
Fotó: terjhazavandor.ro
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
2024. október 25., 08:202024. október 25., 08:20
A sepsiszentgyörgyi református vártemplom lelkésze, Bucsi Zsolt Tamás a munkájához tartozó lelkigondozás során többször is megrendülten hallotta fiatal házaspároktól – ugyanakkor a katolikus kollégáktól is –, hogy menyire megviseli az egész családot, és mennyire fáj az érintetteknek, hogy nekik nincs hol emlékezzenek vagy gyertyát gyújtsanak az elvesztett magzatuk, kisbabájuk emlékére.
Ezért is indították el az adománygyűjtést, amellyel az is céljuk, hogy felhívják a figyelmet erre a némiképp tabunak számító, sok elhallgatás által övezett jelenségre.
A temető ehhez nyilván jobb helyszín, mint egy közösségi tér – vélekedett Bucsi Zsolt, hiszen a nagy nyilvánosság nem kedvez az idejekorán eltávozottra való emlékezésnek. Ugyanakkor a bűnbánat helye is lehet a majdani emlékhely, hiszen sokan vannak, akik fájdalommal gondolnak arra, az abortusz által ők bírtak távozásra egy lelket.
Bár az emlékezés és az elengedés egy összetett és hosszú ideig tartó folyamat, az emlékhely segíthet a szülőknek fokozatosan elfogadni a veszteséget és továbblépni az életben, illetve általa a közösség is elismeri a gyermek létezését és a szülők fájdalmát. Ugyanakkor
Ezért a lelkész arra kéri az érintetteket, hogy amennyiben igényük van arra, hogy egy hasonló önsegítő (de szakember által felügyelt) csoporthoz csatlakozzanak, jelezzék ezt neki.
Fotó: terjhazavandor.ro
„A város megérdemel egy ilyen emlékhelyet. Ez egy méltóságteljes, ökumenikus alkotás lenne, és azt szeretnénk, hogy egyértelmű és keresztény üzenete legyen” – mondta az ötletgazda. Hogy konkrétan milyen formában valósulna meg az elvesztett magzatoknak, csecsemők emlékének szentelt alkotás, arra vonatkozóan több ötlet is született, de végül
Esetlegesen az is előfordulhat – hiszen a statisztikák szerint négy nőből egy érintett lehet – hogy egy hasonló helyzetet átélt képzőművészre bízzák a megvalósítást – mondta Bucsi Zsolt.
Az adományokat a következő bankszámlára lehet utalni: RO45RNCB0124160035250001 (Asociația Bölcső és Vár Egyesület). A megjegyzésbe kérjük tüntessék fel az „EMLEKHELY” szót. Akik Revoluton szeretnék utalni az adományt, azok a 0742.413.269 (Bucsi Zsolt Tamás) telefonszámon tehetik meg, akik pedig személyesen szeretnék az összeget átadni, ugyancsak a lelkipásztort keressék.
Az elhunyt kisdedek emlékére 2013-ban avattak fel egy kis alkotást a csíkszeredai Millennium templom udvarán. Az emlékhelyen azóta is azokra a kisbabákra emlékeznek, akiket szülés közben, pár napos korukban vagy koraszülés miatt veszítettek el a szüleik. A csíkszeredai emlékhely ötlete egy csíkszeredai édesanyáé volt, akit egy németországi temetőkertben készült fénykép ihletett, amelyen elhunyt csecsemők kis síremlékei sorakoztak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!