
Idén uszodával gazdagodott Marosvásárhely és Gyergyószentmiklós
Fotó: Haáz Vince
Országos interaktív térképet készített a Recorder.ro internetes oknyomozó portál, amelyen bárki megnézheti, hogy települése az európai uniós, országos és helyi pénzalapokból milyen beruházásokat végez. A székelyföldi megyék messze távol vannak az élvonaltól, de nem mondhatni, hogy tétlenkedtek.
2021. szeptember 12., 13:002021. szeptember 12., 13:00
A Recorder újságírói a szakminisztériumoktól, az országos befektetési alaptól, a megyei tanácsoktól és megyei jogú városoktól kérték be a folyamatban levő európai uniós, országos vagy helyi pénzalapokból zajló beruházásokat és megyékre, településekre leosztva tették közzé. Azok a beruházások kaptak helyet az összesítésben, amelyeket idén áprilisban már zajlottak, illetve a tervek szerint 2022 vagy 2023 végéig befejeződnek. Az újságíróknak
A begyűjtött adatokból kiderül, hogy a beruházások több mint fele uniós pénzalapból valósul meg, összesen 83 milliárd 861 millió 374 ezer lejből, ezt követi az országos forrásokból leosztott pénzek, majd a helyi, illetve olyan alapok, amelyek több forrásból érkeznek a polgármesteri hivatalokhoz. Országos szinten a pénzek 61,9 százalékát városon fogják elkölteni, míg a többit vidéki településeken. A közúti infrastrukturális fejlesztésekre fordítanak a legtöbb pénzt az elkövetkező időszakban Romániában, ezt követi a víz- és csatornahálózat kiépítése, a tömegközlekedés fejlesztése, az egészségügyi intézmények építése, bővítése, de az oktatási intézmények fejlesztése is. Hátul kullog a zöld energia népszerűsítése és a gazdasági központok fejlesztése. Az újságírók adatai alapján az első helyen, a legtöbb befektetéssel Bukarest áll, őt követi Szatmárnémeti, Temesvár, Kolozsvár, Nagyvárad, Arad.
Az összesítés értelmében Hargita megye 1 milliárd 617 millió 477 ezer lejt költ beruházásokra. Csíkszeredában 34 munkálat szerepel a Recorder jegyzékében, ezek nagy részét korábbi években kezdték el, és többet már befejeztek. Ezek közül van több iskola- és óvodafelújítás, de útjavítás, tömbházak hőszigetelése is. Folyamatban van az Octavian Goga sétány környékének felújítása, tornaterem-építés a Petőfi Sándor Általános Iskolánál és a Nagy István Művészeti Középiskolánál, illetve napköziépítés. Elkészült az észak-dél irányú elkerülő út, a felújítás a Kalász negyedben, a Zsögöd utca második szakasza, és az Ifjúság utca korszerűsítése (mindkettő országos alapból).
A Hargita Megyei Tanács itt egyetlen munkálattal szerepel: a csíkpálfalvi út felújításával, amelyet országos pénzalapból finanszíroztak, ennek értéke 3 millió 677 ezer lej.
Székelyudvarhelynek kilenc beruházása zajlik jelenleg helyi, országos vagy uniós pénzalapokból, és ebből egy, az inkubátorház építése a Hargita Megyei Tanácson keresztül zajlana majd. A Recorder kimutatása szerint Székelyudvarhelyen idén uniós alapokból befejezték a Szent Lukács Központ felújítását, tömbházakat szigeteltek, bizonyos beruházásokat végeztek a Bányai János Műszaki Szakközépiskolában. A tervek szerint 2022 végéig több utcát fognak megjavítani Székelyudvarhelyen uniós pénzalapokból, összesen 46 millió 58 ezer lej értékben. Jövő év végéig sporttermet építenek az Orbán Balázs Általános Iskolához, felújítják a Bethlen Gábor Általános Iskola sporttermét és a Székely Támadt Várban is beruházásokat kezdenek el, uniós pénzforrásokból.
Gyergyószentmiklós 14 beruházással szerepel a Recorder összesítésében, ebből négy a víz- és csatornahálózat kiépítésére vonatkozik. 2023 végéig a gyergyószentmiklósi önkormányzat 33 millió 123 ezer lejt költhet a közterületek és az úthálózat felújítására, de kisebb összegeket is nyertek különböző utcák rendbetételére.
