Hirdetés
Hirdetés

Orbán Viktor: óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét

Orbán Viktor: nekünk, magyaroknak gondolkodnunk kell egy saját út megtalálásán •  Fotó: Illés Boglárka államtitkár Facebook-oldala

Orbán Viktor: nekünk, magyaroknak gondolkodnunk kell egy saját út megtalálásán

Fotó: Illés Boglárka államtitkár Facebook-oldala

Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.

Székelyhon

2024. november 21., 15:302024. november 21., 15:30

Beszéde elején a miniszterelnök megemlékezett a közelmúltban elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárról.

Értékelése szerint a tavalyi és az idei év a magyar nemzetpolitika egyik legizgalmasabb időszaka volt. Kiemelte, bármilyen erős is legyen az anyaország, nem tudja alapvetően megváltoztatni a közép-európai realitásokat, arra azonban képes, hogy életben tartsa a reményt:

amikor majd a dolgok ismét megfelelő módon rendeződnek újra, akkor a magyarok ne álljanak készületlenül.

Az eddigi nemzetpolitikai eredmények tehát nem a megoldást jelentik, hanem a remény életben tartását – szögezte le.

Emlékeztetett, a kormányzat 2010 óta összesen 1374 milliárd forintot,

évi mintegy 100 milliárd forintot költött nemzetpolitikára,

ezzel a 2010 előtti időszak évi 9,1 milliárdos támogatását sikerült megtízszerezni.

Ebben az összegben nincsenek benne a gazdaságfejlesztési programok: 330 milliárd forint értékben valósítottak meg 9300 beruházást a Kárpát-medencében a magyar államhatárokon kívül. Idén 2,5 milliárd forinttal támogatnak különböző szervezeteket, az oktatás, kultúra, egyház, sport és ifjúság területén, ezen felül 96 nemzeti jelentőségű intézmény működését biztosítják – tette hozzá. Összegzése szerint az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti. Kiemelte,

a magyar diplomáciatörténet legsűrűbb éve volt a 2024-es.

Májusban itt járt a kínai elnök, nemrég pedig itt tartották az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, „negyvenegynéhány európai államfő jött el, hogy jól elszigeteljen bennünket” – fogalmazott. A magyar főváros adott otthont az Európai Unió 27 tagállama informális csúcstalálkozójának is, ahol elfogadták a budapesti nyilatkozatot. Ez „talán az utolsó kísérlet arra, hogy az európai versenyképességet megmentsük” – idézte a miniszterelnököt az MTI.

Visszatekintése szerint teljesült az az európai választási kampány idején megfogalmazott remény is, miszerint a liberális, progresszív politikai erőkkel szemben a patrióta erők legyenek többségben a nyugati világban. A Patrióták frissen megalakult európai parlamenti képviselőcsoportja „első dobásként” rögtön a harmadik legnagyobb frakcióként jött létre – emelte ki.

Hirdetés

A miniszterelnök kitért az amerikai elnökválasztás eredményére is, amellyel elmondása szerint Amerika patrióta fordulatot vett. A 2024-es esztendőben az amerikai elnökválasztással, az európai választással, a sikeres egész éves diplomáciai munkával

a magyar külpolitika mozgásterét sikerült kiszélesíteni

– értékelt Orbán Viktor. Elmondta, Magyarországon a külpolitikai gondolkodásban két politikai iskola létezik. Ezek egyike az, hogy tőlünk nyugatra egy versenyképesebb, fejlettebb és boldogabb életet lehetővé tevő, modernebb világ létezik, ezért az a feladatunk, hogy ezt megismerjük, ahol kell, „magyarítsuk”.

Az elmúlt időszakban azonban azt látni, hogy ennek a gondolatnak az evidens érvényessége megkérdőjeleződött, „talán el is veszett” – tette hozzá. A kormányfő kiemelte, „Európa utat tévesztett”, és Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke az Európai Bizottság kérésére készített jelentéséből világosan kitűnik, hogy ha nem lesznek bátor és új politikai döntések Európában, akkor Európa leszakadása a világ ma rajtunk kívül erősödő gazdasági és politikai centrumaihoz képest exponenciálisan nőni fog.

Orbán Viktor rámutatott:

ha az EU ma az Egyesült Államok egyik tagállama lenne, akkor a harmadik legszegényebb tagállam lenne.

Emellett, csak az idei évet nézve, az európai gazdaság egy százalék alatt nő, miközben az Egyesült Államok 3–4 százalékkal, a távol-keleti központok pedig 5–7 százalékkal növekednek évente – fűzte hozzá.

