
Fotó: Gergely Imre
Intézetben nevelkedett fiataloknak segítenek elindulni, önállóan boldogulni az életben – ez a lényege annak a három éve zajló projektnek, amelyek tapasztalatait összegezték szombaton a gyergyószárhegyi Kájoni János Gyermekotthonban.
2023. június 03., 21:102023. június 03., 21:10
A Dévai Szent Ferenc Alapítványnál 2020-ban indult el az a projekt, amely révén gyermekotthonban élő, de 16. évüket már betöltött fiúk és lányok, illetve már felnőtt, az otthonból „kirepült” fiatalok elindulását segítik az életben.
Különféle képzésekben részesültek, szakmát tanulhattak, de a már kirepültek számára lakhatást is biztosítanak – összegezte a lényeget Máté-Nagyfalusi Éva célcsoportfelelős és Mikola László, a székelyföldi nappali foglalkoztató központok koordinátora. Szárhegyen szombaton a székelyföldi projekt összegző eseménye zajlott, ahol a programban résztvevő fiatalok osztották meg a tapasztalataikat, illetve találkozhattak olyan idősebb személyekkel, akik évtizedekkel ezelőtt állami gondozásban nőttek fel, és akik elmesélték, hogy hogyan kezdődött az ő önálló életük, miként birkóztak a nehézségekkel, amikkel találkoztak, hogyan boldogultak.
Amint Máté-Nagyfalusi Éva elmondta, a három székelyföldi megyében egy-egy nappali foglalkoztató központ működik Marosvásárhelyen, Kézdivásárhelyen, illetve Gyergyószárhegyen. Itt a projektben résztvevő 144 fiatal, köztük Dévai Szent Ferenc Alapítvány otthonaiban, illetve állami gyermekelhelyező központokban élők, illetve mások, akik már innen kinőttek
30 céggel együttműködve sokuknak munkavállalásban is segítettek. Fontos eleme a projektnek, hogy 35 fiatalnak (ennyire volt igény) a lakhatását is biztosították egy kétéves időszakra. Ehhez garzon-, illetve kétszobás lakásokat béreltek. A projektnek még lesz folytatása, amikor már saját forrásokból kell mindezt biztosítania a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak. Amint Mikola László elmondta, sikeresnek látja a programot, sok fiatalnak sikerült ennek segítségével megállnia a saját lábán.
Közzétették szerdán a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgájának végleges eredményeit, miután elbírálták az óvásokat – közölte az Agerpres.
Szimbolikus időpontban, magyarországi idő szerint 19 óra 56 perckor indult újra kedd este az M1 műsora, miután délután az új vezetés leállította a hírszolgáltatást.
Védelmi és biztonsági beruházásokat finanszírozó nemzetközi pénzintézet létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot kilenc ország az ankarai NATO-csúcson – jelentette be kedden Nicușor Dan román elnök.
Egyetlen igénylést sem kapott még a csíkszeredai városháza annak érdekében, hogy valaki játéktermet szeretne nyitni a város peremén kijelölt, erre a célra megfelelő övezetben. A városközpontban, lakóövezetekben viszont zárnak be a játéktermek.
Szimbolikus időpontban, helyi idő szerint 19.56-kor elindult az átmeneti adás az M1 csatornán Bacsó Péter A tanú című filmjével – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedd este az MTI-vel.
Az egészségügyi minisztérium 7621 betöltetlen álláshelyet készül felszabadítani az állami egészségügyi intézményekben.
Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható.
Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség országos tanácsa keddi rendkívüli ülésén a teljes egészségügyi ágazatot érintő általános sztrájk meghirdetéséről döntött a kormány gazdaság- és társadalompolitikája elleni tiltakozásul.
szóljon hozzá!