
Pál Levente ismertette az ösztöndíj-kezdeményezés lényegét
Fotó: Gergely Imre
Hallgatói ösztöndíj programra nyújtott be határozattervezetet Pál Levente gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő. A március végi rendes tanácsülésen előterjesztésre kerülő kezdeményezésről sajtótájékoztatón osztott meg részleteket.
2017. március 16., 20:342017. március 16., 20:34
A cél az, hogy olyan gyergyószentmiklósi fiatalok nyerjenek támogatást, akik valamilyen felsőoktatási intézményben tanulnak, és az államvizsga, a mesteri dolgozat vagy éppen a doktori disszertáció elkészítésén dolgoznak.
„A mindenkori önkormányzatnak az a feladata, hogy a város értékeit feltérképezve próbálja azokat ápolni. Eddig erre nem került sor Gyergyószentmiklóson, viszont tudom, hogy például Sepsiszentgyörgyön sikerrel működtetik ezt a programot évek óta, idén több mint tíz személyt részesítenek ilyen támogatásban” – fogalmazott Pál Levente, aki szentgyörgyi képviselőtársaktól kért információkat a program kivitelezéséhez.
A program indítását az is alátámasztja, hogy a gyakorlat szerint, amikor a fiatal elvégzi a gimnáziumot, egyetemi központba kerül, a kapcsolata szakmailag megszűnik a várossal.
A helyi közösség egy-egy rétegének nagy segítség volna, ha tudásukat, kutatásuk eredményeit velük megosztanák.
A tervezet szerint három kategóriában pályázhatnak majd: egyetemi, mesteri, illetve doktori dolgozat megírására készülő személyek. Nem számít, a világ melyik országában tanulnak, az viszont fontos, hogy hivatalosan elismert felsőfokú intézményről legyen szó. A pályázók felső korhatára 35 év.
Pontrendszer alapján rangsorolják az igénylőket. Számítanak az eddigi tanulmányi eredmények, kutatások, publikálások, konferencián való részvétel, a nemzetközi nyelvvizsga. Kiemelt pontszámot kapnak azok, akik Gyergyóval kapcsolatos dolgozatot írnak. Személyes találkozóra is sor fog kerülni: a képviselő-testület előtt kell bemutatni a dolgozatot. Még nem véglegesített, de a kezdeményező azt reméli,
Sepsiszentgyörgyön négy hónapra szól a támogatás, a háromezer lejt is meghaladja, hiszen négyszáz-nyolcszáz lej közötti az összeg havonta, annak függvényében, hogy államvizsga vagy doktori dolgozat alapját képezi a kutatás.
Az e hónap végén megszülető határozat nyomán kiírják a pályázatot, szoros határidővel, hiszen április végén már hozzálátnának a kiértékeléshez, május-júniusra pedig utalnák a támogatást.
– fogalmazott a kezdeményező. Hangsúlyozta, olyan dolgozatok megírását támogatják, melyeket még idén benyújtanak a hallgatók, és be is mutatnak a tanév végén a testületnek. Akik nem szentmiklósiak, de itt kutatnak, nem pályázhatnak, ám ez a kezdeményezés példa lehet más települések számára is. A nyertes dolgozatok hozzáférhetővé válnak mindenki számára, a város honlapján jelennek meg, és a pályázónak is az lesz a feladata, vigye hírét a projektnek, hogy szülővárosa őt segítette.
Dr. Balázsi Gábor székelyföldi származású, Egyesült Államokban élő fizikus, biofizikus és szintetikus biológus nemrég lelkendezve számolt be közösségi oldalán arról, hogy sikerült körbeutaznia a Földet. Emellett a rákkutatás helyzetére is rákérdeztünk.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét a konstancai megyei kórházhoz, és kérni fogja a foglalkozás-egészségügyi bizottságtól az orvosi ügyelet teljesítése alóli felmentések felülvizsgálatát.
Jó metaforája az „egyszer minden véget ér” érzésnek a Stranger Things, aminek befejezése vegyes érzéseket keltett a nézőkben. Ez már nem az a sorozat 2026 elején, amit tíz évvel ezelőtt a szívünkbe zártunk. Spoileres kiritika.
Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag alapító dobosa. A zenész 60 éves volt.
A múlt év első kilenc hónapjában 2024 azonos időszakához képest 8,8 százalékkal 48,993 millióra csökkent a vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok száma – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország területének jelentős részére érvényes, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a havazás miatt.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este azt nyilatkozta, bízik benne, hogy január 16-i ülésén az alkotmánybíróság dönteni fog a bírák és ügyészek különnyugdíját szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
Az idei tél legalacsonyabb hőmérsékletét mérték vasárnapra virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban mínusz 17,2 Celsius-fokig hűlt a levegő.
Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – jelentette be Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök.
A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.
szóljon hozzá!