
Csak egy juhot hagyott életben a gazdaságba betörő medve Recsenyéden. Fotó forrása: Homoródszentmárton Polgármesteri Hivatala
Több juhot is megölt Recsenyéden egy medve az elmúlt napokban, mindemellett egy másik nagyvadat el is ütöttek Homoródszentmárton községben. Egy harmadik medve pedig Bágy környékén bocsozott le. Az esetekkel összefügésben arra is választ kerestünk, hogy miért észlelnek ennyi nagyvadat a lakók a mostani időszakban.
2024. május 15., 07:592024. május 15., 07:59
Egyet életben hagyott, négyet megölt, egy juhot pedig magával vitt az a medve, amely hétvégén tört be egy recsenyédi gazdaságba – fejtette ki lapunknak Jakab Attila homoródszentmártoni polgármester, aki a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület elnöke is. Mint mondta, a gazda nem tárcsázta a 112-es segélyhívó számot, hiszen csak hajnalban vette észre a támadást – a nagyvad pedig akkorra már eltávozott –, de jegyzőkönyv készült a kárról.
A vadászegyesület elnöke rámutatott, nem kizárt, hogy arról a medvéről lehet szó, amely már korábban is ölt jószágokat a környékbeli településeken. Éppen ezért valószínűnek tartja, hogy
„Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy a visszajáró medvék esetében csak a kilövés jelent jó megoldást. Én magam is védem a vadakat, de az emberek biztonságát mindennél fontosabbnak tartom. Éppen ezért
ha az ismét visszatér a házak közé és veszélyt jelent a lakókra” – közölte. Hozzátette, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az emberek tárcsázzák a 112-es segélyhívószámot, amennyiben veszélyt észlelnek.
Ennek nyomán a csendőrség, a hivatal munkatársai, a vadásztársulat és az állatorvosból álló bizottság a helyszínre siet és a helyzet súlyosságának függvényében fog dönteni a problémás egyed sorsáról.
Az esetet követően többször is lement éjszaka Homoródszentmártonból Recsenyédre a környéket ellenőrizni Jakab Attila. Találkozott is egy medvével az úton, ám az említett egyed nem volt közel a házakhoz, így nem jelentett problémát. Elmondta, érdemes azonban vigyázni Bágy határában, hiszen a falutól csak méterekre bocsozott le egy anyamedve. Az még nem okozott gondokat, így nem is kell fellépni ellene, de azért jó, ha a lakók óvatosan közlekednek.
Nem sérült meg súlyosabban a Homoródszentmárton és Abásfalva között elütött medve. Fotó forrása: Homoródszentmárton Polgármesteri Hivatala
A polgármester rámutatott, az elmúlt héten, csütörtökön
– mindezt koraeste, még napvilág. Szerencsére az állat nem sérült meg súlyosabban, így idővel felállt és távozott a helyszínről. Később a vadászokkal vizsgálták át a környéket, de nem leltek a nyomára.
Miért ennyire aktívak a nagyvadak?
Mindamellett, hogy túl van szaporodva a medvepopuláció, most van a párzási időszakuk is, ezért észlelnek ennyi példányt a lakók – nyilatkozta Jakab Attila. „Mostantól számítva még nagyjából egy hónapig tart a medvék párzási időszaka, ilyekor pedig a megszokottnál lényegesen aktívabbak a nagyvadak. Ezen időszak csúcspontján még nappal is előjönnek, így érdemes jobban figyelni az utakon és a települések határában, hogy elkerüljük a baleseteket” – fogalmazott a szakember.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás