
Fotó: Boda L. Gergely
A 73. évadát kezdi a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, amelynek a 2017/18-as kínálatában is változatos repertoár szerepel: nyolc új bemutató és 19 műsoron tartott, az előző évadok szakmai és közönségkedvenc előadásai.
2017. augusztus 30., 19:342017. augusztus 30., 19:34
Az évadnyitó eseményre szeptember 9-én várják az érdeklődőket a színház munkatársai. Az egész napos program délelőtt 10–kor reggeli tornával kezdődik. Aki nem tudja, kire hagyni kisgyerekét, az nyugodt szívvel beadhatja a 10 és 12 óra között működő gyermekmegőrzőbe, a gyerekparkba. A változatos, színes műsorban a családi jóga-mókától kezdve a zsonglőrködésig, a kincskereséstől a kortárs táncbemutatóig színházi kutyashow, zenerulett, színházi kvíz, talkshow, nyílt próba szerep, de lehetőség nyílik a színészekkel való közös szelfizésre, társasjátékra, egészségfelmérésre, vérnyomás- és vércukormérésre és életmód-tanácsadásra is, sőt szépítkezésre az egyik kozmetikai cég jóvoltából.
Az évadkezdés kapcsán tartott szerdai sajtótájékoztatón Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója arról beszélt, hogy míg a költségvetési év decemberben ér véget és januárban kezdődik, a színházi évad szeptemberben indul.
Túl nagy baj nincs – tette hozzá Gáspárik –, a színházat még nem fenyegeti a bezárás, ugyanis negyven olyan előadás van a román és a magyar társulatoknál is készenlétben, amelyek bármikor elővehetőek és műsorra tűzhetőek, illetve a fizetések is biztosítva vannak egészen novemberig.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház meghatározó faktor szeretne lenni, nem csak a régióban, országos viszonylatban is, de elsősorban Marosvásárhelyt szeretné kiszolgálni – hangsúlyozták a sajtótájékoztatón jelen levő intézményvezetők.
– ígérte Gáspárik Attila, aki elmondta, hogy jó szerzők darabjai szerepelnek a műsorban és jó rendezők fognak rendezni. Természetesen minden attól függ, hogy lesz-e pénz az ötletek megvalósítására.
Fotó: Boda L. Gergely
Szeptember és október folyamán a Tompa Miklós Társulat fontos nemzetközi és hazai színházi fesztiválokon vesz részt. Bartis Attila: A nyugalom című előadása, amelyet Radu Afrim rendezett és amely számos díjjal és fesztiválszerepléssel büszkélkedhet, szeptember 15-én Csehországban, a 25. Nemzetközi Pilseni Színházfesziválon fog bemutatkozni. Azt követően, szeptember 22-én Timur Vermes: Nézd, ki van itt! című, a Theodor-Cristian Popescu rendezte produkció vendégszerepel Szatmárnémetiben, a TRANZIT FESzT Multikulturális Színházfesztiválon. Csehov: Sirály című előadását, amelyet Keresztes Attila rendezett, Újvidéken a Synergy#WTF (Word Theater Festival) programjába hívták meg, ahol október elején láthatja majd a szerbiai közönség. A Retromadár blokknak csapódik és forró aszfaltra zuhan című előadás október 22-én Bukarestben, a 27. alkalommal megszervezett Országos Színházi Fesztiválon képviseli a Tompa Miklós Társulatot.
– hívta fel a figyelmet Alina Nelega, a Liviu Rebreanu Társulat művészeti vezetője, aki úgy fogalmazott, hogy a provincializmust erősíti a reptér bezárása, illetve a Marosvásárhelyt érintő vonatjáratok csökkentése is.
– adott hangot elkeseredésének a román rendezőnő.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!