
Változó, hogy mennyi pénzt utalnak az ösztöndíjakra, illetve az oktatási beruházásokra. Különbségek. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A Tiszta iskolák nevű projekt második kiadása során a Román Akadémiai Társaság képviselői alternatív jelentést készítettek Maros megye oktatásának 2019–2020-as helyzetéről. A december végén megjelent jelentésben négy szempontot vettek figyelembe: az iskolai ösztöndíjakat, iskolai javak és szolgáltatások helyzetét, az orvosi kabinetek állapotát, illetve az oktatás megyei szintű finanszírozását.
2021. január 09., 14:052021. január 09., 14:05
A projektben való részvétel iránti kérelmeket Maros megye valamennyi iskolájához elküldték a Román Akadémiai Társaság által kezelt platformon keresztül, és az adatgyűjtési folyamatot 2020. június elejéig meghosszabbították. Összesen 102 oktatási egységnek küldték el a kérdéseiket. A fehéregyházi és a balavásári iskolákon kívül minden oktatási intézmény válasza megérkezett, tehát
Csak 43 önkormányzat osztott ki pénzt az ösztöndíjak teljes alapjára 2019-ben, akárcsak 2020-ban, és ezek közül
Emellett 86 intézményben nem létezik vagy nem folyósítanak ösztöndíjat. A 102 helyi közigazgatási egység közül csak tizennégy esetében van érvényes helyi tanácsi döntés az iskolai ösztöndíjakkal kapcsolatban, hetvenkilencnél egyáltalán nincs, és hét iskola nem válaszolt erre a kérdésre.
Az érdemösztöndíj értéke Dicsőszentmártonban a legnagyobb, itt havi 300 lej, a legkevesebbet pedig Szászrégenben és Marosludason adnak, mindkét helyen 100 lejt. A szociális támogatások értéke is nagyon különböző:
A jelentésből kiderült, megyeszinten csak Nagysármás, Segesvár, Szászrégen és Dicsőszentmárton önkormányzata utalta át teljes mértékben és a törvény által előírt jogi szabályoknak megfelelően az ösztöndíjakat.
Összesen 65 Maros megyei önkormányzat osztott ki bizonyos összegeket oktatással kapcsolatos beruházásokra 2019-ben, és 52 önkormányzat tette ugyanezt 2020-ban. 2019-ben a beruházásokra elkülönített teljes összeg 82,6 millió lej, 2020-ban pedig csaknem 92 millió lej volt – derül ki a jelentésből. Megyei szinten 103 iskolai orvosi rendelő és 17 iskolai fogorvosi rendelő működik. A legtöbb iskolai orvosi rendelő a városokban található, a vidéki helyzet kritikus,
2019-ben csak hat helyi közigazgatási egység osztott ki forrásokat az iskolai orvosi kabinet megfelelő működésére, 2020-ra pedig hét önkormányzat különített el pénzt ugyanerre. Azaz 2019-ben 66 167 lejes beruházást eszközöltek a Maros megyei önkormányzatok az iskolai rendelők felújítására, korszerűsítésére, 2020-ban pedig 947 874 lejt utaltak ki ugyanerre a célra.
Makfalván ezután invesztálnak az oktatásba
A jelentés szerint 2019–2020-ban Makfalva községben történt a legalacsonyabb értékű oktatási beruházás. Megkeresésünkre Vass Imre polgármester elmondta, már felépült egy új, hosszabbított programmal működő óvodaépület, de az átadásra idén nyáron fog sor kerülni, ezt egy 45 390 euró értékű európai uniós támogatásból építették fel. A Makfalva községhez tartozó hármasfalusi iskola teljes felújítása ezután következik, itt kicserélik a tetőszerkezetet, a padlózatot és bútorzatot, ezt egy 2,9 millió lej értékű kormánytámogatásból valósítják meg – tette hozzá a községvezető. Összesen 425 gyerek jár óvodába és általános iskolába a Kis-Küküllő menti faluban, és minden tanegységükben van benti mosdó és vécé – tudtuk meg Vass Imrétől.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás