
A megrongált, összemázolt Barátok Feredője. Még ismeretlen az elkövető
Fotó: Gecse Noémi
Piros festékkel mázolták össze a csíksomlyói Barátok Feredőjénél elhelyezett keresztet, az előtte található köveket, a faburkolatot, illetve az imatáblákat is. A „turistalátványosság” területe erősen elhanyagolt, pedig három tulajdonosa is van.
2017. március 23., 10:232017. március 23., 10:23
2017. március 23., 11:422017. március 23., 11:42
Már nem láthatók a csíksomlyói Barátok-feredőjénél a tavalyi felújítás, takarítás nyomai: szerdai ottjártunkkor azt láttuk, hogy a deszkából épített sétányok hiányosak, megrongálódtak, illetve az építmények, tárgyak is megszenvedték az elmúlt időszakot. Szemét és gondozatlanság fogadja az arra járót, a helyzetet pedig súlyosbítja, hogy
A fából készült keresztet és az előtte álló két követ teljesen beszínezték, a kihelyezett négy imatáblából hármat rongáltak meg, illetve a faburkolatokra különböző feliratokat írtak, mint például a Rotting in vain (Hiába rothad).
Fotó: Gecse Noémi
Maga a feredő a Ferenc-rendi szerzetesek tulajdona, a mellette lévő park és a borvízforrás környéke azonban már Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának ügykezelésébe tartozik, továbbá az út másik oldalán (a borvízforrással szemben) található rész a csíksomlyói közbirtokosság tulajdona.
Annak ellenére, hogy a területnek több tulajdonosa is van, az itt végzett takarítások évek óta magánszemélyek kezdeményezésére, kalákaszerűen történtek.
Fotó: Gecse Noémi
Nem tudni, pontosan mikor rongálták meg a feredő területét – tudtuk meg Urbán Erik ferences szerzetestől, a csíksomlyói kegytemplom igazgatójától, aki azt is elmondta, ők Orbán Lászlótól, az Erdélyi Utakon Egyesület elnökétől értesültek az esetről. Megkerestük Orbán Lászlót is, aki megerősítette, pontos információ nincs, de valószínűleg a múlt héten festhették össze.
– emelte ki Orbán.
Fotó: Gecse Noémi
Mátéffy Győző, a csíksomlyói közbirtokosság elnöke megkeresésünkre azt mondta, nem szeretnék kiadni a kezükből a hozzájuk tartozó területet, mert az Csíksomlyóhoz tartozik. Hozzátette, bár a jobb oldalon nincs területük, volt szó arról, hogy az önkormányzathoz tartozó részt átveszik, és gondozzák.
Fotó: Gecse Noémi
„Amúgy is amennyire tudjuk, rendben tartjuk azt a területet. Vállaltuk, hogy átvennénk a gondozását, azonban egyelőre ezt az egyezkedést nem tudtuk hivatalosítani. Egyébként pünkösd előtt minden évben szoktunk ott dolgozni: a városi tanács teljes személyzete takarít, mi munkagépeket viszünk. Ha át tudnánk venni, akkor nem kellene senki más foglalkozzon ezzel, a közbirtokosság elintézné” – hangsúlyozta Mátéffy.
Technikai recesszióba került a romániai turizmus – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Szombaton rendezik meg Alsósófalván a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót, ahol maskarások, táncosok és zeneszó tölti meg a utcákat. A felvonuló csoportok útvonalai a rendezvényhez készült térképeken követhetők, bármelyikhez lehet csatlakozni.
A helyi adók emelése ellen tüntettek csütörtökön az ország több városában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai és szimpatizánsai.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) felszólította koalíciós partnereit, hogy hagyjanak fel a megszorító politikával, és az ország társadalmi és gazdasági realitásait figyelembe vevő strukturális reformok bevezetését támogassák.
Két, ötven év körüli férfit vettek őrizetbe Maros megyében, miután betörtek egy lakásba Sóváradon, ahonnan mintegy nyolcezer lej értékben loptak el tárgyakat.
Szakmai műhelyt szerveznek a neurodiverzitás jegyében Marosvásárhelyen péntek délután. A szervezők pedagógusokat, nevelőket, segítő szakembereket, edzőket, valamint minden érdeklődőt várnak, akit megszólít a téma.
A cél az, hogy közösen dolgozzanak a pályázati lehetőségek kiaknázásán, fejlesztési stratégiák kialakításán és a helyi közösségek támogatásán. Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy a Potsa József Közösségfejlesztési Egyesületet keretében társul.
Bár a Hargita megyei csendőrség jelentős létszámhiánnyal küzd, a tavalyi évük így is rendkívül intenzív volt: közel 6 ezer küldetésük és több mint 500 rendvédelmi beavatkozásuk volt. A jövőben az állandó őrszolgálatot mozgékony járőrszolgálat váltja fel.
Drónra bukkantak csütörtökön a Fekete-tenger partján, Costinești üdülőtelep közelében.
Tavaly országszerte 92 219 jármű műszaki állapotát vizsgálták meg közúti ellenőrzéseik során a Román Gépjármű-nyilvántartási Hatóság (RAR) felügyelői, és a megállított járművek 38,5 százalékát nem megfelelő műszaki állapotúnak minősítették.
szóljon hozzá!