
Nagy szükség van az egészségügyi személyzetre a Covid-kórházakban
Fotó: Haáz Vince
Olyan rendelet jóváhagyását javasolta a kormánynak Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár, amely lehetővé tenné, hogy orvostanhallgatók Covid-kórházakban fizetett önkéntesként dolgozhassanak orvosok és asszisztensek felügyelete alatt.
2020. november 19., 09:302020. november 19., 09:30
2020. november 19., 10:012020. november 19., 10:01
Az elképzelés szerint az egyetemisták ápolóként dolgozhatnának havi 120 órát, amiért a hónap végén 2500 lej jutalmat is kapnának, aki pedig nem azon a településen lakik, ahol a kórház van, annak az utazási vagy a lakhatási költségeit is fizetné a minisztérium. A belügyminisztériumi államtitkár szerint
ugyanis fontos, hogy a kórházak folyamatosan működjenek, illetve hogy mindig elégséges számú személyzet dolgozzon.
A Székelyhon érdeklődésére a Maros Megyei Klinikai Kórház szóvivője, Gáll Boglárka elmondta, noha eddig még nem voltak problémáik a személyzet számát illetően, azért
és az ország más kórházai is folyamatosan igénylik az egészségügyi személyzetet a Maros megyei kórházaktól. Lévén, hogy Marosvásárhely egyetemi központ, kérik, hogy orvosokat, ápolókat küldjenek azokba a kórházakba, ahol jóval kevesebben dolgoznak.
Ami a diákokat illeti, sokan érdeklődnek a lehetőség iránt, hiszen most, hogy csak online oktatáson vehetnek részt, hiányzik a gyakorlati képzés, a kórházban pedig tapasztalatot szerezhetnek, tanulhatnak egy-egy orvos beosztottjaként – válaszolta érdeklődésünkre Szőcs-Trinfa Klementina, a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség irodavezetője. Az ötödéves orvostanhallgató azt is elmondta, péntekig iratkozhatnak a diákok erre az önkéntesmunkára, majd azt követően osztják szét őket különböző kórházakhoz.
„Azt pontosan nem tudjuk, hol dolgozunk majd, milyen munkát fogunk végezni, de nagyon fontos, hogy részt vegyünk a kórházi munkákban.
– magyarázta az egyetemista lány, aki jelenleg otthon, Baróton tartózkodik.
A kórházakban örömmel fogadnák az önkéntes orvostanhallgatókat, hiszen mindenkire szükség van, aki dolgozni akar – mondta a Maros Megyei Klinikai Kórház szóvivője. Gáll Boglárka hozzátette, egyelőre nem tudják, hogyan fogják szétosztani a jelentkező diákokat, erről majd az egészségügyi minisztérium dönt és ad utasítást.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Nemzetközi színvonalú gokartpályával gazdagodott Csíkszereda. A Hargita Karting nemcsak a profi versenyzőknek kínál edzési lehetőséget, hanem a családok, a hobbigokartosok és a sportturizmus számára is új élményközpontot jelent.
Hét hónap alatt 359 alkalommal riasztották a Hargita megyei csendőrséget medve jelenléte miatt a településeken, kétszer annyiszor, mint tavaly, ugyanebben a periódusban.
Nicușor Dan államelnök kedd este bejelentette, hogy kihirdetett egy sor, az országos helyreállítási terv kritikus mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges törvényt, valamint ratifikálta a SAFE-megállapodást.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán frissítette a vörös és narancssárga hőségriasztásokat, amelyek az ország legnagyobb részén péntek reggelig érvényesek lesznek.
Vita robbant ki két férfi között, mivel egyikük nem volt hajlandó kölcsönadni a kőműves szerszámait a másiknak. Az ordibálásba torkollt konfliktust jelezték a hatóságoknak, a Kovászna megyei csendőrség a veszekedő feleket bírsággal sújtotta.
Medvével ütközött szerdára virradóra egy személygépkocsi Erdőszentgyörgyön, de a sérült állatot nem találták meg a vadászok.
szóljon hozzá!