean szerint a rendőrsi erők az éjszaka folyamán szerzett információk nyomán két nagyszabású razziát szerveztek pénteken, és elfogták a szökevényt Nagybánya közelében, egy elhagyatott telken.
Két szerzetes tett fogadalmat csütörtök este a csíksomlyói kegytemplomban az államalapítás ünnepén, emellett a csíksomlyói kegytemplom felszentelésének 150. évfordulójáról is megemlékeztek.
A román belpolitika is terítékre kerül a most zajló Kolozsvári Magyar Napok közéleti beszélgetései során.
Lőtt sebbel, holtan találtak meg pénteken egy 44 éves katonai tűzoltót a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) egyik, a Prahova megyei Mizilben levő egységében.
A pénteken az ország mintegy felét sújtó kánikula szombaton visszahúzódik, és csak Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, Botoșani és Iași megyében lesz narancssárga hőségrisztás.
Kivonul Romániából az egyik legnagyobb európai nyomdaipari vállalat, az Euro-Druckservice (EDS) – írja a profit.ro gazdasági hírportál a vállalat közleménye alapján.
Újszerű rendezvénnyel örvendezteti meg a sepsiszentgyörgyieket a Kónya Ádám Művelődési ház: bort és kultúrát próbál összebarátkoztatni a kétnapos Háromszéki borestek rendezvény keretén belül.
A közel 15 éve kezdődött hagyományt idén ősszel is folytatja a sepsiszentgyörgyi önkormányzat: köszönteni fogja az arany- vagy gyémántlakodalmukat ünneplő sepsiszentgyörgyi párokat.
Az államalapítás ünnepén arra a felismerésre emlékezünk, hogy egy ország jövőjét nemcsak vezetők, hanem erős, tartós intézmények teremtik meg – mondta csütörtök esti ünnepi beszédében a köztársasági elnök.
szóljon hozzá!