
Tűzifa: a széldöntések miatt jelentősen megugrott a kínálat
Fotó: Gecse Noémi
Néhány évvel ezelőtt még drága és nehezen beszerezhető terméknek számított a tűzifa, a korábbi szezonban viszont csökkenni kezdtek az árak, a jelenlegiben pedig még alacsonyabbá váltak. Az illetékesek szerint ennek fő okát a tavalyi széldöntések jelentik. A következő szezontól viszont már nőhetnek az árak.
2021. január 10., 17:162021. január 10., 17:16
Ebben a szezonban is folytatódott a tűzifa árának csökkenése: míg 2017–2018-ban a méterenkénti ár még 300 lej körül mozgott, ez a 2019–2020-as szezonban 250 lejre csökkent, jelenleg pedig a hasogatott bükkfa métere már csak átlagosan 200 lejbe kerül.
Több Hargita megyei kereskedő is megerősítette érdeklődésünkre, hogy csökkent a tűzifa értéke a jelenlegi szezonban, és átlagosan 200 lej körül mozog a méterenkénti ára. Egyikük kiemelte: míg a korábbi években magasabb volt az ár – és nyilván alacsonyabb a kínálat –, mostanra nagyon telítődött a piac a múlt februári széldöntések miatt. Utóbbi jelenti szerinte az árcsökkenés fő okát, és ezt egy másik, udvarhelyszéki kereskedő is megerősítette. Mint mondta,
Az is tény viszont, hogy mivel a szokásosnál jóval nagyobb mennyiségű kitermelésre kényszerültek, az erdészetek kvótája csökkenni fog, tehát kevesebb fát adhatnak ki, alacsonyabb lesz a kínálat, így már a következő szezontól nőhetnek az árak. Emellett az illetékes szerint az enyhe tél is befolyásolta az árakat, hiszen noha a lakosság jelentős része már jóval a szezon előtt beszerzi a tüzelőt, a kemény telek alkalmával gyakran második adagra is szükség van, ebben a szezonban viszont nem történt útóvásárlás.
A széldöntésekről
Jelentős famennyiséget döntött ki a tavaly február eleji szélvihar Hargita és Maros megyékben. Hargita megyében több mint 840 ezer, míg Maros megyében pedig több mint 300 ezer köbméternyi fa dőlt ki. Hargita megyében a szélvihar által egyik leginkább érintett terület a csíkszentdomokosi közbirtokosság tulajdonát képezi, ahol az akkori számadatok szerint mintegy 100 000 köbméter fát terített a földre a vihar. A közbirtokosságnak évi 22 000 köbméter fa kivágására van általában engedélye, a kidöntött mennyiség tehát ennek legalább a négyszeresét jelentette. A székelyvarsági Forrásköze Közbirtokosság területén mintegy 76 ezer köbméternyi fát csavart ki a heves szélvihar, ennek a mennyiségnek a kivágása egyébként kilenc év alatt történhetett volna meg. Ez azt jelenti, hogy sokáig nem lesz lehetőségük a megszokott évi mennyiség kitermelésére, jó esetben mindössze annak felére.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
Nicușor Dan szerint „kizárt” az a forgatókönyv, hogy Călin Georgescu kormányfő legyen, ha a parlament kedden megszavazza a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
A kézdivásárhelyi fiatalok vidám, figyelemfelkeltő felvonulása néhány felnőttnél kiverte a biztosítékot, ami nyilvános fenyegetésig, lejáratási szándékig vezetett. A diáknapok szervezői mellett szülők és tanárok is kiállnak az ifjúság mellett.
A Prahova megyei hegyimentők szerint nagyon magas a lavinaveszély a Bucsecs-hegység meredek völgyeiben, és mindenkinek azt tanácsolják, hogy kerüljék a magashegyi túraútvonalakat és a meredek lejtőket.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.
Hétfőn is emelkedett az üzemanyagok ára, az újabb drágulással pedig minden üzemanyagtöltő-állomáson 9 lej fölött lehet csak tankolni a benzin literét.
2 hozzászólás