Hirdetés
Hirdetés

Ön is segíthet a csecsemőhalandóság visszaszorításában

33 ezer euró értékben adományoztak orvosi felszerelést •  Fotó: Haáz Vince

33 ezer euró értékben adományoztak orvosi felszerelést

Fotó: Haáz Vince

Míg az Európai Unióban ezer újszülöttből 3,6, addig Romániában 7,3, Maros megyében pedig 9 nem éri meg az egyéves kort. Ezen kíván javítani a Mentsétek meg a Gyermekeket! szervezet, amely 20 ezer euró értékű gyermekgyógyászati ultrahang-berendezést adományozott a Maros Megyei Kórháznak.

Gáspár Botond

2017. október 24., 16:212017. október 24., 16:21

A Mentsétek meg a Gyermekeket! szervezet (Salvați Copiii) legfőbb céljának a csecsemőhalandóság csökkentését tűzte ki, ennek érdekében indítottak adománygyűjtési programot 2012-ben:

a magánszemélyektől és magánvállalkozásoktól befolyt összegből eszközöket, berendezéseket, felszereléseket vásárolnak az ország kórházainak szülészeti részlegei számára.

Hirdetés

Az egyesület ügyvezető elnöke, Gabriela Alexandrescu Marosvásárhelyen elmondta, 20 ezer euró értékű gyermekgyógyászati ultrahang-berendezést (ekográfot) adományoztak a Maros Megyei Kórház neonatológiai osztályának.

Idézet
A Maros megyében 2016-ban élve született csecsemők között ezerből 9 elhunyt, ez pedig az országos 7,3-as átlagnál továbbra is jóval magasabb. Éppen ezért prioritásként kezeljük a marosvásárhelyi kórházat, és 2013-tól kezdődően 33 ezer euró értékben adományoztunk orvosi felszerelést, valamint 2015-ben az újszülöttek intenzív terápiás regionális központját 10 ezer eurós szállítási inkubátorral szereltük fel

– fogalmazott az ügyvezető, aki szerint Marosvásárhely az orvoslási hírneve miatt etalon város lehetne a csecsemőhalandóság visszaszorításában. Hozzátette, az elmúlt öt évben az ország 39 megyéjének 77 szülészetét 380 felszereléssel látták el, a 3 millió euró értékű adományokkal mintegy 31 ezer csecsemő első napjait könnyítették meg.

Idén 38 szülészetnek 97 berendezést nyújtanak át 700 ezer euró értékben,

ezzel mintegy 7000 gyereknek segítenek, mert úgy tartják: az élethez való jog elsődleges.

Emellett 14 megye 28 hátrányos helyzetű településén tájékoztatási és szaktanácsadási tevékenységet is folytatnak, Maros megyéből Mezőrücsön és Mezőbándon.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Idézet
Az Európai Unióban az átlagos csecsemőhalandóság 3,6 az ezerhez, így Romániában messze a legmagasabb ez az arány, évente 1400 gyerek nem éri meg az egyéves születésnapját. Arról nem beszélve, hogy nálunk 2010-ben ez a szám 10,1 volt az ezerhez. Ettől szenvednek a szülők, a család, az orvosok és a társadalom is

– mondta Gabriela Alexandrescu. A romániai 1-es besorolású szülészetek 13 százalékában nincs standard inkubátor koraszülöttek számára, a 2-es besorolású szülészetek 56 százalékában nincs légzést segítő ventilátor, és a 3-as besorolású szülészetek 14 százalékában egyetlen gyermekújraélesztési műtőasztal van – tehát a koraszülötteknek továbbra is több romániai kórházban semmilyen túlélési esélyük nincs.

A Maros Megyei Kórház neonatológiai osztályának vezetője, Laura Mihaela Suciu hangsúlyozta, a minőségi orvosi berendezés segít az orvosnak gyorsan és hatékonyan beavatkozni, ami létfontosságú a koraszülöttek esetében, hiszen számukra minden elvesztegetett perc tragédiához vezethet.

„Tavaly mintegy 1250 csecsemő született nálunk, 12 százalékuk idő előtt, tehát koraszülött volt. A következőkben szeretnénk felújítani az intenzív terápiás részleget, valamint lecserélni a régi inkubátorokat” – ismertette a szakember.

A most adományba kapott berendezéssel a csecsemők idegrendszeri, emésztőrendszeri, szív- és érrendszeri, valamint vese rendellenességeit lehet felfedni, amelyeket ebben a korban másként nem, így kezelhetővé és gyógyíthatóvá válnak a születési gondok – tette hozzá Ovidiu Gîrbovan kórházmenedzser, aki szerint a „kórház a társadalom tükre, a társadalom pedig mi magunk vagyunk”.

A csecsemőhalandóság-csökkentési program nagykövete, Amalia Năstase arra hívta fel a figyelmet, hogy az 500–600 grammos súllyal világra jövő koraszülöttek nagyon erősek, harcosak, ugyanakkor nagyon veszélyeztetettek, ezért „nem ismerjük a »nem tudom«-ot, de szembesülünk a »nem érdekel«-lel”.

