
Fotó: Orbán Orsolya
A decemberi 5,14 százalékról januárban 4,95 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – adta hírül pénteken az Agerpres, az Országos Statisztikai Intézet (INS) közlése nyomán.
2025. február 14., 09:462025. február 14., 09:46
2025. február 14., 12:532025. február 14., 12:53
Az INS adatai szerint az élelmiszerek 4,54 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,60 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja pedig 6,54 százalékkal nőtt egy év alatt.
Az előző év januárjához viszonyítva 5 százalékos volt az infláció 2024 decemberében. Az elmúlt egy évben (2024. február – 2025. január) átlagban 5,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az előző egy évhez (2023. február – 2024. január) képest.
A Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi jelentésében 2025 végére 3,5 százalékos inflációt vetített előre.
Éves összevetésben a legnagyobb mértékben a margarin (19,52 százalék), a postai szolgáltatások (19,14 százalék), a vízszolgáltatás és a szemétszállítás (12,41 százalék), a mosószerek (11,97 százalék), a szépészeti szolgáltatások (11,45 százalék) és a friss gyümölcsök (11,05 százalék) drágultak. Csökkent ugyanakkor a vaj (11,36 százalék), a földgáz (8,32 százalék), a cukor (6,57 százalék), a telefonos szolgáltatások (5,03) és a búzaliszt (2,61 százalék) ára – írja az MTI a statisztikai hivatal adataira hivatkozva.
Riasztást rendeltek el csütörtökön reggel az egyik costinești-i strandon, miután a turisták egy drón maradványait fedezték fel a tenger vizében, nagyon közel a parthoz. A hatóságok most intézkednek.
A Nuclearelectrica csütörtök reggel megkezdte a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának ellenőrzött leállítását.
Szabadlábon védekezhet az a sofőr, aki kedd este Brassó belvárosában a járdára hajtva három turistát gázolt el – közölte a brassói ügyészség.
A hadsereg radarrendszere csütörtökön 1 óra 27 perckor drónokat észlelt az ukrán–román folyami határ közelében, az ukrajnai Izmajil térségében. A román légierő két F-16-os vadászgépe felszállt a Borcea 86-os légibázisról – közölte a védelmi minisztérium.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
szóljon hozzá!