Hirdetés
Hirdetés

Október 6-ai megemlékezések Székelyföldön

Székelyudvarhelyen szabadtéri műsorral tisztelegtek tavaly a vértanúk emléke előtt. Archív •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Székelyudvarhelyen szabadtéri műsorral tisztelegtek tavaly a vértanúk emléke előtt. Archív

Fotó: Erdély Bálint Előd

Köztéri rendezvényeken, illetve tematikus programok révén emlékeznek október 6-án az aradi vértanúkra a székelyföldi városokban.

Székelyhon

2022. október 04., 13:392022. október 04., 13:39

2022. október 04., 16:392022. október 04., 16:39

Székelyudvarhelyen a Márton Áron téren október 6-án délután hat órától beszédet mond Gálfi Árpád polgármester, majd Berze Imre szobrászművész alkalmi installációját méltatja Miklós Zoltán múzeumigazgató. A megemlékezésen közreműködnek a Dr. Palló Imre Művészeti Líceum diákjai is. A szervezők arra kérik az emlékezni érkezőket, hogy a korábbi évekhez hasonlóan

mindössze egy-egy szál fehér virágot vigyenek magukkal.

A köztéri rendezvényen kívül a gyerekek számára tematikus programokkal is készültek a szervezők: a nyolcadik osztályosoknak Akik legyőzték a halált címmel drámapedagógiai foglalkozást tartanak a szabadságról a művelődési ház koncerttermében, tanítási időben. Az általános iskolás tanulóknak pedig katonadal-tanítás lesz a program, ugyancsak a művelődési ház koncerttermében. A részvétel feltétele az előzetes bejelentkezés a 0266–218 147-es telefonszámon.

Csíkszeredában a Mikó-vár előtt emlékeznek a tizenhármakra. Archív •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Csíkszeredában a Mikó-vár előtt emlékeznek a tizenhármakra. Archív

Fotó: Veres Nándor

Csíkszeredában csütörtökön egész nap lehetőség lesz néma főhajtással, gyertyagyújtással emlékezni az Aradon kivégzett tizenhárom honvédtábornokra. A köztéri rendezvény ugyanakkor a megyeszékhelyen sem marad el: a Vár téren kihelyezett arcképcsarnok előtt este hét órától rövid megemlékezést tartanak, amelyen Timár Sándor P. Asztrik ferences atya szól a jelenlévőkhöz. Az ünnepi hangulat megteremtésében közreműködik Both Béla tárogatós, ugyanakkor Antal Tibor énekével, valamint Szabó Enikő szavalatával teszi emelkedettebbé a hangulatot, de jelen lesz a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület is.

Hirdetés

A megemlékezést követően fél nyolctól a városháza dísztermében mutatják be Pál-Antal Sándor: Csík-, Gyergyó-, Kászonszék 1848–49-ben című kötetét, amely Csíkszereda Kiadóhivatal Útravaló könyvek sorozatában jelent meg ez év májusában.

Marosvásárhelyen a Postaréten, a Székely vértanúk emlékművénél gyűlnek össze. Archív •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Marosvásárhelyen a Postaréten, a Székely vértanúk emlékművénél gyűlnek össze. Archív

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen a helyi RMDSZ a Postarétre, a Székely vértanúk emlékművénél zajló megemlékezésre várja a helybélieket csütörtök délután ötre. A szervezők arra kérik mindazokat a személyeket és szervezeteket, akik koszorút kívánnak elhelyezni az emlékműnél, hogy szándékukat jelezzék a marosvásárhelyi RMDSZ-nél.

Szászrégenben az Üzenet című verses-zenés előadással emlékeznek az aradi vértanúkra csütörtökön délután hattól, az Eugen Nicoară Művelődési Ház nagytermében. Az előadáson fellép a Piccolino gyermekkórus és furulyazenekar, a marosfelfalusi Bíborka néptánccsoport, a Szászrégeni Népszínház Kemény János Társulata, a Csim-Bumm ifjúsági színjátszó csoport, a régeni Járom néptánccsoport nagycsoportja, valamint Virginás Árpád előadó.

Gyergyószentmiklóson is két programmal emlékeznek meg az aradi vértanúkról csütörtökön: a város főterére már reggel kihelyezik az információs panókat, amelyeken az aradi vértanúk arcképe is látható, és azok előtt egész nap gyertyagyújtási lehetőség lesz.

A délutáni megemlékezésre öttől a római katolikus temetőben kerül sor, ahol Laczkó-Szentmiklósi Endre gyergyóremetei történész tart történelmi visszaemlékezést, és újdonságként a református gyülekezet kórusa teljesít zenei szolgálatot. A résztvevők koszorúzási szándékukat szerdán délután négy óráig jelezhetik a 0787–755 294-es telefonszámon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 12., csütörtök

A romániaiak többsége támogatja az egyensúlyt az EU és az Egyesült Államok között

A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.

A romániaiak többsége támogatja az egyensúlyt az EU és az Egyesült Államok között
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Hazaszótár – Száz jegyzet Istenről, hazáról, családról

Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.

Hazaszótár – Száz jegyzet Istenről, hazáról, családról
2026. március 12., csütörtök

Román-ukrán stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Nicușor Dan és Volodimir Zelenszkij

Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.

Román-ukrán stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Nicușor Dan és Volodimir Zelenszkij
2026. március 12., csütörtök

Idén is érkezik a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba

Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Idén is érkezik a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Meghosszabbítanák a fuvarozók gázolajár-támogatását

A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.

Meghosszabbítanák a fuvarozók gázolajár-támogatását
2026. március 12., csütörtök

Új támogatások a munkakeresőknek: havi 1250 lejes prémium is járhat egyes fiataloknak

Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.

Új támogatások a munkakeresőknek: havi 1250 lejes prémium is járhat egyes fiataloknak
2026. március 12., csütörtök

Bukarestbe érkezett Volodimir Zelenszkij, elsőként az államfő fogadta – videóval

Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.

Bukarestbe érkezett Volodimir Zelenszkij, elsőként az államfő fogadta – videóval
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Éles fordulat várható az időjárásban március második felében

Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.

Éles fordulat várható az időjárásban március második felében
2026. március 12., csütörtök

Szokatlan helyzet állt elő a székelyföldi benzinkutaknál csütörtök reggel

Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.

Szokatlan helyzet állt elő a székelyföldi benzinkutaknál csütörtök reggel
2026. március 12., csütörtök

Székelyföldiek körében is népszerű repülőtereken enyhült a folyadékkorlátozás

A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.

Székelyföldiek körében is népszerű repülőtereken enyhült a folyadékkorlátozás
Hirdetés