A Csodavilág Napköziotthon emeleti termekkel bővült – ez a munkálat befejeződött, épp a napokban vehetik birtokba a gyerekek. 5 millió 363 ezer lejt költhet a gyergyószentmiklósi önkormányzata a városi közvilágítás hatékonyabbá tételére, mindezt 2022 végéig.
Maros megye az összesítés szerint az elkövetkező években 2 milliárd 405 millió 546 ezer lejt költ beruházásokra. Marosvásárhely 40 beruházási tervvel szerepel, de ha jobban elolvassuk azokat, láthatjuk, hogy vannak olyanok is, amelyek megvalósulása bizonytalan. Hiszen az szerepel, hogy helyi pénzalapokból javítják meg a volt Sportakadémia sportpályáit, a Ligetben levő teniszpályákat, parkot alakítanak ki a Belvedere lakónegyedben, éttermet építenek a Somostetőre, atlétikai pályát és stadiont a Ligetbe. Ezek közül kevés fog megvalósulni, különösen helyi költségvetési forrásokból.
Láthatjuk, hogy a felsorolt beruházások közül, aminek valós és látható eredménye van, az a víz- és csatornahálózat bővítése, tömbházak hőszigetelése, a megyei törvényszék és a fellebbviteli bíróság épületeinek felújítása és kibővítése, iskolák felújítása és oktatási eszközök beszerzése. Öt beruházás vonatkozik az elektromos, dízel és hibrid buszok beszerzésére és töltőállomások kialakítására, ezek folyamatban vannak, legtöbbjük megvalósítási határideje jövő év vége, vagy 2023.
A Recorder által összeállított listából kiderül, hogy Marosszentgyörgynek 10, Szászrégennek 8, Szovátának 4, Nyárádszeredának, Erdőszentgyörgynek és Segesvárnak 5-5 beruházása van folyamatban. Kovászna megye, a Recorder szerint 1 milliárd 134 millió 143 ezer lejt költ befektetésekre, s ezzel az összeggel a képzeletbeli rangsor második felében foglal helyet.
Április 16-ig igényelhető a Szülőföldön magyarul program támogatása a mipont.hu felületen. Az adatok helyes beírására figyelni kell, esetenként a bankszámlaszám kapcsán lehet félreértés. Mi történik, ha helytelen bankszámlaszámmal adta le valaki?
A Romsilva jutalomban részesítette az erdészt, aki eltűnésük után egy nappal megtalálta az erdőben a két dicsőszentmártoni kislányt.
Idén márciusban 4,7 százalékkal több új személyautót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 harmadik hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) szerdán közzétett előzetes adataiból.
Törvénytelen munkálatokat tártak fel a hatóságok egy Hargita megyei természetvédelmi területen, az ügyben feljelentést tettek.
Törvénytelenül kihelyezett fémsorompónak ütközött egy autó Dicsőszentmártonban, ami miatt jelentősen megrongálódott. A rendőrség szerdán indított vizsgálatot az ügyben, a feltételezett elkövetőt pedig 24 órára őrizetbe vették.
Felfüggesztett jogosítvánnyal vezetett egy 32 éves, Brassó megyei férfi, akit a rendőrök Gyergyóholló térségében állítottak meg. Az ellenőrzés során kiderült, hogy nem rendelkezett érvényes vezetői engedéllyel, ezért bűnügyi eljárás indult ellene.
Mintegy 40 banival csökkent a gázolaj literenkénti ára szerdán, egyelőre az OMV és a Petrom-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdai előrejelzése szerint csütörtök reggeltől szombat estig a szél erősödése és jelentősebb mennyiségű csapadék várható az ország nagy részén, hegyvidéken havazásra is számítani lehet.
Az ukrán-román védelmi együttműködés lehetőségeiről, főként harci drónok közös fejlesztéséről és gyártásáról tárgyalt Radu Miruță védelmi miniszter kedden a hivatalában Szerhij Bojev ukrán védelmi miniszterhelyettessel.
Oana Țoiu külügyminiszter Kijevben, az uniós külügyminiszterek informális tanácskozásán megerősítette, hogy Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát – tájékoztatta az Agerprest kedden a külügyminisztérium.
szóljon hozzá!