
A Figura decemberi programja
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
Lázár Ervin 1964-ben megjelent meseregénye nyomán mutatja be a gyergyószentmiklósi színtársulat A kisgyerek és az oroszlánok című gyerekelőadását december 7-én. Ezzel egy több mint 30 éve játszott előadást visznek színre újra.
2024. december 04., 17:232024. december 04., 17:23
A Figura Stúdió Színház alapításának 40. évfordulóját ünnepli, így a 2024-25-ös évad során olyan régi címeket, darabokat gondolnak újra, amelyek fellelhetők a színház kezdeti repertoárjában.
A mostani meseelőadást Kolozsi Borsos Gábor, a társulat színésze viszi színpadra, aki először dolgozik rendezőként kollégáival – hangzott el az előadásról szóló sajtótájékoztatón.
Bruckner Szigfrid neve bizonyára sokaknak ismerősen cseng, de azt már kevesen tudják róla, mi történt vele azelőtt, hogy a legendás erdőbe költözött. Volt ő főzsonglőr, artista, hírhedt tigrisverő, de mindeközben hősies férj és hű barát is. Erről Panka, legjobb barátja bőven tudna mesélni, és most mesél is örömmel. Ez a történet róluk szól: egy kislányról, aki gyermekkorának fészerében oroszlánokat lát vendégül, Szigfridről és feleségéről, Szilviáról, akik hosszú évek után újra találkoznak, Gabrielláról, az építésznőről, aki emlékszik még, milyen gyerekként küzdeni egy célért, egy bátor táncosnőről és egy… Na de ha mindenkit bemutatnék, ki lenne majd a meglepetés?
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
Lázár Ervin első meseregényének színpadi adaptációja a cirkusz parádés világán keresztül mesél
Kolozsi Borsos Gábor rendező elképzeléseit és munkáját segíti rendezőasszisztensként Páll-Gecse Ákos bábszínész, aki a színpadi mozgás mellett zsonglőrködésre tanította a szereposztás tagjait. Az alkotócsapatot erősíti Balázs Helga dramaturg; Huszár Kató díszlet- és jelmeztervező; a zeneszerzőként debütáló Barti Lehel-András, aki szintén a Figura társulatának tagja, valamint zenei munkatársként Bernád Boldizsár. A kisgyerek, Panka fészerében majdnem a teljes társulat megfordul.
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
A decemberi premiert követően az előadást a székelyudvarhelyi nézők előtt is bemutatja a társulat, a Tomcsa Sándor Színház bérletes előadásaként. December folyamán sor kerül a Fordulatok – Figura40 nevet viselő rendhagyó kiállítás megnyitójára, majd a két ünnep között, 27-én és 29-én az élőzenés Liliomot tekinthetik meg a gyergyószentmiklósi nézők.
Megkezdődött a fakó keselyű romániai visszatelepítése: az első madarak március kilencedikén érkeztek meg a Fogarasi-havasokba. A Spanyolországból hozott példányokat az akklimatizációs időszak után fokozatosan engedik szabadon.
A romániai polgárok mintegy 80 százaléka idén nagyobb figyelmet fordít az árakra az online vásárlásoknál, és 57,8 százalékuk lemond a nem nélkülözhetetlen termékekről – derül ki a Cargus futárcég kedden közzétett felméréséből.
Bemutatta új modelljét a Dacia: a Striker egyfajta átmenet a kompakt kombik és az SUV-ok között, tekintve, hogy formavilága mindkettőből ötvöz valamennyit.
Évről évre csökken a tarlótüzek száma a Hargita megyei Natura 2000-es területeken, ám az egy általános probléma, hogy éppen a védett területek felégetőit nehéz felelősségre vonni. A legtöbb ilyen tarlóégetési ügy eredménytelenül zárul.
A tanügyi szakszervezetek szerint bizonyos iskolaigazgatók és főtanfelügyelők nyomást gyakorolnak a tanárokra, hogy vegyenek részt az országos próbavizsgákon, miután egy belső referendumon ezek bojkottja mellett foglaltak állást a pedagógusok.
Még várniuk kell a bírósági ítéletre azoknak az egészségügyben dolgozóknak, akiknek a nevében perel a szakszervezet a kormány által múlt évben elrendelt bérpótlékcsökkentés miatt.
A közel-keleti konfliktusok miatt válságos irányba fordult energiapiaci helyzetre jelentik be válaszaikat a környező európai országok, de a polgárok is.
Andrei Țărnea külügyminisztériumi szóvivő szerint eddig mintegy 2000 román állampolgár tért haza az Öböl menti országokból az evakuáló, repatriáló, illetve a román hatóságok támogatásával megszervezett kereskedelmi járatokkal.
Sűrű hétvégéjük volt a Hargita megyei közlekedésrendészet munkatársainak: átfogó ellenőrzések zajlottak a megye területén, melyek alkalmával több mint 90 bírságot szabtak ki a sofőrökre. A büntetések összértéke meghaladja az 52 ezer lejt.
Közzétette a következő két hétre, a március 9–23. közötti időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat. A tavaszias melegre nem lehet panaszunk, a porra viszont igen, ugyanis csapadék szinte egyáltalán nem valószínű.
szóljon hozzá!