
Fotó: terjhazavandor.ro
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
2024. október 25., 08:202024. október 25., 08:20
A sepsiszentgyörgyi református vártemplom lelkésze, Bucsi Zsolt Tamás a munkájához tartozó lelkigondozás során többször is megrendülten hallotta fiatal házaspároktól – ugyanakkor a katolikus kollégáktól is –, hogy menyire megviseli az egész családot, és mennyire fáj az érintetteknek, hogy nekik nincs hol emlékezzenek vagy gyertyát gyújtsanak az elvesztett magzatuk, kisbabájuk emlékére.
Ezért is indították el az adománygyűjtést, amellyel az is céljuk, hogy felhívják a figyelmet erre a némiképp tabunak számító, sok elhallgatás által övezett jelenségre.
A temető ehhez nyilván jobb helyszín, mint egy közösségi tér – vélekedett Bucsi Zsolt, hiszen a nagy nyilvánosság nem kedvez az idejekorán eltávozottra való emlékezésnek. Ugyanakkor a bűnbánat helye is lehet a majdani emlékhely, hiszen sokan vannak, akik fájdalommal gondolnak arra, az abortusz által ők bírtak távozásra egy lelket.
Bár az emlékezés és az elengedés egy összetett és hosszú ideig tartó folyamat, az emlékhely segíthet a szülőknek fokozatosan elfogadni a veszteséget és továbblépni az életben, illetve általa a közösség is elismeri a gyermek létezését és a szülők fájdalmát. Ugyanakkor
Ezért a lelkész arra kéri az érintetteket, hogy amennyiben igényük van arra, hogy egy hasonló önsegítő (de szakember által felügyelt) csoporthoz csatlakozzanak, jelezzék ezt neki.
Fotó: terjhazavandor.ro
„A város megérdemel egy ilyen emlékhelyet. Ez egy méltóságteljes, ökumenikus alkotás lenne, és azt szeretnénk, hogy egyértelmű és keresztény üzenete legyen” – mondta az ötletgazda. Hogy konkrétan milyen formában valósulna meg az elvesztett magzatoknak, csecsemők emlékének szentelt alkotás, arra vonatkozóan több ötlet is született, de végül
Esetlegesen az is előfordulhat – hiszen a statisztikák szerint négy nőből egy érintett lehet – hogy egy hasonló helyzetet átélt képzőművészre bízzák a megvalósítást – mondta Bucsi Zsolt.
Az adományokat a következő bankszámlára lehet utalni: RO45RNCB0124160035250001 (Asociația Bölcső és Vár Egyesület). A megjegyzésbe kérjük tüntessék fel az „EMLEKHELY” szót. Akik Revoluton szeretnék utalni az adományt, azok a 0742.413.269 (Bucsi Zsolt Tamás) telefonszámon tehetik meg, akik pedig személyesen szeretnék az összeget átadni, ugyancsak a lelkipásztort keressék.
Az elhunyt kisdedek emlékére 2013-ban avattak fel egy kis alkotást a csíkszeredai Millennium templom udvarán. Az emlékhelyen azóta is azokra a kisbabákra emlékeznek, akiket szülés közben, pár napos korukban vagy koraszülés miatt veszítettek el a szüleik. A csíkszeredai emlékhely ötlete egy csíkszeredai édesanyáé volt, akit egy németországi temetőkertben készült fénykép ihletett, amelyen elhunyt csecsemők kis síremlékei sorakoztak.
Októberben 5492 lej volt a nettó átlagbér Romániában, 4,3 százalékkal nagyobb, mint 2024 októberében – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint a villamos energia, a hőenergia ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Hosszas előkészítés után hamarosan benyújtják a pályázatot a csíkszeredai vasút felett átívelő gyalogos és kerékpáros híd felépítésére. Ehhez naprakésszé tették a költségvetését 10 millió lejjel emelve a projekt korábban becsült értékét.
Novemberben 9,8 százalékon stagnált az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel nemcsak a számlákról, hanem a hatékonyságról és a kényelmet növelő szolgáltatásokról is anyanyelveden tudsz konzultálni?
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt pénteken 3 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Bár a helyi adók és illetékek emeléséről szóló új törvény még nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, az biztos, hogy épületadó-növekedésre kell számítani. Hátrányosan érinti a régi tömbházakban élőket, és káoszt okozhat az autóadók kiszámításában.
Több mint 200 ügyész és bíró csütörtökön állásfoglalást írt alá, amelyben támogatásukról biztosítják azokat a munkatársaikat, akiknek volt bátoságuk beszélni az igazságszolgáltatási rendszer súlyos problémáiról a Recorder oknyomozó portálnak.
Egy fiatalembert előzetes letartóztatásba helyeztek Botoșani megyében, miután bement idős szomszédja udvarára, és megölte annak kutyáját. A rendőrök a tett helyszínének közelében fogták el.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlege az intézmény bírói részlegétől eltérően nem gondolja úgy, hogy a Recorder dokumentumfilmjének „az igazságszolgáltatás destabilizálása” a célja.
szóljon hozzá!