
Csak egy juhot hagyott életben a gazdaságba betörő medve Recsenyéden. Fotó forrása: Homoródszentmárton Polgármesteri Hivatala
Több juhot is megölt Recsenyéden egy medve az elmúlt napokban, mindemellett egy másik nagyvadat el is ütöttek Homoródszentmárton községben. Egy harmadik medve pedig Bágy környékén bocsozott le. Az esetekkel összefügésben arra is választ kerestünk, hogy miért észlelnek ennyi nagyvadat a lakók a mostani időszakban.
2024. május 15., 07:592024. május 15., 07:59
Egyet életben hagyott, négyet megölt, egy juhot pedig magával vitt az a medve, amely hétvégén tört be egy recsenyédi gazdaságba – fejtette ki lapunknak Jakab Attila homoródszentmártoni polgármester, aki a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület elnöke is. Mint mondta, a gazda nem tárcsázta a 112-es segélyhívó számot, hiszen csak hajnalban vette észre a támadást – a nagyvad pedig akkorra már eltávozott –, de jegyzőkönyv készült a kárról.
A vadászegyesület elnöke rámutatott, nem kizárt, hogy arról a medvéről lehet szó, amely már korábban is ölt jószágokat a környékbeli településeken. Éppen ezért valószínűnek tartja, hogy
„Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy a visszajáró medvék esetében csak a kilövés jelent jó megoldást. Én magam is védem a vadakat, de az emberek biztonságát mindennél fontosabbnak tartom. Éppen ezért
ha az ismét visszatér a házak közé és veszélyt jelent a lakókra” – közölte. Hozzátette, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az emberek tárcsázzák a 112-es segélyhívószámot, amennyiben veszélyt észlelnek.
Ennek nyomán a csendőrség, a hivatal munkatársai, a vadásztársulat és az állatorvosból álló bizottság a helyszínre siet és a helyzet súlyosságának függvényében fog dönteni a problémás egyed sorsáról.
Az esetet követően többször is lement éjszaka Homoródszentmártonból Recsenyédre a környéket ellenőrizni Jakab Attila. Találkozott is egy medvével az úton, ám az említett egyed nem volt közel a házakhoz, így nem jelentett problémát. Elmondta, érdemes azonban vigyázni Bágy határában, hiszen a falutól csak méterekre bocsozott le egy anyamedve. Az még nem okozott gondokat, így nem is kell fellépni ellene, de azért jó, ha a lakók óvatosan közlekednek.
Nem sérült meg súlyosabban a Homoródszentmárton és Abásfalva között elütött medve. Fotó forrása: Homoródszentmárton Polgármesteri Hivatala
A polgármester rámutatott, az elmúlt héten, csütörtökön
– mindezt koraeste, még napvilág. Szerencsére az állat nem sérült meg súlyosabban, így idővel felállt és távozott a helyszínről. Később a vadászokkal vizsgálták át a környéket, de nem leltek a nyomára.
Miért ennyire aktívak a nagyvadak?
Mindamellett, hogy túl van szaporodva a medvepopuláció, most van a párzási időszakuk is, ezért észlelnek ennyi példányt a lakók – nyilatkozta Jakab Attila. „Mostantól számítva még nagyjából egy hónapig tart a medvék párzási időszaka, ilyekor pedig a megszokottnál lényegesen aktívabbak a nagyvadak. Ezen időszak csúcspontján még nappal is előjönnek, így érdemes jobban figyelni az utakon és a települések határában, hogy elkerüljük a baleseteket” – fogalmazott a szakember.
Hargita megyében először szerveznek óvóhelyre vonulási gyakorlatot a polgárvédelem hetén. Február 26-án és március 4-én Tusnádfürdőn és Székelyudvarhelyen szimulálják a lakosság kimenekítését. Mindeközben a megye tűzoltóságai nyílt napokra készülnek.
Slatina polgármestere a szerencsejátékok működését betiltó határozattervezetet készül benyújtani a városi tanács elé.
A szerdán elfogadott törvénytervezet szerint a szexuális agresszióért vagy kizsákmányolásért elítélt, és emiatt nyilvántartásba vett személyek nem dolgozhatnak iskolákban, kórházakban, idősotthonokban, szociális, testnevelési és sportközpontokban.
A tanügyi szakszervezetek a Cotroceni-palota előtt tüntetnek szerdán, mert fel akarják hívni a figyelmet arra, hogy az oktatási rendszerben dolgozók nem értenek egyet a költségvetési hiány csökkentésére hozott politikai intézkedésekkel.
A betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) elindítása óta eltelt több mint két évben több mint 8,9 milliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és több mint 647 ezer tonnás mennyiség került az újrahasznosító állomásokra.
Csapadékos időre, az ország jelentős részén havazásra, a hegyekben hófúvásra figyelmeztető előrejelzést adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Több mint harminc házkutatási parancsot hajtottak végre szerdán a hatóságok egy sportfogadási bundabotrány kapcsán. Huszonegy embert állítottak elő és hallgattak ki.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakcióvezetője, Petrișor Peiu szerdán egyszerű indítványt nyújtott be a szenátusban Demeter András művelődésügyi miniszter ellen.
A kormány kedd esti döntése értelmében az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben nem alkalmaznak bércsökkentést, a Sanitas szakszervezet azonban még nem állítja le a korábban bejelentett tiltakozások előkészítését.
Emelni kell a nyugdíjkorhatárt mindazoknál az alkalmazotti kategóriáknál, amelyek valamilyen formában korkedvezményben részesülnek – jelentette ki kedd este Ilie Bolojan miniszterelnök a rendőrök bukaresti tüntetésére reagálva.
2 hozzászólás