
A közelgő falunap elmarad Gyergyóalfaluban, a búcsús szentmisét azonban megtartják. Képünk illusztráció
Fotó: Pethő Melánia
Mivel a járványügyi intézkedések miatt be van tiltva minden esemény, ahol nagyobb közönség venne részt, így nem lehetséges a falunapok megszervezése Gyergyóalfaluban sem. Helyette azt tervezik, hogy a hagyományos őszi Gazdanapokra fordítanak idén a szokásosnál is nagyobb figyelmet.
2020. május 27., 12:432020. május 27., 12:43
Akkor, szeptember közepén pótolják a most elmaradó koncerteket és egyéb rendezvényeket, nyilván ha ez lehetséges lesz – mondta el érdeklődésünkre válaszolva Gáll Szabolcs polgármester. Az Alfalvi Falunapokat más években mindig pünkösd után egy héttel, a szentháromság napi templombúcsúhoz kapcsolva szokták megszervezni.
Ezt a központi parkban rendezik meg, mint minden évben, csak ezúttal az érvényben lévő járványügyi intézkedések figyelembe vételével.
Pár hét múlva következnének Gyergyóditró nagy napjai is. Itt Jézus Szent Szíve ünnepe az a nap, amikor a templom búcsús szentmiséje zajlik. Idén ez június 19-re esik, de már teljesen biztos, hogy a falunapra nem kerülhet sor – közölte Puskás Elemér polgármester. Egyelőre nem terveznek más, ezt pótló eseményt sem Ditróban. Várják, hogy mit hoz majd a június 15-i nap, amikorra újabb, a rendezvények megszervezésére vonatkozó előírásokat hozó járványügyi rendelet kiadása esedékes.
Gyergyócsomafalván létezik egy szólás, miszerint Szent Péter és Pál napjára, azaz a falu búcsúünnepére még a rabokat is hazaengedik.
– jelentette ki Márton László Szilárd polgármester. A jeles dátum június 29-én lesz, de egyelőre nagyon kétséges, hogy a faluünnepet a megszokott formában, nagyobb tömegeket vonzó koncertekkel meg lehet-e szervezni. A templombúcsú biztosan nem fog elmaradni, és más hagyományőrző rendezvényekre is sor kerül várhatóan. Ezt majd a június végén hatályban levő járványügyi intézkedések fogják meghatározni – tette hozzá Márton.
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.
A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.
Nem a legvonzóbb manapság a körzeti állatorvosi hivatás, ezért a bizonytalankodókat győzködni kellett, hogy legyen elég jelentkező a megüresedett körzeti állatorvosi helyekre Hargita megyében.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.
Miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető minisztert Magyar Péter kedden. A kormányfő ezt a Facebook-oldalán közölte annak kapcsán, hogy az első hivatalos miniszterelnöki látogatására Lengyelországba utazott.
Az ország régióinak többsége szombat reggelig légköri instabilitásra, jelentős mennyiségű csapadékra és megerősödő szélre vonatkozó figyelmeztetés alatt áll, amelyet kedden adott ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Idén is tartanak búcsús szentmisét pünkösdvasárnap, május 24-én a Madarasi Hargitán.
Többnyire a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekre számíthatunk az előttünk álló egy hónapban, nagyobb mennyiségű csapadék az első héten várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat négyhetes előrejelzéséből.
Nyilvánosságra hozták a kormany.hu oldalon kedden a kegyelmi ügy azon dossziéját, amely az Igazságügyi Minisztériumban található.
A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.
szóljon hozzá!