A számok jól mutatják, hogy nekünk, magyaroknak gondolkodnunk kell, a saját magunk logikájából és érdekeiből kiindulva egy saját út megtalálásán, mert ebben a pillanatban Európa nem képes arra, hogy kialakítson egy olyan stratégiát, amellyel visszanyerheti a versenyképességét. Orbán Viktor hangsúlyozta, az utolsó esély van előttünk a budapesti versenyképességi nyilatkozattal, amely azt mondja, hogy fél éven belül érzékelhető változásoknak kell bekövetkezni. Ellenkező esetben az európai versenyképesség talán behozhatatlanul lecsökken, lemarad – tette hozzá.

A kormányfő ismertetése szerint

a gáz ára az orosz–ukrán háború után bevezetett szankcióknak köszönhetően ma négyszerese, az áramé pedig másfél-kétszerese az Egyesült Államokban ismert áraknak.

Ilyen árvereseny-hátrány mellett semmilyen ágazatban nem lehetsz versenyképes, nincs olyan vállalatszervezési módszer vagy technológiai innováció, amely a legalapvetőbb kérdésben, a gazdaság működtetéséhez szükséges energia kérdésében ilyen hátrányt kompenzálni tudna – jelentette ki Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint ha nem hozunk Európában az elkövetkező hat hónapban olyan döntéseket, amelyek radikálisan átalakítják a mai közös piac gazdasági alapvetéseit, akkor menthetetlenül le fogunk szakadni.

A miniszterelnök úgy fogalmazott: itt az ideje azzal megpróbálkozni, hogy a saját utunkat kell járni, és nem a nyugatot kell másolni, meg kell barátkoznunk olyan kifejezésekkel, mint gazdasági semlegesség, olyan gondolatokkal, mint nemzeti önérdek. Ez a feladat, és ebben nem áll rosszul Magyarország az elmúlt évek döntéseinek köszönhetően, amelyek egy számunkra, Európa számára kedvezőtlenül változó közegben is biztosítják nemcsak Magyarország fennmaradását, hanem azon erőforrások előállítási képességét is, amely a nemzetpolitikához nélkülözhetetlen – közölte.

Orbán Viktor hangsúlyozta,

robusztus és sikeres gazdaságpolitika nélkül nincs megtámogatott, erős, biztos pénzügyi lábakon álló nemzetpolitika sem.

Akkor pedig maradnak azok a Máért-ülések, amikor elmagyarázzuk egymásnak, hogy mit miért nem lehet. Ezért robusztus, sikeres, erőteljes magyar gazdaságpolitikára van szükség, vagyis új gazdaságpolitikára, amely alkalmazkodik a realitásokhoz – fűzte hozzá.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 11., hétfő

Két városban is medvét láttak hétfőn Hargita megyében

Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Két városban is medvét láttak hétfőn Hargita megyében
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Az RMDSZ támogatóinak listája címmel hozták nyilvánosságra a Szövetség tavalyi bevételét

Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.

Az RMDSZ támogatóinak listája címmel hozták nyilvánosságra a Szövetség tavalyi bevételét
2026. május 11., hétfő

Megdöbbentő dolgot közölt az ügyészség a fiatal lányt kegyetlenül meggyilkoló gyanúsítottról

Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.

Megdöbbentő dolgot közölt az ügyészség a fiatal lányt kegyetlenül meggyilkoló gyanúsítottról
2026. május 11., hétfő

Tarr Zoltán: rendszerváltásra van szükség a magyarságpolitikában

Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.

Tarr Zoltán: rendszerváltásra van szükség a magyarságpolitikában
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

Kelemen Hunor szerint kisebbségi kormánnyal nem lehetne eredményesen kormányozni

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.

Kelemen Hunor szerint kisebbségi kormánnyal nem lehetne eredményesen kormányozni
2026. május 11., hétfő

Politikai források: csütörtökön kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások

Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.

Politikai források: csütörtökön kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások
2026. május 11., hétfő

Gyorshajtás, alkohol és hamis jogosítvány miatt intézkedtek a közlekedésrendészek

Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.

Gyorshajtás, alkohol és hamis jogosítvány miatt intézkedtek a közlekedésrendészek
Hirdetés
2026. május 11., hétfő

PSD-RMDSZ kisebbségi kormány is szóba jöhet Sorin Grindeanu szerint

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.

PSD-RMDSZ kisebbségi kormány is szóba jöhet Sorin Grindeanu szerint
2026. május 11., hétfő

Politikusa szerint a PSD elfogadna egy technokrata miniszterelnököt is

Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.

Politikusa szerint a PSD elfogadna egy technokrata miniszterelnököt is
2026. május 11., hétfő

Pogány Induló lesz a Besúgó-sorozat készítője új filmjének főszereplője

Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.

Pogány Induló lesz a Besúgó-sorozat készítője új filmjének főszereplője
Hirdetés