
Fotó: Boda L. Gergely
Nem összefüggő alegységként, hanem osztályonként sorolták be a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumhoz a katolikus iskola osztályait, ezzel az intézkedéssel a tanfelügyelőség gyakorlatilag megszüntette az iskolát. A szülők nem adják fel, azt szeretnék, ha jövőben a felekezeti iskolába járnának a gyerekeik. Az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány képviselői kijelentették, ha nem működhet a katolikus iskola, az önkormányzattal kötött bérleti szerződés hatályát veszíti.
2017. szeptember 11., 09:142017. szeptember 11., 09:14
Egyik szemük sír, a másik nevet – foglalta össze a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium szülői közösségének egyik képviselője, Zsigmond Imola a tanfelügyelőség döntését, miszerint a Bolyai Farkas Gimnázium fiókintézményeként működik tovább ebben a tanévben a felekezeti iskola. A szülő lapunknak kifejtette,
Az a tény viszont megnyugtató, végre tudják biztosan, hogy a gyerekeik hová tartoznak hétfőtől, illetve ismét szerepelnek a diákok a Romániai Integrált Informatikai Rendszerben (SIIR), ugyanis februártól ki voltak véve ebből a rendszerből – tette hozzá Zsigmond Imola. A szülő továbbá kifejtette, azt szeretnék elérni, hogy jövőtől gyerekeik a katolikus iskolába felvételizhessenek, ugyanis ők eleve ide íratták gyerekeiket.
„Addig is türelmesen várom, hogy hozzanak egy olyan tanácsi határozatot, amellyel létrehozzák a tanintézetet, várom, hogy a jövő évi felvételi tájékoztatóban benne legyen a katolikus iskola is, amelynek akkor már
Zsigmond Imola továbbá elmondta, a tanügyminiszter szavait ő úgy értelmezte, hogy elindulhatnak a cikluskezdő osztályok is, de a tanfelügyelő egy szót nem említett ezzel kapcsolatban. „Sőt, panaszt tett le ellenem a rendőrségen, amiért legutóbb a tanfelügyelőségen voltunk a hetvenes határozat felfüggesztését kérve” – mondta el a szülő.
Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója péntek délután vette át a Maros Megyei Tanfelügyelőségen azt a határozatot, amelyben közölték vele, hogy felfüggesztették a 2015/1385-ös határozatot, és ennek következtében nem összefüggő alegységként, hanem osztályonként sorolták be a Bolyai Farkas Gimnáziumhoz a katolikus iskola osztályait.
„Zavaros a határozat, amelyet átvettem, szám szerint az sincs írásban megnevezve, hogy hány osztályról, illetve hogy általános iskolás vagy gimnáziumi osztályokról van szó. Az sem szerepel benne, hogy meddig maradnak itt az osztályok, csak azt írja, hogy az „ügy megoldásáig”, továbbá csak a személyzetet helyezik át, a tanárokat nem, ők csak ideiglenesen kerülnek a Bolyaiba. Szűkszavú és kevesebbet tartalmaz, mint a miniszteri nyilatkozat,
– nyilatkozta lapunknak Mátéfi István iskolaigazgató. A cikluskezdő osztályokról elmondta, teljesen tárgytalan a téma, hiszen meg sem említették a tanfelügyelőségen ezt, amikor átvette a határozatot.
Egyértelmű üzenet a tüntetésen
Fotó: Facebook/Takó István
Az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány szeptember 9-én közleményt bocsájtott ki, amelyben kifejtették, iskolaépületükben működnie kell katolikus iskolának. Ha nem működhet, abban az esetben az önkormányzattal kötött bérleti szerződés hatályát veszíti. „Hétfőn becsengetnek az iskolába. Örvendenünk kell annak, hogy a diákjaink, akiknek érdeke számunkra is a legfontosabb, lesz ahol tanuljanak. De örömünk nem lehet felhőtlen, hiszen – ahogyan a sajtóból értesültünk – ők nem a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Gimnázium diákjaiként kezdik el a tanévet. Nem az az iskola hívja padjaiba, amelyet szabadon választottak. Így jogaik az egyházi és világi törvénykönyv szerint is alapvetően sérültek. A tanügyminisztérium javaslatára a Maros Megyei Tanfelügyelőség az iskola osztályait nem összefüggő alegységként, hanem osztályonként sorolta be a Bolyai Farkas Gimnáziumba. Így ezzel az intézkedéssel a törvényszék által felfüggesztett 2015/1385-ös határozatra hivatkozva
Az intézkedéssel csupán azt a – egyébként törvényben előírt – kötelességét teljesítette, hogy biztosítsa a tanulók beiskolázását, hogy egyáltalán iskolába járhassanak gyermekeink.
– olvasható a Jakubinyi György érsek, illetve Holló László, a Státus igazgatótanácsának elnöke által aláírt közleményben. Hangsúlyozzák, csupán a gyerekek alapvető tanulási joga nem sérült, de sérült a szülők és gyerekek szabad iskolaválasztási joga. Azt kérik az illetékes hatóságoktól, ne tekintsék megoldottnak a helyzetet. „Amint már többször is megfogalmaztuk, iskolaépületünkben működnie kell katolikus iskolának. Ha nem működhet, abban az esetben az önkormányzattal kötött bérleti szerződés hatályát veszíti, ami senkinek nem állhat érdekében” – áll a Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány közleményben.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!