
Karen Daveyan. Felkeresi az örmény gyökerű erdélyi közösségeket
Fotó: Karen Daveyan/Facebook
Karen Daveyan, az örményországi örménykatolikus egyház papja a következő napokban örmény gyökerű erdélyi közösségeket látogat meg Székelyudvarhelyen, Szépvízen, Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen, Erzsébetvárosban, Szamosújváron és Kolozsváron. A találkozósorozat Budapesten, az első ízben sorra kerülő örménykatolikus konferenciával, majd szentmisével zárul.
2019. szeptember 03., 14:252019. szeptember 03., 14:25
A látogatás előzményeiről Minier Ottót, a székelyudvarhelyi Magyarörmény Kulturális Egyesület elnökét kérdeztük. Mint megtudtuk, a tavaly májusi örményországi zarándoklat során az egyesület tagjai az őshaza számos vallási és történelmi látnivalója mellett megismerkedtek az örményországi örménykatolikus egyház papjával, Karen Daveyan atyával. A fiatal lelkipásztor a római Pápai Örmény Kollégium diákja volt, akit – a korábban Erdélyben vizitációt végző – Nerses der Nersessian püspök szentelt fel. Jelenleg az Ghiumri Egyházmegye lelkipásztoraként végzi papi tevékenységét.
„Daveyan atya személyes kapcsolatai révén jó ismerője erdélyi és magyarországi helyzetünknek, de életünk, magyarörmény katolikus közösségeink személyesebb megismeréséért, egyesületünk tagjainak jóvoltából meghívtuk 2019 szeptemberében Erdélybe és Budapestre, amit ő szívesen elfogadott” – részletezte az elnök. Az erdélyi magyarörmény egyesületek valamint a Budapesti VI.; XIV. és XV. Kerületi- illetve a Budaörsi Örmény Kisebbségi Önkormányzatok támogatásával állították össze a zarándokút programját.
A találkozássorozat helyszínei
A közösségi együttlétek során Karen Daveyan atya bemutatja az anyaországi örmény katolikus egyház életét, Minier Ottó pedig Urarturól, az ősi örmény birodalomról tart vetítettképes előadást.
A gyergyószentmiklósi Kisboldogasszony-titulusú örménykatolikus templom
Fotó: Beliczay László
A gyergyószentmiklósi Kisboldogasszony-titulusú örménykatolikus templom búcsúja vasárnap 12 órakor kezdődik. A szent liturgiát Jakubinyi György érsek, örmény katolikus kormányzó elnökli a környék papsága és Karen Daveyan örményországi örmény katolikus pap koncelebrálásával. Jelen lesz Datev Hagopian, a romániai Örmény Apostoli Egyház püspöke. Ebéd után, a Korona-teremben kerül sor az előadásokra, beszélgetésre.
Hétfőn, szeptember 9-én, Marosvásárhelyen a Bolyai téri unitárius egyház közösségi házában 11 órától tartják a találkozót és az előadásokat. Kedden az erzsébetvárosi Árpád-házi Szent Erzsébet plébániatemplomban 10 órakor kezdődik a szentmise, utána az örmény közösségi házban találkozhatnak az érdeklődők Daveyan atyával és hallgathatják meg az előadásokat. Szamosújváron csütörtökön előbb meglátogatják az örménykatolikus székesegyházat és múzeumot, majd a helybéli örmény közösségi házban 12 órától lesznek az előadások, beszélgetések. Kolozsváron 17.30 órától kezdődik az előadás az örmény közösségi házban, amit szintén beszélgetés követ.
Szeptember 13-án 17 órától tartják az I. Örménykatolikus Konferenciát Budapesten a közösségi házban, a hatodik kerületi Eötvös 10. szám alatt, a harmadik emeleten. Szeptember 15-én, vasárnap Budapesten, az Orlay utcai örménykatolikus templomban 11 órától kezdődik az ünnepi, a zarándoklatért is hálaadó szentmise.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!