
A Maros megyében is elindított Örökségünk őrei című vetélkedőt ismertették
Fotó: Antal Erika
A fiatalok érdeklődésének a felkeltése, közösségszervezés, az épített örökség népszerűsítése és megismertetése a célja annak a kezdeményezésnek, amely Kolozsváron és környékén már két éve működik, igen nagy sikernek örvend, és Maros megyére is kiterjesztenek.
2017. október 26., 17:422017. október 26., 17:42
2017. október 26., 17:442017. október 26., 17:44
Az Örökségünk őrei című vetélkedő olyan 9. és 12. osztályos tanulóknak és tanáraiknak szól, akiket érdekelnek a műemlékek, szűkebb környezetük épített öröksége. Hegedűs Csilla műemlékvédelmi államtitkár, Csép Andrea parlamenti képviselő, Novák Zoltán szenátor és Györfi Zalán, a Maros Megyei Múzeum munkatársa csütörtökön sajtótájékoztatón ismertették a projektet.
Hegedűs Csilla elmondta,
Ezt a vonalat indítja Maros megye, ahol november 12-éig jelentkezhetnek a 15 fős csapatok egy-egy tanár irányításával. November 19-én sorsolják ki, hogy melyik csapat hányadiknak választhatja ki az épített örökséget, amelyet örökbe fogad.
Február első felében lesznek a helyi döntők, addig van idejük dolgozni a csapatoknak, a legjobb ötleteket megvalósítani, majd februárban-márciusban szervezik meg a megyei döntőket.
– fogalmazott Csép Andrea, annak a reményének is hangot adva, hogy a középiskolások és tanáraik meglátják ebben a projektben a nagyszerű lehetőséget, hogy hogyan népszerűsíthetik környezetük műemlékeit, mivel tehetnék azokat vonzóvá, hasznossá a társadalom számára.
Hegedűs Csilla arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a vetélkedő nem egy újabb tantárgyverseny, ez arról szól, hogy a diákok saját maguknak felfedezzék az épületeket, és 21. századi kortárs módon mutassák be azokat.
– fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy a tavaly 1500 gyerek vett részt a projektben.
A műemlék épületekről nem tanítanak az iskolában, hiszen nincs benne a tantervben, általában egy-egy település lakói sem nagyon ismerik környezetük épített örökségének minden darabját, nem beszélnek róla, ez a vetélkedő pedig nagyszerű alkalom, hogy felkeltse a figyelmet arra, hogy egy-egy fal, lerobbant épület mennyi értéket hordoz, miért érdemes annak a múltját megismerni – mondta Györfi Zalán régész, a múzeum munkatársa.
Az épített örökség napjainkban gyakran használt kifejezés, amely meghatározza a múltunkat, a jelenünket és a jövőnket is – hangsúlyozta Novák Zoltán, hozzátéve, hogy ezek a műemlék épületek nem csak az identitásmegőrzést szolgálják, de a gyakorlatban is szerepük van, hasznot hozhatnak, gazdasági, kulturális, társadalmi szempontból is az adott közösségnek.
A vetélkedőre az emokefranciska@gmail.com címen, vagy a 0747-922745-ös telefonszámon lehet jelentkezni november 12-éig. Addig a tanároknak – nem csak történelem-, bármilyen más szakos tanároknak – az a feladatuk, hogy összeállítsák a 15 fős csapatokat. A Csép Andrea és Novák Zoltán képviselői, illetve szenátori irodájában bármikor útbaigazítást, információt lehet kérni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!