
Fotó: Pinti Attila
Péntek délután a XI. Székelyföldi Napok záróakkordjaként adták át Csíkszeredában a legnagyobb székely, Orbán Balázs munkásságának és életművének emléket állító díjakat. Az elismerést idén Ady István, református lelkész, Farkas Árpád, költő, és Burus-Siklódi Botond pedagógus kapták.
2020. november 13., 16:302020. november 13., 16:30
2020. november 13., 17:062020. november 13., 17:06
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke az ünnepség moderátorként – a magyar nyelv napján – Orbán Balázzsal kapcsolatban kifejtette:
Fotó: Pinti Attila
Tóth László főkonzul köszöntőbeszédében kitért arra, hogy a közösség- és szülőföld formálásának számtalan formája van. „A székely önismeret egyik erőteljes alakja Orbán Balázs nevéhez fűződik.
– fogalmazott. Hozzátette: 2011 óta folyamatosan bővül a díjazottak sora, amely bizonyítja, rengetegen tevékenykednek nemzeti öntudatukkal felvértezve.
Fotó: Pinti Attila
Maros megye tanácselnöke, Péter Ferenc jelentette be a megye által előterjesztett díj várományosát. Ő köszöntőbeszédében kitért az idei évre, mintegy párhuzamba helyezve azt az emberi értékekkel. „Jelenleg mindennél fontosabb az emberi értékek megléte. Ezek közül az egészség és a biztonság kiemelkedik. Orbán Balázs átfogó leírása és utazásai nyomán is hasonló értékeket közvetített.
– mondta.
Fotó: Pinti Attila
A megye díjazottjaként Ady István református lelkészt nevezte meg, aki a szórványmagyarság körében a magyar nyelvű oktatás terén bizonyult fáradhatatlannak az elmúlt években. Laudációjában elhangzott, hogy
A negyvenöt, mélyszegénységből kiemelt gyermek gondozása és oktatása évek óta kiemelt feladata. Távolléte miatt az alapítvány munkatársa vette át a díjat, aki tolmácsolta köszönő szavait is: „Ez a díj minden munkatársamat megilleti, köszönöm, hogy napi szinten besegítenek a jövő generációinak felnevelésében”.
Fotó: Pinti Attila
Jakab István Barna, Kovászna megye tanácsának alelnöke szerint Farkas Árpád író és költő munkásságát ismerik el az Orbán Balázs-díjra való előterjesztésével. Személyével kapcsolatban elhangzott:
Egészségügyi okokra hivatkozva a kitüntetést lánya, Farkas Réka vette át, aki köszönetképpen felolvasta a költő, vers formájába öntött gondolatait.
Fotó: Pinti Attila
Végül Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke Burus-Siklódi Botond pedagógust díjazta a kitüntetéssel. Ferencz-Salamon Alpár a laudációjában
A magyar nyelvű oktatás terén kiemelkedő érdemei voltak a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének főtitkáraként, később pedig elnökeként.
Fotó: Pinti Attila
„Több ezer továbbképző programot és kurzust szervezett, irányítása alatt erőteljes fejlődésnek indult a hazai magyar oktatás színvonala” – foglalta össze a korábbi tanfelügyelő a kémia-fizika szakos tanár munkásságát.
Fotó: Pinti Attila
A díjazott köszönőbeszédében megemlítette szellemi mentorát, Apáczai Csere Jánost és aláhúzta: megtiszteltetés, hogy eddigi munkáját érdemesnek tartották erre a díjra.
– fogalmazott, ő is kiemelve munkatársait és az erdélyi pedagógus közösséget, hogy segítették és felkarolták erőfeszítéseit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!