
Zarándokok a Mária-úton. Sok még a fejlesztenivaló. Archív
Fotó: Kristó Róbert
2010-ben kezdődött el a Mária-út kiépítése. Egyre több külföldi választja e zarándoklatot, ezért kérték fel a Mária-út menti Hargita megyei polgármesteri hivatalokat, hogy a településükön áthaladó szakasz karbantartásához járuljanak hozzá.
2017. szeptember 06., 17:532017. szeptember 06., 17:53
Ahhoz, hogy elégedetten távozzanak a zarándokok, összefogásra van szükség a civil szervezetek, önkéntesek, polgármesteri hivatalok és a megyei tanács részéről – mondta Molnár Sándor, a Mária-út erdélyi koordinátora.
„Évekkel ezelőtt a településeken azt kérdezték, mit festünk, ma már tudják, hogy a Mária-út jele, szeretnénk, ha a helybéliek ezentúl az eltévedt zarándokokat a Mária-úton útbaigazítanák, vagy ha az információs táblának baja esne, akkor szólnának, vagy megjavítanák.
– mondta Molnár Sándor. Gyergyószéken egyelőre két utszakasz halad át (M01 és M12) egy útszakasz van, amely rendbetétel előtt áll, de újabbat is terveznek Borszék felé. Az M01 Mária-út (Máriazell–Budapest–Máriapócs–Kolozsvár–Marosvásárhely–Parajd–Csíksomlyó) Gyergyószéket érintő szakasza: Bucsin-tető–Borzont–Gyergyóalfalu–Gyergyócsomafalva–Gyergyóújfalu–Vasláb. Az M12 Mária-út Brassó–Sepsiszentgyörgy–Csíksomlyó–Maroshévíz–Vatra Dornei útvonalon van, Bélbor–Maroshévíz–Galócás–Salamás–Várhegy–Gyergyóremete–Gyergyóditró–Güdüc–Gyergyószárhegy–Gyergyóalfalu–Gyergyócsomafalva–Gyergyóújfalu érintésével. Tervezik a Ditró–Borszék közötti szakasz kijelölését is.
Ahhoz, hogy a Mária-út Közép-Európa El Caminója legyen, összefogásra van szükség– mondta a koordinátor.
– ismertette Molnár Sándor.
Az Erdélyi Kárpát-Egyesülettel aláírt partneri szerződés alapján együttműködnek, az osztályok erejükhöz mérten vállalnak az útjelzésfestéstől kezdve csomagszállításig mindent. Parajdtól Alfaluig például a pünkösdi zarándokokat szintén gyergyószéki ekések vezetik.
– fogalmazott.
Molnár Sándor úgy véli, az utóbbi időben egyre több a teendő, ami a civil szervezetek erejét már meghaladja, ezen kívül pedig egyre több külföldi zarándokcsoport érkezik a térségbe a Mária-úton, ezért is fogalmazódott meg az igény arra, hogy a helyi polgármesteri hivatalokat be kell vonni, hogy a településükhöz tartozó szakaszok karbantartását vállalják el. Ennek érdekében, Barti Tihamér, a megyei tanács alelnöke megkereste a gyergyói útszakasz menti települések vezetőit. A településvezetők biztosították támogatásukról. Barabás Csaba, a megyei tanács elnöki kabinetjének vezetője is bejárva az El Caminót mindent megtesz annak érdekében, hogy az út megfelelő minőségi legyen – tette hozzá a koordinátor.
Jelenleg a Mária-utat végigjáró külföldi zarándokok „vadnak” ítélnek egy-egy útszakaszt, kutyatámadás, és rossz akaratú emberek miatt, és mert hiányzik a helyiek nyelvismerete is – mutatott rá Molnár Sándor. Franciaországból, Németországból, Luxemburgból, Ausztriából is érkeztek csoportok. Legutóbb egy 28 fős osztrák csoport zarándokolt a Mária-úton.
Ezidáig a polgármesteri hivataloknál, helyi plébániákon oldották meg a pecsételést, de olyan pontok kellenének, amelyek folyamatosan felkereshetők. Céljuk, hogy bővüljön a szálláshelyek száma is.
A Mária Út – Via Mariæ spirituális turistaút. Olyan zarándokút, mely a közép-európai népek Mária-tiszteletére épít, de egyben összekapcsolja a Mária-kegyhelyeket és az útvonal mentén lévő történelmi, kulturális értékeket, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül. Célja, hogy Közép-Európa vallási értékeit egységes rendszerré szervező turista- és zarándokútvonal, illetve ezek hálózata épüljön ki Európa ezen régiójában. A Mária út összeköttetést teremt kelet-nyugat irányban az osztrák Mariazell, Budapest, Máriapócs és Csíksomlyó között, valamint észak-dél irányban Czestochowa, Esztergom, Budapest, és Medjugorje között. Az útvonal egy nagy keresztet rajzol ki Közép-Európa térképén, ezáltal kialakítva egy El Caminóhoz hasonló, helyi hagyományokra épülő zarándokútvonal hálózatot.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!