A tavalyi dokumentumok már lejártak, de még nincsenek újak
Fotó: Veres Nándor
Tavaly még egy évre érvényes termelői bizonylatot és értékesítési könyvet használtak a termékeiket értékesítő gazdák, idén viszont mire átvehették volna az öt évig érvényeseket, egy új törvény értelmében már hét évig használhatókat kell kapniuk. Jelenleg még keresik a megoldást arra, hogy mi legyen a sorsa a megyei önkormányzatoknál lévő, az új jogszabály miatt érvénytelenné vált több tízezer dokumentumnak.
2018. április 21., 11:152018. április 21., 11:15
Március 25-én lépett életbe a 2018-ból származó 70-es törvény, amely a mezőgazdasági terménypiac szabályozására vonatkozó 145/2014-es törvényt módosítja és egészíti ki. Az abban szereplő egyik legfontosabb újdonság, hogy
Az új törvényben foglaltak szükségességéről és hozadékairól Tánczos Barna szenátort kérdeztük.
Mint az előzményekkel kapcsolatban kifejtette, miután 2016 elején nem fogadták el a gazdák előző év folyamán igényelt termelői könyveit a támogatásigényléskor – mivel azokat minden év elején meg kell újítani –,
Emellett meglátása szerint, egyszerűsíteni kellene ezeket a bonyolult, bürokratikus eljárásokat, s a hasonló rendelkezésekkel a gazdákat segíteni, nem az ők dolgukat nehezíteni.
Azt is megtudtuk, hogy a kormány első lépésben negatívan fogadta a javaslatát, de mivel a mezőgazdasági bizottság felkarolta az ötletet, és beépítette egy törvénytervezetbe, amely más módosításokat is tartalmazott – azt elfogadták, így a termelési könyvek érvényességük idéntől öt évre szólna.
– tájékoztatott a politikus, hozzátéve, hogy az intézkedés nem minden pontjával ért egyet, de mivel döntőházként a képviselőház fogadta el a törvénytervezetet, így kihirdetésre került a törvény.
Gyors megoldásra van szükség
Az újdonságokkal kapcsolatos legnagyobb problémára is rámutatott Tánczos Barna: több megyében, ahogy Hargita megyében is időben megrendelték az öt évre érvényes termelői könyveket, így
Várhatóan erre a kérdésre napokon belül megoldást találnak – ez annál is inkább fontos lenne, mert a tavalyi dokumentumok már lejártak, s még nincsenek újak, amelyekkel gazdák egyes támogatási formákat igényelhetnének. A szenátor meglátása szerint,
Pozitív hozadéka is van az új törvénynek, ezeket is ismertette a szakpolitikus. Mint megtudtuk,
Emellett az is jó hír, hogy a családtagok különböző piacokon egy időben is értékesíthetik mezőgazdasági termékeiket, amely a családi gazdaságból származik – sorolta. Hozzátette ugyanakkor, hogy
Termelői bizonylat, értékesítési könyv
Mint ismeretes, a kormány a termelői értékesítés elősegítése, valamint a mezőgazdasági termékek forgalmazásának törvényes kereteinek megteremtésére céljából vezette be a termelői könyvek használatát 2014 végén. A jogszabály értelmében termelői bizonylatot kell kiváltania minden olyan mezőgazdasági termelőnek, aki háztájon, illetve közepes méretű farmján megtermelt termékeit nemcsak saját szükségletre, hanem eladásra is szánja. A termelői bizonylaton feltüntetik a gazda adatait, hogy mekkora területen gazdálkodik, illetve hogy mekkora az állatállománya. Emellett a gazdának az értékesítéshez egy termelői/értékesítési könyvecskét is ki kell kérnie a helyi önkormányzattól. Az értékesítési könyv egy számlatömbhöz hasonlít, oldalai az árujegyzék szerepét töltik be – az eladó és vásárló adatai mellett bele kell írni az eladott termék nevét, mennyiségét, egységárát.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
szóljon hozzá!