
Fotó: Boda L. Gergely
Nem összefüggő alegységként, hanem osztályonként sorolták be a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumhoz a katolikus iskola osztályait, ezzel az intézkedéssel a tanfelügyelőség gyakorlatilag megszüntette az iskolát. A szülők nem adják fel, azt szeretnék, ha jövőben a felekezeti iskolába járnának a gyerekeik. Az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány képviselői kijelentették, ha nem működhet a katolikus iskola, az önkormányzattal kötött bérleti szerződés hatályát veszíti.
2017. szeptember 11., 09:142017. szeptember 11., 09:14
Egyik szemük sír, a másik nevet – foglalta össze a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium szülői közösségének egyik képviselője, Zsigmond Imola a tanfelügyelőség döntését, miszerint a Bolyai Farkas Gimnázium fiókintézményeként működik tovább ebben a tanévben a felekezeti iskola. A szülő lapunknak kifejtette,
Az a tény viszont megnyugtató, végre tudják biztosan, hogy a gyerekeik hová tartoznak hétfőtől, illetve ismét szerepelnek a diákok a Romániai Integrált Informatikai Rendszerben (SIIR), ugyanis februártól ki voltak véve ebből a rendszerből – tette hozzá Zsigmond Imola. A szülő továbbá kifejtette, azt szeretnék elérni, hogy jövőtől gyerekeik a katolikus iskolába felvételizhessenek, ugyanis ők eleve ide íratták gyerekeiket.
„Addig is türelmesen várom, hogy hozzanak egy olyan tanácsi határozatot, amellyel létrehozzák a tanintézetet, várom, hogy a jövő évi felvételi tájékoztatóban benne legyen a katolikus iskola is, amelynek akkor már
Zsigmond Imola továbbá elmondta, a tanügyminiszter szavait ő úgy értelmezte, hogy elindulhatnak a cikluskezdő osztályok is, de a tanfelügyelő egy szót nem említett ezzel kapcsolatban. „Sőt, panaszt tett le ellenem a rendőrségen, amiért legutóbb a tanfelügyelőségen voltunk a hetvenes határozat felfüggesztését kérve” – mondta el a szülő.
Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója péntek délután vette át a Maros Megyei Tanfelügyelőségen azt a határozatot, amelyben közölték vele, hogy felfüggesztették a 2015/1385-ös határozatot, és ennek következtében nem összefüggő alegységként, hanem osztályonként sorolták be a Bolyai Farkas Gimnáziumhoz a katolikus iskola osztályait.
„Zavaros a határozat, amelyet átvettem, szám szerint az sincs írásban megnevezve, hogy hány osztályról, illetve hogy általános iskolás vagy gimnáziumi osztályokról van szó. Az sem szerepel benne, hogy meddig maradnak itt az osztályok, csak azt írja, hogy az „ügy megoldásáig”, továbbá csak a személyzetet helyezik át, a tanárokat nem, ők csak ideiglenesen kerülnek a Bolyaiba. Szűkszavú és kevesebbet tartalmaz, mint a miniszteri nyilatkozat,
– nyilatkozta lapunknak Mátéfi István iskolaigazgató. A cikluskezdő osztályokról elmondta, teljesen tárgytalan a téma, hiszen meg sem említették a tanfelügyelőségen ezt, amikor átvette a határozatot.
Egyértelmű üzenet a tüntetésen
Fotó: Facebook/Takó István
Az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány szeptember 9-én közleményt bocsájtott ki, amelyben kifejtették, iskolaépületükben működnie kell katolikus iskolának. Ha nem működhet, abban az esetben az önkormányzattal kötött bérleti szerződés hatályát veszíti. „Hétfőn becsengetnek az iskolába. Örvendenünk kell annak, hogy a diákjaink, akiknek érdeke számunkra is a legfontosabb, lesz ahol tanuljanak. De örömünk nem lehet felhőtlen, hiszen – ahogyan a sajtóból értesültünk – ők nem a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium diákjaiként kezdik el a tanévet. Nem az az iskola hívja padjaiba, amelyet szabadon választottak. Így jogaik az egyházi és világi törvénykönyv szerint is alapvetően sérültek. A tanügyminisztérium javaslatára a Maros Megyei Tanfelügyelőség az iskola osztályait nem összefüggő alegységként, hanem osztályonként sorolta be a Bolyai Farkas Gimnáziumba. Így ezzel az intézkedéssel a törvényszék által felfüggesztett 2015/1385-ös határozatra hivatkozva
Az intézkedéssel csupán azt a – egyébként törvényben előírt – kötelességét teljesítette, hogy biztosítsa a tanulók beiskolázását, hogy egyáltalán iskolába járhassanak gyermekeink.
– olvasható a Jakubinyi György érsek, illetve Holló László, a Státus igazgatótanácsának elnöke által aláírt közleményben. Hangsúlyozzák, csupán a gyerekek alapvető tanulási joga nem sérült, de sérült a szülők és gyerekek szabad iskolaválasztási joga. Azt kérik az illetékes hatóságoktól, ne tekintsék megoldottnak a helyzetet. „Amint már többször is megfogalmaztuk, iskolaépületünkben működnie kell katolikus iskolának. Ha nem működhet, abban az esetben az önkormányzattal kötött bérleti szerződés hatályát veszíti, ami senkinek nem állhat érdekében” – áll a Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány közleményben.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!