
Több elképzelését is beiktatná a költségvetés-tervezetbe az EMNT
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi költségvetés-tervezettel kapcsolatos elképzeléseit ismertette egy pénteki sajtótájékoztatón az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) helyi szervezete, ahol kiderült, hogy egyebek mellett városi fedett uszodát, hospice központot és önkormányzati öregotthont is szeretnének. Mindemellett a nemzeti régiók védelme érdekében elindított polgári kezdeményezés aláírására is buzdítottak.
2020. február 08., 13:042020. február 08., 13:04
Fontos lenne, hogy a magyar pártok székelyudvarhelyi szervezetei összefogva segítsék a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) polgári kezdeményezését, amelynek lényege, hogy európai uniós eszközökkel segítsék a kontinens őshonos nemzeti közösségeit identitásuk megőrzésében – közölte Bíró Edith, az EMNT székelyudvarhelyi elnökségi tagja. Összesen egymillió aláírást kell összegyűjteni május 7-ig, az ügy tárgyalása érdekében.
Eddig online nagyjából hatvanezer támogatói szignót gyűlt össze és a papír alapon történt aláírások száma is meglehetősen csekély. Éppen ezért roppant nagy feladat áll a magyar közösség előtt, hogy kinyilvánítsa álláspontját – jegyezte meg. Hozzátette, a Vár utca 4. szám alatt bárki aláírhatja az íveket.
Az EMNT helyi szervezetének határozott meglátása van arról, hogy milyen további elképzeléseket kellene beiktatni az idei költségvetés-tervezetbe – ezek képviseletére pedig a néppárti képviselőket kérték fel. Bíró Edith – aki maga is tagja a néppártos frakciónak – közölte,
Ide természetesen a kisebb jövedelemmel rendelkező személyek is bekerülhetnének, az ellátás fő célja pedig a betegek életminőségének javítása, továbbá a testi és lelki szenvedéseiknek enyhítése lenne.
Nagy Pál, aki szintén néppártos elnökségi tag, elmondta, hogy
Ha ez megvalósulna, akkor az oktatási program részévé válhatna az úszás, ami a fiatalok egészséges életmódját segítené elő. Mindemellett sikeres sportolókat is lehetne nevelni.
Nagy arra is kitért, hogy az összeállítandó sportstratégiába be kellene iktatni, hogy Székelyudvarhelyen is legyen évi sportgála, ahol a legtehetségesebb személyeket díjaznák. A Városházi Hírlapot is megreformálná az EMNT, azt szeretnék ugyanis, hogy az havi rendszerességgel jelenjen meg, és el lehessen olvasni benne az aktuális önkormányzati határozatokat, valamint a különböző hivatali alintézmények programjait is.
Egy másik fontos céljuk a fiatalok hazajövetelének támogatása. Ehhez egyebek mellett ingatlanokat kellene biztosítani a szülőföldjükre hazatérő személyeknek a Studium-Prospero Alapítvány elképzelésének mintájára, amely lakásegyütteseket építtet a fiatal orvosok és színészek számára.
Az EMNT azt is szeretné, hogy a helyi magyar pártok közösen egyezzék meg a város főbb fejlesztési céljait, és a későbbiekben ezeket szem előtt tartva dolgozzon az önkormányzat, függetlenül attól, hogy mely szervezet, hány képviselője szerepel sikeresen a helyhatósági választásokon.
Bíró Edith rámutatott,
Ettől függetlenül helyi képviselőjelölt-listát összeállítanak majd. Elképzeléseikről természetesen az MPP-vel is tárgyalni fognak, tekintettel arra, hogy szövetségre lépett a két párt.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
1 hozzászólás