Hirdetés
Hirdetés

Ötletek vannak, a pénzkeret azonban szűkös a Tompa Miklós Társulatnál

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

A 73. évadát kezdi a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, amelynek a 2017/18-as kínálatában is változatos repertoár szerepel: nyolc új bemutató és 19 műsoron tartott, az előző évadok szakmai és közönségkedvenc előadásai.

Antal Erika

2017. augusztus 30., 19:342017. augusztus 30., 19:34

Az évadnyitó eseményre szeptember 9-én várják az érdeklődőket a színház munkatársai. Az egész napos program délelőtt 10–kor reggeli tornával kezdődik. Aki nem tudja, kire hagyni kisgyerekét, az nyugodt szívvel beadhatja a 10 és 12 óra között működő gyermekmegőrzőbe, a gyerekparkba. A változatos, színes műsorban a családi jóga-mókától kezdve a zsonglőrködésig, a kincskereséstől a kortárs táncbemutatóig színházi kutyashow, zenerulett, színházi kvíz, talkshow, nyílt próba szerep, de lehetőség nyílik a színészekkel való közös szelfizésre, társasjátékra, egészségfelmérésre, vérnyomás- és vércukormérésre és életmód-tanácsadásra is, sőt szépítkezésre az egyik kozmetikai cég jóvoltából.

Az évadkezdés kapcsán tartott szerdai sajtótájékoztatón Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója arról beszélt, hogy míg a költségvetési év decemberben ér véget és januárban kezdődik, a színházi évad szeptemberben indul.

Hirdetés

Amikor a kulturális minisztérium élén Ioan Vulpescu megkezdte mandátumát, azt az ígéretet tette, hogy a 2016/17-es évad működésére szánt pénzkeretet nyugodtan elkölthetik mind, mert ősszel lesz pénz az új évadra. Az a baj, hogy ez csak szóbeli ígéret volt, most pedig ott áll a színház sok jó tervvel, ötlettel és kevés pénzzel, saját forrásaira alapozva.

Túl nagy baj nincs – tette hozzá Gáspárik –, a színházat még nem fenyegeti a bezárás, ugyanis negyven olyan előadás van a román és a magyar társulatoknál is készenlétben, amelyek bármikor elővehetőek és műsorra tűzhetőek, illetve a fizetések is biztosítva vannak egészen novemberig.

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház meghatározó faktor szeretne lenni, nem csak a régióban, országos viszonylatban is, de elsősorban Marosvásárhelyt szeretné kiszolgálni – hangsúlyozták a sajtótájékoztatón jelen levő intézményvezetők.

Idézet
Jó évad lesz az idei

– ígérte Gáspárik Attila, aki elmondta, hogy jó szerzők darabjai szerepelnek a műsorban és jó rendezők fognak rendezni. Természetesen minden attól függ, hogy lesz-e pénz az ötletek megvalósítására.

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

Szeptember és október folyamán a Tompa Miklós Társulat fontos nemzetközi és hazai színházi fesztiválokon vesz részt. Bartis Attila: A nyugalom című előadása, amelyet Radu Afrim rendezett és amely számos díjjal és fesztiválszerepléssel büszkélkedhet, szeptember 15-én Csehországban, a 25. Nemzetközi Pilseni Színházfesziválon fog bemutatkozni. Azt követően, szeptember 22-én Timur Vermes: Nézd, ki van itt! című, a Theodor-Cristian Popescu rendezte produkció vendégszerepel Szatmárnémetiben, a TRANZIT FESzT Multikulturális Színházfesztiválon. Csehov: Sirály című előadását, amelyet Keresztes Attila rendezett, Újvidéken a Synergy#WTF (Word Theater Festival) programjába hívták meg, ahol október elején láthatja majd a szerbiai közönség. A Retromadár blokknak csapódik és forró aszfaltra zuhan című előadás október 22-én Bukarestben, a 27. alkalommal megszervezett Országos Színházi Fesztiválon képviseli a Tompa Miklós Társulatot.

Annak ellenére, hogy a színház mindkét társulata rendszeresen jelen van a hazai és külföldi fesztiválokon, a Marosvásárhelyről közlekedő repülőjáratok szüneteltetése rányomja a bélyegét a művészeti életre is

– hívta fel a figyelmet Alina Nelega, a Liviu Rebreanu Társulat művészeti vezetője, aki úgy fogalmazott, hogy a provincializmust erősíti a reptér bezárása, illetve a Marosvásárhelyt érintő vonatjáratok csökkentése is.

Idézet
Mindez a művészi tevékenységre is rányomja a bélyegét, hiszen hiába akarunk nemzetközi jellegű színházi fesztivált szervezni, a külföldi művészek nem jönnek el. Se repülő, se vonat nincs, az útjaink is a középkorra emlékeztetnek

– adott hangot elkeseredésének a román rendezőnő.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 06., péntek

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek

Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették

Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették
2026. február 06., péntek

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét

A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét
2026. február 06., péntek

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában

A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete: a 13 év alatti gyermekek számára teljesen tiltsák meg a közösségi médiához való hozzáférést, a 13 és 15 év közötti gyermekek számára pedig csak szüleik hozzájárulásával engedélyezzék azt.

Megtiltanák a 13 év alatti gyerekek közösségi médiahasználatát Romániában
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa

45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa
2026. február 06., péntek

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt

Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt
2026. február 06., péntek

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat

Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval

Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval
2026. február 06., péntek

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott

Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott
2026. február 06., péntek

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást

Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást
Hirdetés