
Rántotta másként. A gazdag reggeli elegendő energiát ad a ránk váró munkához
Fotó: Fülöp Attila
A sokunk által jól ismert rántotta egy újragondolt receptjét mutatta be Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, aki a nap legfontosabb étkezésére koncentrálva nem spórolt a hozzávalókkal. Éppen ezért bőségesen jutott az ételbe különböző húsokból, de még kefirt és sajtot is használt. Azt is elárulta, hogy milyen sorrendben kerüljenek a hozzávalók a serpenyőbe.
2022. március 23., 10:072022. március 23., 10:07
„A nap legfontosabb étkezése a reggeli, hiszen ezt követően teszi meg a legtöbb erőfeszítést az ember, így lényeges, hogy megfelelő mennyiségű tápanyag jusson be a szervezetbe” – magyarázta Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa. Mint mondta, azt is tudja, hogy a reggeli órákban mindenki siet a munkába, ezért nincs sok idő az étel előkészítésére és elfogyasztására, ezért is választott egy gyors és egyszerűen összeállítható rántottát, amit saját elképzelése alapján gondolt újra.
– fogalmazott, hozzátéve, hogy a recepthez szükséges hozzávalók beszerzése sem okozhat gondot.
Első lépésként tíz tojást tört fel egy edénybe a szakács, hiszen ebből a mennyiségből jóllakhat egy négytagú család is.
Fotó: Fülöp Attila
Mindezt hagyományosan csak sóval és borssal fűszerezte, mielőtt elkezdte felverni. A munka befejezése előtt nagyjából egy deciliter kefirt is adagolt, amely némileg fellazítja a masszát, ugyanakkor kellemes savanykás ízt is ad.
– így Karácsony József.
Csak sóval és borssal fűszerezzük a tojást, illetve kefirrel lazítsuk
Fotó: Fülöp Attila
A serpenyőben olívaolajat hevített, ebbe helyezte bele a tarajszerűre bevágott, húsos csemegeszalonna-szeleteket – néhány cikk hámozott, illetve a kés lapjával összeroppantott fokhagymával –, majd a beirdalt cérnakolbászt, valamint a sonkát. Miután ezek kellőképpen megpirultak, szeletekre vágott sajtot adagolt.
Érdemes több húsfélét használni
Fotó: Fülöp Attila
„Biztosan ettek már jó sajtos, túros puliszkát, amikor különösen kellemes érzés volt ráharapni a megpirult sajtra. Ezt szeretnénk leutánozni a rántotta esetében is azzal, hogy még a tojás előtt a serpenyőbe kerül a sajt. Egyébként vörös- vagy lila hagymát és paprikát is piríthattam volna, ettől azért tekintettem el, mert így is számos hozzávalót alkalmazunk” – magyarázta.
A következő lépés egy kisebb darab vaj felolvasztása volt, majd hozzáadta a serpenyő tartalmához a felvert tojásokat is. Az edény tartalmát sütés közben is kavargatta, kiemelve, hogy ilyenkor
Amint elkészült a rántotta, sóval és pirospaprikával fűszerezett, majd tálalhatott is.
Fotó: Fülöp Attila
A séf hangsúlyozta, hogy a feltálalt rántotta mellé már nem is kell más, mint egy nagy szelet házi kenyér, illetve némi savanyúság, hogy könnyebben emészthető legyen. Utóbbira megfelelő lehet némi savanyú uborka vagy sült paprika, de a friss zöldségek is megteszik hatásukat. „Szeszes italt nem merek ajánlani ezúttal az étel mellé, hiszen a munkahelyen teljesíteni kell, ráadásul alkohol befolyása alatt nem tanácsos autót vezetni, így inkább azt javaslom, hogy egy pohár friss, rostos üdítővel zárjuk az étkezést” – jegyezte meg Karácsony József.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta az Egészséges étkezés iskolai program finanszírozásához szükséges összegek folyósítását a programban résztvevő önkormányzatoknak.
Eltűnt egy 17 éves lány május 7-én Szabédról, bár önként hagyta el otthonát a kiskorú lány, de azóta nem tért haza. Rendőrségi feljelentést tettek a hozzátartozói.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
A rendőrség újabb vizsgálatot indított a mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban: az áldozat nővérének tett megjegyzéseket a körözött Emil Gânj testvére, aki gyakran megfordul a szintén mezőméhesi szülői házuknál.
Új szakaszába lépett Gyergyószentmiklós és Gyergyószék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása: aláírták annak elkerülő útnak a megvalósíthatósági tanulmányára vonatkozó szerződést, amely Tekerőpatak és Szárhegy irányából kerülné el a várost.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2364 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 2,97 banis (0,56 százalékos) csökkenést jelent a csütörtöki 5,2661 lejhez képest.
Megkéselte osztálytársát egy 12 éves gyermek pénteken az Arad megyei Vinga község egyik iskolájában.
Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.
Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.