
Poráczki Judit gyerekkönyvtáros Petre Ispirescuról is mesélt a diákoknak
Fotó: Barabás Orsolya
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár első alkalommal vesz részt a brassói George Bariţiu Megyei Könyvtár által szervezett országos rendezvényen. Ennek részeként a héten három alkalommal tartanak román nyelvű mesére épülő foglalkozást kisiskolások számára.
2021. június 09., 20:032021. június 09., 20:03
2021. június 09., 20:402021. június 09., 20:40
A Prietenie pe o sfoară virtuală címet viselő román nyelvű programra április 1-jéig jelentkezhettek a könyvtárak, a foglalkozásokat április 2. és június 15. között kell lebonyolítani. A héten a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárba várták a gyermekeket.
„Könyvtárunk először csatlakozott a már 9. alkalommal meghirdetett országos programhoz. Korábban olvastak már Andersen- és Grimm-meséket is, idén Petre Ispirescu román népmesegyűjtőre esett a választás. Ez kis nehézséget okoz, mert a szöveg tele van régies kifejezésekkel, és a gyermekeknek kell segítsünk, hogy ezeket megértsék” – részletezte Poráczki Judit gyerekkönyvtáros.
A diákok lerajzolták a meséből választott kedvenc mozzanatot
Fotó: Barabás Orsolya
A programon Gyergyószentmiklóson 2., 3. és 4. osztályos diákok vesznek részt, összesen négy osztály a Vaskertes, Fogarasy Mihály és Kos Károly Általános Iskolából. Pénteken tartják az utolsó foglalkozást. A diákokat kísérő tanítók öt meséből választhattak, hogy melyiket olvassák fel. Az olvasást követően a gyerekek azt a mozzanatot kell lerajzolják a meséből, amely a legjobban tetszett nekik. Az elkészült rajzokból június 14-én, hétfőn kiállítás nyílik a gyergyószentmiklósi könyvtárban.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
szóljon hozzá!