
Beleadással próbálnak a betlehemes előadásra
Fotó: Borbély Fanni
A Menny és a Föld találkozása a Szentestén – ezt jeleníti meg a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia közösségének betlehemi előadása, amelyet vasárnap mutatnak be a Millenniumi templom kertjében, az adventi gyertyagyújtási ünnep után.
2024. december 22., 09:032024. december 22., 09:03
Lelkes közösség gyűlt össze a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia hittantermében a hét elején, hogy újra elpróbálják a már ismert szabadtéri betlehemi játékukat, amelyet több éve, hogy minden karácsonykor előadnak.
Zsigmond Éva Beáta, a Csíki Játékszín színésze vezetésével készül fel a csoport, a szervezéssel járó feladatokat Biró Juliánna, a Szociális Testvérek Társaságának kültagja végzi. Tőle tudjuk, hogy
Fotó: Borbély Fanni
„Mindig nagy élményt jelent számomra, ahogy megtapasztalom, hogy milyen lelkesen dolgozik össze a csapat az előadásra” – osztotta meg a Székelyhonnal Biró Juliánna. Hozzáfűzte, hogy a betlehemes játék központi alakja Jézus, és maga a Szent Család, de értékes szereppel bírnak a pásztorok, a királyok és az angyalok is.
– fogalmazott a csoportvezető.
Fotó: Borbély Fanni
Azt is kiemelte, hogy
Az előadás első próbáját novemberben kezdték el egy megbeszéléssel, azóta háromszor találkoztak. Nincs szükség arra, hogy gyakrabban próbáljanak, mert a szereplők többsége állandó és ismerik a szerepüket.
Ugyanakkor könnyíti a munkájukat, hogy négy évvel ezelőtt Nagy Tivadarnak, a Role zenekar vezetőjének, és Bakos Mihály Károly kántornak a segítségével hangfelvétel készült az előadásról, amelyet alaphangként tudnak lejátszani minden évben.
Fotó: Borbély Fanni
A próbán is ez a hangfelvétel csendült fel, és előkerült néhány fontosabb jelmez és kellék, segítségül, hogy jobban azonosuljanak a szerepekhez az előadók. Néhány eligazítás után végigpróbálták a műsort, látszott, hogy összeszokott csapatról van szó, az éppen hiányzókat is helyettesítették, amikor azok szerepére került sor.
– mondta Koncz Tamás, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium végzős diákja.
Fotó: Borbély Fanni
„Nekem pásztorasszony szerepem van, négy éve választottak erre a szerepre, azóta játszom ezt. Miután a Szent család szállást keres és elutasításokban van része, akkor lép színre a pásztorasszony, aki megmutatja azt a helyet, ahol megszállhatnak.
– magyarázta csíkszeredai Veres Sarolta, a közösség tagja. Szerinte Jézus születése méltó módon lesz megünnepelve, kellő ünnepélyességgel, az angyali kórus megjelenítésével.
Fotó: Borbély Fanni
Korábban az éjféli mise előtt adták elő a darabot a Millenniumi templomtéren, idén azonban kivételesen december 22-én, advent negyedik vasárnapján mutatják be. A központi parkban 17 órától kezdődik a gyertyagyújtási ünnepség, amelynek ünnepi szónoka Darvas Kozma József címzetes esperes lesz.
Fotó: Borbély Fanni
A közönség érkezése feltehetően 17 óra 45 perckor lesz, és ekkor kezdődik el a betlehemes játék.
Fotó: Borbély Fanni
A kötelező magánnyugdíjalapban összegyűlt pénz 30 százalékát adják ki egyben, 70 százalékát pedig havi lebontásban. A havonta történő kifizetést a szociális minimálnyugdíjhoz viszonyítják, ami most 1281 lej.
Öt fiatal jelentkezett arra, hogy visszaszerezze a keresztet a Duna jeges vizéből, azonban végül csak hárman ugrottak a folyóba Giurgiuban vízkeresztkor. A románok úgy tartják, hogy aki elsőként éri el a keresztet, egész évben szerencse kíséri.
Több autóban is kárt tett a tetőről lezúduló hó Gyulafehérváron. Az eset kapcsán óvatosságra hívja fel a járműtulajdonosok és gyalogosok figyelmét a helyi önkormányzat.
Eseménydús napokon vannak túl, és azokra is számítanak a Hargita és Maros megyei hegyimentők. Tapasztalataik szerint a balesetek többsége a sí- és szánkópályákon történik, de a hegyekben várható további havazás miatt a túrázóknak is résen kell lenni.
Két felnőttet és négy gyermeket vittek kórházba, miután autójukkal a jeges Beszterce-folyó medrébe zuhantak Dornavátrán.
A csendőrség kedden közölte, hogy hamisak azok a közösségi médiában terjedő képek, amelyeken állítólagos román csendőrök láthatók, amint egy épületben járólapot raknak le.
A közmédia mindenki számára ingyenesen elérhetővé teszi a Nemzeti Sport archív tartalmait – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
A romániai polgárok több mint kétharmada (68 százaléka) támogatná az ukrajnai béke megkötését az Egyesült Államok által szabott feltételek mellett – derül ki az Avangarde közvélemény-kutatásából.
Lezuhant kedden Aradon egy tízemeletes tömbház tetejéről két férfi. A tragédia a Romanilor sugárúton történt.
Meghalt Tarr Béla filmrendező kedden – közölte az MTI-vel Fliegauf Bence rendező a család nevében.
szóljon hozzá!