
Hargita megyében a legtöbb gazda szarvasmarhatartásra igényelte a „járványsegélyt”
Fotó: Beliczay László
Több mint ötezer Hargita megyei állattartó gazda számíthat Covid-támogatásra e hónap végén, közülük legtöbben szarvasmarhákra igényelték a „járványsegélyt”. A múlt évi támogatásigénylésekhez képest ezúttal több állat esetében kérelmezték a támogatást a Hargita megyei állattartók.
2022. június 19., 18:012022. június 19., 18:01
2022. június 20., 10:062022. június 20., 10:06
A támogatási program feltételei szerint e hónap végén, azaz június 30-án kapják meg az állattartó gazdák az általuk igényelt Covid-támogatást, amelyet áprilisban kérelmeztek a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségnél. Noha egyelőre nem ismert a Hargita megyei gazdák által igényelt támogatások összértéke, az már valószínűsíthető, hogy nem lesz kevesebb, mint a múlt évi támogatások összértéke, ugyanis
Amint arról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője tájékoztatta a Székelyhont,
A legtöbben közülük szarvasmarhatartó gazdák, ők összesen 71 707 állatra igényeltek támogatást, ugyanakkor egy sertésfarmról, valamint három szárnyasfarmról is kaptak támogatásigénylést – sorolta az adatokat a megyei APIA igazgatója. Elmondta azonban azt is, hogy ezek még nem a végleges adatok, ugyanis még zajlanak az adminisztratív ellenőrzések.
Ameddig nem kerül be országszerte a nyilvántartásba az összes állat, amelyre támogatást igényeltek, addig nem tudják azt sem, hogy mekkora lesz a juttatás állatonként meghatározott értéke, továbbá azt sem tudják kiszámítani, hogy összesen mennyi pénz érkezik így a megyébe. Ugyanis
A Covid-támogatás első odaítélésekor egyébként országos viszonylatban Hargita megyében igényelték a legtöbb szarvasmarhára a juttatást, és Haschi András szerint valószínű, hogy ezúttal is így lesz.
Szárnyasfarmok is folyamodtak támogatásért
Fotó: Jakab Mónika
„Ez két dolgon múlik: a meglévő állatlétszámon – ami ugye nem nagyon változik –, illetve azon, hogy mennyire tudjuk lehívni a rendelkezésre álló pénzeket, tehát mennyire tudjuk mi úgy elvégezni a munkánkat, hogy a lehető legtöbben igényelhessék a támogatást.
aki így nem kell minden semmiségért bejöjjön hozzánk” – magyarázta az ügynökség vezetője, a gazdákat az ügyintézésben segítő helyi csoportokra utalva.
A Covid-támogatási program indulása óta folyamatosan nőtt az igénylések, valamint az igénylési dossziékban feltüntetett szarvasmarhák száma is Hargita megyében. 2020-ban mintegy 4700 állattartó kérelmezte a segélyt, köztük 2800 szarvasmarhatartó, összesen 37 ezer szarvasmarhára, ami a legtöbb volt a megyénkénti összesítésben.
Tavaly nyáron már 5080 állattartó igényelte a támogatást mintegy 67 ezer szarvasmarhára, ez több mint 10 millió lejes támogatási összértéket jelent.
Idén mintegy 454 millió lejes támogatási keretet különített el a mezőgazdasági minisztérium a Covid-támogatásokra, ebből 70 milliót a szarvasmarhatartó gazdák megsegítésére, valamivel több mint 167 millió lejt a sertéstartók támogatására, illetve 116 milliót a baromfitartók támogatásigényléseinek a kifizetésére szánnak.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.
A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
szóljon hozzá!