
Egyedül a szavazófülkében. Alapos indok kell a kísérőhöz
Fotó: Haáz Vince
A Központi Választási Iroda (BEC) kedden úgy döntött: az írástudatlanság, a törvények vagy a román nyelv ismeretének hiánya nem ok arra, hogy a választópolgár ne önállóan adja le a szavazatát.
2024. május 29., 10:392024. május 29., 10:39
A BEC határozata szerint joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe annak a választópolgárnak, aki a szavazókörzet választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában résztvevő személyek vagy választási jelöltek.
Az önálló szavazást megakadályozó alapos ok a határozat szerint „olyan objektív helyzetet vagy egészségügyi állapotot jelent”, amely lehetetlenné teszi a választópolgár számára, hogy a szavazófülkében egyedül lapozza át a szavazólapot és pecsételjen a preferált jelöltre.
– írja az Agerpres hírügynökség a BEC pontosítására hivatkozva.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke, Toni Greblă keddig sajtótájékoztatóján szintén elmondta, hogy a június 9-i választásokon kísérővel léphetnek be a szavazófülkébe azok a polgárok, akiknek az egészségi állapota láthatóan nem teszi lehetővé a szavazatuk leadását.
Büntetőeljárást indított a Dolj megyei ügyészség annak az elítéltnek az ügyében, aki kedden megszökött a craiovai börtön egyik munkapontjáról, és üldözése közben lelőtték a rendőrök.
Sorin Grindeanu kizártnak tartja, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) az RMDSZ-szel, a nemzeti kisebbségekkel és a függetlenekkel alakítson kormányt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion szerint Nicușor Dan megsérti az alkotmány 103. cikkelyét azzal, hogy „titokban” politikai vezetőkkel egyeztet „saját kormánya” megalakításáról.
Az elmúlt 24 órában hét bevetésük volt a Hargita megyei tűzoltóknak és a hozzájuk tartozó és mentőegységeknek.
Egy felfüggesztett jogosítvánnyal vezető nőt füleltek le, és egy randalírozó férfit is őrizetbe vettek a rendőrök a keddi nap folyamán.
Szerdán a Cotroceni-palotában tárgyalt Nicușor Dan államfővel a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz – közölték politikai források az Agerpres hírügynökséggel.
Kelemen Hunor szerint a szövetség számára a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciója alkotta koalíció újraalakítása jelenti az első számú opciót.
Újabb történelmi mélypontra süllyedt a lej az euróval szemben: a Román Nemzeti Bank (BNR) által szerdán közzétett árfolyam szerint egy euró 5,2688 lejbe kerül, 5,08 banival (0,97 százalékkal) többe, mint kedden.
Ilie Bolojan szerdán közölte, hogy miniszterelnöki tisztsége utolsó napjáig dolgozni fog Romániáért, és nem adja fel azokat az elveket, amelyeket egész pályafutása alatt vallott.
A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni – írta Tarr Zoltán leendő miniszter a Facebookon, röviden bemutatva az új, integrált tárcát és feladatköreit.
szóljon hozzá!