Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Június végéig lehet leadni a műemlékvédelmi épületek felújítására vonatkozó pályázatokat Hargita Megye Tanácsához. A megyei önkormányzat 600 ezer lejt különített el erre a célra a költségvetéséből. A műemlékvédelmi programra nem csak jogi személyek pályázatait várják.
2018. június 18., 20:142018. június 18., 20:14
„Már év elején meghirdettük a műemlékvédelmi pályázatunkat, és mivel közeledik a leadási határidő, ezért újra szeretnénk emlékeztetni az érdeklődőket, hogy pályázatukat még leadhatják június 29-én 12 óráig” – hívta fel a figyelmet Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke a csíkszeredai megyeházán tartott hétfői sajtótájékoztatón.
A 600 ezer lejes keretű programra pályázhatnak az A, valamint B kategóriájú műemlék épületek tulajdonosai, az egyházak, civil szervezetek, vagy jogi személyek, de a természetes személyek is. Kizáró feltételnek számít azonban, hogy
Finanszírozást a műemlék épületek restaurálásához szükséges tanulmányokra, szakértői véleményezésekre, tervek elkészítésére, illetve kivitelezésre lehet kérni. Barti Tihamér hozzátette nagyon egyszerű a pályázati eljárás,
emellett szükséges többek között még felmutatni a telekkönyvi kivonatot, bankszámlakivonatot, pénzügyi igazolást, hogy nincs tartozása az állam fele, valamint jövedelemigazolást is. Ugyanakkor az alelnök megjegyezte, arra is van lehetőség, hogy utólag pótolják a hiányzó dokumentumokat.
Továbbá fontos tudni azt, hogy nem szükséges önrész biztosítása, viszont a pályázatok elbírálásakor plusz pontot ér, ha van. Utólagosan számolják el pályázatokat, az elszámolásokat november végéig kell benyújtani, az összegeket december végéig utalják ki.További információt Hargita Megye Tanácsa 338-as irodájában, a 0266-207720 vagy a 0266-207700-as telefonszámokon, 1703-as mellékszámon: műemlékvédelmi részleg, 1512-es mellékszám: főépítész – munkanapokon 8.00–16.45 óra között lehet kérni, vagy az intézmény honlapján is tájékozódhatnak az érdeklődők.
Huszonöt sikeres pályázat
Tavaly 25 pályázatot hagytak jóvá, 8 csíkszéki, 5 gyergyószéki, valamint 12 udvarhelyszéki műemlék épület felújítását segítve elő. Érdekességként csíkszéki példát is felhoztak, miszerint egy természetes személy tulajdonában lévő műemlék épületnek, azaz a csíkszentmihályi régi fogadó épületének felújítására nyújtottak tavaly támogatást. Hargita megyében a megyei műemlékvédelmi stratégia adatai szerint egyébként 742 műemléket és műemlék épületet tartanak nyilván, ezekből 144 az önálló épületek száma, és 75 az épületegyütteseké.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
Különleges esemény helyszínéül szolgált a háromszéki Kézdiszentlélek községhez tartozó, az írott forrásokban először 1332-ben szereplő Kézdikővár: emlékjellel jelölték meg azt a részt, ahol egykoron, a kora-középkorban a település elhelyezkedett.
szóljon hozzá!