A szervezet Maros megyei elnöke, Ana Chirteș elmondta, megnövelt számú önkéntessel az utcagyerekekre és a külföldön dolgozó szülők itthonmaradt csemetéire is odafigyelnek.

Ön is segíthet

A Mentsétek meg a Gyermekeket! szervezet projektjeit bárki támogathatja 2 euróval, ha a 8844-es számra elküldi a „SALVEZ” szót, a cégek pedig profitadójuk 20 százalékát irányíthatják a szervezetnek. Bővebb információ a salvaticopiii.ro honlapon található.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 28., szerda

Hiába volt szekus besúgó, több százezer lejt ítéltek meg Băsescunak

A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte, hogy államelnöki hivatal fizessen ki több mint 754 ezer lejt Traian Băsescu volt államfőnek az elmaradt elnöki járandóság címén arra az időszakra, amikor a juttatás folyósítását felfüggesztették.

Hiába volt szekus besúgó, több százezer lejt ítéltek meg Băsescunak
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Bolojan: Románia euróövezeti csatlakozása a költségvetési hiány csökkentésétől függ

Románia euróövezeti csatlakozása addig nem kerülhet napirendre, amíg az ország nem csökkenti tartósan a költségvetési hiányt a GDP 3 százaléka alá – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán Berlinben.

Bolojan: Románia euróövezeti csatlakozása a költségvetési hiány csökkentésétől függ
2026. január 28., szerda

Három személy feladata lesz a kóborkutya-helyzet nyilvántartása a Maros megyei önkormányzatnál

Új szakosztályt hoztak létre a Maros Megyei Tanácsnál a gazdátlan ebek helyzetének kezelésére. A döntés nem választható opció volt: a rendőrség és az állategészségügyi hatóság szólította fel az önkormányzatot a mulasztás pótlására.

Három személy feladata lesz a kóborkutya-helyzet nyilvántartása a Maros megyei önkormányzatnál
2026. január 28., szerda

Jó hír a fogyasztóknak: már most vannak a hatósági árnál olcsóbb gázajánlatok

Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elnöke szerint a földgáz jelenlegi kilowattóránkénti 0,31 lejes hatósági áránál alacsonyabb ajánlatok is elérhetők április elsejétől az intézmény árösszehasonlító weboldalán: 0,30 lej/kWh.

Jó hír a fogyasztóknak: már most vannak a hatósági árnál olcsóbb gázajánlatok
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Megnehezíti a hóolvadás egy csíkszeredai utca lakóinak életét

A hóolvadás miatt felgyűlt és el nem folyó víz teszi körülményessé a közlekedést és nehezíti a lakók életét a csíkszeredai Decemberi forradalom lakónegyed egyik utcájában.

Megnehezíti a hóolvadás egy csíkszeredai utca lakóinak életét
2026. január 28., szerda

Digitális szintlépés a Hargita megyei iskolákban: megérkeztek az első szállítmányok

Látványos szakaszához érkezett Hargita Megye Tanácsának eddigi legjelentősebb oktatási beruházása: 83 tanintézmény kap bútorzatot és csúcstechnológiás digitális felszerelést. A több mint 101 millió lej értékű projekt első eszközeit Korondon mutatták be.

Digitális szintlépés a Hargita megyei iskolákban: megérkeztek az első szállítmányok
2026. január 28., szerda

Hatástalanították a román partokra sodródott tengeri aknát

A haditengerészeti búvárok szerdán 14 óra körül hatástalanították a Midia lőtér közeli partra sodródott tengeri aknát – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Hatástalanították a román partokra sodródott tengeri aknát
Hirdetés
2026. január 28., szerda

Jelentős hőmérséklet-ingadozás várható februárban

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerint február időjárása jelentős hőmérsékleti kontrasztokat hozhat: a hónap egyes időszakaiban a januárihoz hasonló hideg, máskor pedig tavaszias meleg is előfordulhat.

Jelentős hőmérséklet-ingadozás várható februárban
2026. január 28., szerda

Megrongálhatták Hargita Megye Tanácsának szolgálati autóját: rendőrségi nyomozás indult

Büntetőeljárást indított a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, miután alapos a gyanú, hogy szándékosan megrongálták a megyei tanács egyik szolgálati járművét.

Megrongálhatták Hargita Megye Tanácsának szolgálati autóját: rendőrségi nyomozás indult
2026. január 28., szerda

Lopott autóval ment Csíkból Udvarhelyre, majd ellopott egy másikat is, hogy haza tudjon menni

Két autót is eltulajdonított egyetlen éjszaka alatt egy 22 éves, csíkszeredai fiatalember: egyiket lakóhelyéről, másikat Székelyudvarhelyről vitte el.

Lopott autóval ment Csíkból Udvarhelyre, majd ellopott egy másikat is, hogy haza tudjon menni
Hirdetés