
Négy-, hat- és tízcsoportos bölcsődeépületek terveit készítik el. Képünk illusztráció
Fotó: Vajda János/MTI
Elkötelezett a decentralizáció mellett, hisz a helyi közösség erejében, hogy helyi szinten bölcsebben tudják ellátni a feladatokat, mint központi irányítással – fejtette ki pénteki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter.
2021. február 12., 19:152021. február 12., 19:15
2021. február 12., 19:442021. február 12., 19:44
Cseke Attila fejlesztési miniszter pénteken kistérségenként találkozott a háromszéki önkormányzati vezetőkkel. Sajtótájékoztatón rámutatott, az általa vezetett tárcának koordináló szerepe van a decentralizációban, a minisztériumokat segíti, hogy a folyamat működjön. Első lépésben Novák Károly Eduárd ifjúsági és sportminiszterrel egyeztetett, a terveik szerint benyújtják a parlamentbe az erre vonatkozó törvénytervezetet,
A decentralizáció mikéntjéről a szakminisztérium készít elemzést.

Prioritásként kezeli a háromszéki beruházásokat – ígérte pénteken Sepsiszentgyörgyön Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Cseke Attila arról is beszámolt, hogy pénteken közvitára bocsátották az Országos Építési Felügyelőség regionális szintjének megszüntetéséről szóló tervezetet. Az intézményreform a közigazgatási átszervezés része, a hatékonyságra fektetik a hangsúlyt.
Az építési felügyelőségnél három szint van, a munka nagy részét a megyékben végzik, az országos hatóság koordinál és ellenőriz. Országos szinten közel négyszáz ellenőrzési joggal bíró felügyelőt foglalkoztatnak, regionális szinten viszont mindössze tizennégyet. Tehát ezen a szinten a legfontosabb hatáskörét nem gyakorolja az intézmény,
– szögezte le a miniszter.
Cseke Attila szerint egy-két év alatt teljesen megújul a bölcsődei rendszer
Fotó: Facebook/Cseke Attila
Cseke Attila a bölcsődeépítési programról is beszélt, leszögezve, hogy egy-két év alatt teljesen átalakul a rendszer, az önkormányzatok válláról leveszik a terhet, és
Az Országos Befektetési Társaság már elkészítette a látványterveket, tavaszig három típusú bölcsődeépületre (négy-, hat- és tízcsoportosokra) lesznek meg a tervek. Ezzel párhuzamosan a szabályozást is módosítják, hiszen azt még a kilencvenes évek elején fogadták el.
Románia az utolsó helyen áll az Európai Unióban a bölcsődei helyek számát illetően, a három év alatti gyerekek számához viszonyítva nem éri el a négy százalékot, miközben Bulgáriában ez tizenegy százalék, a listavezető Dániában pedig hetven.
„Ha megépülnek a bölcsődék, a működtetést az állam biztosítja, egy-két év alatt teljesen megújul a rendszer” – mutatott rá Cseke Attila.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!