
Fotó: Boda L. Gergely
Közlekedési káosz alakult ki szerda reggel és délelőtt a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE), illetve a közeli lakónegyedek környékén, ekkor tartották ugyanis a felvételit, amelyre majdnem 1600-an jelentkeztek.
2017. július 26., 17:162017. július 26., 17:16
2017. július 26., 17:182017. július 26., 17:18
Az ország legtöbb megyéje képviselve volt a MOGYE környékén a szerda reggeli „rendszámmustrán”, a kialakult kaotikus közlekedési helyzetet a hatóságok igyekeztek enyhíteni. Az amúgyis forgalmas és zsúfolt Gheorghe Marinescu úton, továbbá a nagykórház, a volt November 7. és a Kornisa lakónegyed környékén is
A vizsga idejére, 13 óráig biztonsági okokból az egyetemen nem működött az internet (így a honlap) és a telefonhálózat sem.
Fotó: Boda L. Gergely
A július 17–21. között kizárólag online megszervezett felvételin 1591-en jelentkeztek, a nagy szakok közül a legtöbben (572-en) az általános orvosi kar román tagozatára iratkoztak be, ahol a 135 államilag támogatott hely mindegyikére 4,23-an pályáztak. A legnagyobb verseny a fogorvosi kar román tagozatán alakult ki: a 35 térítésmentes hely mindegyikére 4,25-en jelentkeztek, míg a magyar tagozaton meghirdetett szintén 35 államilag finanszírozott helyek valamelyikére 2,63-an vizsgáztak.
Nagy volt a verseny az úgynevezett kis képzéseken is, a román tagozaton az általános egészségügyi asszisztensi szakon egy helyre 5,13-an (15 térítésmentes hely), a balneo-fizio-kinetoterápia és rehabilitáció szakon egy helyre szintén 5,13-an (20 térítésmentes hely), a fogtechnika szakon egy helyre 3,35-en (20 térítésmentes hely) vizsgáztak.
A többéves hagyományokhoz híven próbafelvételit szervezett július 15-én az összes szakra a román hallgatói önkormányzat és az egyetem, az MMDSZ pedig július 22-én, ezeken több mint 800-an vettek részt.
Fotó: Boda L. Gergely
Magyar nyelven alapképzésen négy szakon lehet tanulmányokat folytatni a MOGYE-n, az Általános Orvosi Kar orvosképzésén 135 (268 jelentkező, 1,98 jelölt egy helyre), az általános egészségügyi asszisztensi képzésen pedig 15 (33 jelentkező, 2,2-en egy helyre), a Fogorvosi Kar fogorvosképzési szakán 35 (92 jelentkező, 2,63-an egy helyre), a Gyógyszerészeti Kar gyógyszerészeti képzésén pedig 40 helyet (51 jelentkező, 1,27-en egy helyre) kínáltak. Ezekre elsősorban a székelyföldi megyékből és a Partiumból érkeztek hallgatók.
– mondta kérdésünkre egy háromfős lánycsoport egyik tagja, a másik pedig hozzátette: „nálunk a családban nincs sem orvos, sem fogorvos, sem gyógyszerész, de mindig szerettem a kémiát és a biológiát, a középiskolai tanáraim pedig biztattak, hogy sikerülni fog a felvételi, ezért gondoltam, belevágok”.
Fotó: Boda L. Gergely
Idei újdonságként a „nagy képzési programokon”, azaz az általános orvosképzés és a gyógyszerészet szakokon a felvételi teszt kizárólag kérdésekből állt, amelyekkel a vizsgán szembesültek először a potenciális hallgatók – ettől az újítástól „minőségi” javulást vár az egyetem vezetősége.
Korlátozzák az áremeléseket és szigorítják az ellenőrzést Németországban, ahol a kutak naponta csak egyszer drágíthatnak, miközben több európai ország is beavatkozott az üzemanyagárak emelkedése miatt az utóbbi időszakban.
Idén januárban és februárban 13,17 százalékkal 1091-re nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma 2025 első két hónapjához viszonyítva – derül ki a cégnyilvántartási hivatal (ONRC) honlapján közzétett adatokból.
Meg is betegedhetünk, ha nem megfelelő húsból fogyasztunk, ezért csak ellenőrzött helyről vásároljunk, és kerüljük az interneten hirdetett, nem ellenőrzött termékeket. Hargita megyében elkezdődtek a húsvét előtti élelmiszer-biztonsági ellenőrzések.
Tavaly átlagban 4,917 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, mintegy 42 ezerrel kevesebbet, mint 2024-ben; az átlagnyugdíj 13,8 százalékkal 2936 lejre nőtt egy év alatt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet pénteken közzétett adataiból.
Imaéjszakára várják a híveket március 27-én, péntek este több erdélyi településen, ahol közösen imádkoznak a békéért és a háborúk áldozataiért.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken több sárga riasztást adott ki rossz időjárás miatt, amelyek hétfő reggelig az ország több mint felét, így Székelyföldet is érintik.
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
szóljon hozzá!