
Karen Daveyan. Felkeresi az örmény gyökerű erdélyi közösségeket
Fotó: Karen Daveyan/Facebook
Karen Daveyan, az örményországi örménykatolikus egyház papja a következő napokban örmény gyökerű erdélyi közösségeket látogat meg Székelyudvarhelyen, Szépvízen, Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen, Erzsébetvárosban, Szamosújváron és Kolozsváron. A találkozósorozat Budapesten, az első ízben sorra kerülő örménykatolikus konferenciával, majd szentmisével zárul.
2019. szeptember 03., 14:252019. szeptember 03., 14:25
A látogatás előzményeiről Minier Ottót, a székelyudvarhelyi Magyarörmény Kulturális Egyesület elnökét kérdeztük. Mint megtudtuk, a tavaly májusi örményországi zarándoklat során az egyesület tagjai az őshaza számos vallási és történelmi látnivalója mellett megismerkedtek az örményországi örménykatolikus egyház papjával, Karen Daveyan atyával. A fiatal lelkipásztor a római Pápai Örmény Kollégium diákja volt, akit – a korábban Erdélyben vizitációt végző – Nerses der Nersessian püspök szentelt fel. Jelenleg az Ghiumri Egyházmegye lelkipásztoraként végzi papi tevékenységét.
„Daveyan atya személyes kapcsolatai révén jó ismerője erdélyi és magyarországi helyzetünknek, de életünk, magyarörmény katolikus közösségeink személyesebb megismeréséért, egyesületünk tagjainak jóvoltából meghívtuk 2019 szeptemberében Erdélybe és Budapestre, amit ő szívesen elfogadott” – részletezte az elnök. Az erdélyi magyarörmény egyesületek valamint a Budapesti VI.; XIV. és XV. Kerületi- illetve a Budaörsi Örmény Kisebbségi Önkormányzatok támogatásával állították össze a zarándokút programját.
A találkozássorozat helyszínei
A közösségi együttlétek során Karen Daveyan atya bemutatja az anyaországi örmény katolikus egyház életét, Minier Ottó pedig Urarturól, az ősi örmény birodalomról tart vetítettképes előadást.
A gyergyószentmiklósi Kisboldogasszony-titulusú örménykatolikus templom
Fotó: Beliczay László
A gyergyószentmiklósi Kisboldogasszony-titulusú örménykatolikus templom búcsúja vasárnap 12 órakor kezdődik. A szent liturgiát Jakubinyi György érsek, örmény katolikus kormányzó elnökli a környék papsága és Karen Daveyan örményországi örmény katolikus pap koncelebrálásával. Jelen lesz Datev Hagopian, a romániai Örmény Apostoli Egyház püspöke. Ebéd után, a Korona-teremben kerül sor az előadásokra, beszélgetésre.
Hétfőn, szeptember 9-én, Marosvásárhelyen a Bolyai téri unitárius egyház közösségi házában 11 órától tartják a találkozót és az előadásokat. Kedden az erzsébetvárosi Árpád-házi Szent Erzsébet plébániatemplomban 10 órakor kezdődik a szentmise, utána az örmény közösségi házban találkozhatnak az érdeklődők Daveyan atyával és hallgathatják meg az előadásokat. Szamosújváron csütörtökön előbb meglátogatják az örménykatolikus székesegyházat és múzeumot, majd a helybéli örmény közösségi házban 12 órától lesznek az előadások, beszélgetések. Kolozsváron 17.30 órától kezdődik az előadás az örmény közösségi házban, amit szintén beszélgetés követ.
Szeptember 13-án 17 órától tartják az I. Örménykatolikus Konferenciát Budapesten a közösségi házban, a hatodik kerületi Eötvös 10. szám alatt, a harmadik emeleten. Szeptember 15-én, vasárnap Budapesten, az Orlay utcai örménykatolikus templomban 11 órától kezdődik az ünnepi, a zarándoklatért is hálaadó szentmise.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
szóljon hozzá!